کشور غربی ترین کشور جهان. فهرست کشورهای اروپای غربی و سرمایه آنها

خیر، مگر می شود که کشورهای همسایه ایران به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس و در صدر آنها عربستان بدون تعیین تکلیف برجام و آسوده شدن خیالش از بابت پرونده فعالیت های هسته ای ایران به سمت احیای روابط با جمهوری اسلامی گام بردارد؟ یافتههای این پژوهش که هم بر مبنای روشهای تحلیل کمّی و هم کیفی با مطالعه مقالات علمی مرتبط با سیاست خارجی انتشاریافته در بازه زمانی پیش و پس از دههی 1990 صورت گرفته حاکی از آن است که مهمترین عوامل مؤثر در احیای این حوزه مطالعاتی عبارتند از: پایان جنگ سرد و پاسخگو نبودن نظریههای کلان روابط بینالملل به تحولات منجر به آن و نیز پس از آن، ظهور چارچوبهای تحلیلی و نظری نوینی در روابط بینالملل که فراتر از حوزه خاص نظام بینالملل بودند و توان دربرگیری مطالعات سطح واحدها را داشتند، و سرانجام ظهور امکانات جدید در حوزه تحلیل.

سلاحهای اسرائیل عامل برتری آذربایجان، اگر برتری نظامی آذربایجان به ارمنستان به ویژه در حوزه نبرد هوایی را یکی از ویژگیهای مهم منازعه قرهباغ بدانیم، این برتری نه در حمایت ترکها از دولت باکو که در برخورداری آذربایجان از سلاحهایی بوده که تلآویو در طول سالهای اخیر در اختیار باکو قرار داده است. اینجاست که نشان می دهد پروژه مهندسی معکوس مدنظرتان برای احیاءی برجام از طریق احیای روابط ایران و عربستان می تواند تا اندازه ای نزدیک به واقعیت باشد.

ضمن اینکه پروژه جنگ های نیابتی در منطقه بین ایران و عربستان هم با سابقه ده ساله و مشخصا از جنگ سوریه سایه جدی بر عدم احیای روابط دو کشور دارد، به گونهای که بسیاری معتقدند بحران ها و ناامنی های کنونی در غرب آسیا حاصل رقابت های ایران و عربستان سعودی است؛ رقابت هایی که هزینههای بسیار زیاد و گزافی از حیث سیاسی و دیپلماتیک و به خصوص اقتصادی، تجاری و امنیتی را برای هر دو کشور به دنبال داشته تا جایی که عربستان سعودی و به طریق اولی جمهوری اسلامی ایران را با بحران اقتصادی ناشی از تداوم و تشدید این رقابت های منطقه ای مواجه کرده است.

آشکار است که ناکامی دولت ترامپ از حصول به اهداف خود با اجرای سیاست فشار حداکثری و همچنین پیروزی دولت بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رژیم صهیونیستی را چنان نگران کرده تا در این روزهای پایانی دولت ترامپ، هزینهی دولت بایدن را برای اتخاذ چندجانبهگرایی و اجرای قطعنامه 2231، تا حد امکان، بالا ببرد. حیدر العبادی امروز به همراه وزیران کشور، دفاع، امور آب و بهداشت در جلسه فوق العاده پارلمان شرکت کرده است.

حال که عربستان سعودی در سایه تاخیر دولت رئیسی برای آغاز مذاکرات وین، احیای روابط با جمهوری اسلامی ایران را به شکل جدی در دستور کار قرار داده است به نظر میرسد که این گزاره تحلیلی زیر سوال رفته باشد.

در همین رابطه اعتقاد آن بود که احیای برجام موتور محرکه احیای روابط ایران و عربستان خواهد بود، کما اینکه به موازات آغاز نشست وین برای احیای برجام شاهد آغاز به کار نشست بغداد با دستور کار احیای روابط تهران – ریاض هم بودیم، اما این روزها تحولات دیپلماتیک خلاف این گزاره را نشان می دهد.

به گونه­ای که علی­رغم حل و فصل نشدن کامل این بحران که منجر به جدایی بیش از 20 درصد از خاک گرجستان شده است و نیز شناسایی یک جانبه استقلال این دو منطقه از طرف مسکو و استقرار نیروها و پایگاههای مختلف نظامی از سوی روسیه در دو منطقه آبخازیا و اوستیای جنوبی، شاهد هستیم که واشنگتن با سکوت معناداری با این تحولات برخورد می نماید و دیگر آن واکنش و حساسیت گذشته را نشان نمی­دهد.

این به خاطر شرایط نامطلوب گردشگری در یک درک سنتی است، گویانا به طور عمده توسط اکوتوریست ها بازدید می شود. اکنون که به نظر می رسد، نه بستر و فضایی برای حضور کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در مذاکرات وین وجود دارد و نه رفع نگرانی های آنها در خصوص توان موشکی و نفوذ منطقهای ایران هم در مذاکرات وین لحاظ می شود، چون عملا نشست وین با دستور کار احیای برجام است، عربستان سعودی سعی دارد با یک نشست مستقل و تلاش دیپلماتیک جداگانه در بغداد نگرانی های خود را در خصوص جمهوری اسلامی ایران رفع کند.

سلام زواوی سفیر جدید فلسطین در جمهوری اسلامی ایران شد؛ او دختر دیپلمات و سفیر سابق صلاح زواوی است که پیش از این در همین سمت در سفارتخانه فلسطین در تهران حضور داشت.

در ادامه بارها از جانب همین کشورهای حاشیه خلیج فارس عنوان شد که اگر حضور آنها در مذاکرات وین مقدور نیست، حداقل نگرانی های این کشورها در خصوص توان هسته ای، توان موشکی و نفوذ منطقه ای ایران رفع شود. بنابراین بازگشای کنسولگری ایران و عربستان بیشتر نوعی مدیریت دیپلماسی زیارتی است. پسکوف طی نشست خبری در کرملین توضیح داد انتقال نیروهای بیشتر آمریکا به اروپا، گامی است که به آرامش کمک نمیکند، بلکه برعکس با هدف افزایش تنش است.

اگر ذیل آن چه که باور دارید ریاض به دنبال جلب اعتماد تهران با هدف انعطاف ایران در دیگر پرونده ها از توان موشکی تا نفوذ منطقه ای و جنگ یمن است، آیا می توان این ادعا و گزاره تحلیلی را هم مطرح کرد که ریاض، نه بنا به خواست خود و جبر ناشی از افزایش هزینه های رقابت با ایران، بلکه به نیابت از اروپا و ایالات متحده، ذیل یک پروژه «مهندسی معکوس دیپلماتیک» آمریکایی به دنبال نرم کردن جمهوری اسلامی به واسطه نشست بغداد است؟

به هر حال زمانی که ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی، چه در دوره حسن روحانی و چه در دولت سید ابراهیم رئیسی نتوانستهاند جمهوری اسلامی را به پای میز مذاکره برای احیای برجام بکشانند، احتمالا سعی شده است از مسیر دیگری یعنی احیای روابط با عربستان سعودی این مسئله در دستور کار قرار گیرد.

۴ و آمریکا را برای احیای برجام در دستور کار قرار دهد بیشک عربستان با دور تندتری به سمت احیای مناسبات با ایران پیش خواهد رفت، چون هم باعث کاهش هزینه های اقتصادی و امنیتی برای ریاض در جنگ یمن خواهد شد و هم این تنش زدایی می تواند امتیازات دیگری برای سعودی ها در خصوص دیگر پرونده ها را به دنبال داشته باشد.

اینها علاوه بر آن است که نگرانی ها بابت توان موشکی و نفوذ منطقه ای ایران هم کماکان مطرح است و تا زمانی که این مسئله هم حل و فصل نشود عملا احیای روابط منطقه ای ایران که اکنون در دستور کار دولت رئیسی است راه به جایی نخواهد برد.

با این حال در موازنه میان اثر ساختار و کارگزار بر یکدیگر آیا میتوان گفت در نهایت کارگزار جز پذیرش نظم اعلامی از سوی ساختار راه دیگری ندارد؟ قطعاً میتوان این گزاره تحلیلی را هم جز سناریوهای موجود در نظر گرفت. سرمایه گذار را بیاوریم، طرحش را بررسی کنیم، تصویب کنیم و به او گواهی دهیم که در حیطه کار وزارت اقتصاد است و به عنوان جلب سرمایه گذاری خارجی تلقی می شود، این چیز مصوب اگر به اجرا در آید و یک نیروگاه شود، یک کارخانه شود، از اینجا به بعد ما نقش ناظر و پیگیر را داریم و دستگاه اجرایی ذی ربط نقش عامل را دارد مثلا زمانی که می گوییم سه هزار و سیصد مگاوات مجوز داده شد، تا اینجا این را وزارت اقتصاد می رساند و مصوب شورای اقتصاد هم گرفته می شود و از اینجا به بعد وزارت نیرو باید پیگیری کند اما وزارت نیرو هم با بحث های پیرامونی دیگر مواجه می شود مثلا ممکن است نهادهای نظارت روی آن حرف داشته باشند بنابراین این هوا و زمین نیست بلکه دو مرحله است.

روی دهد تا همه چیز دوباره به نقطه صفر باز گردد. چون همان گونه که عنوان داشتم و دوباره تاکید می کنم تا زمانی که مسئله احیای برجام به نتیجه نرسد و توان موشکی، نفوذ منطقهای و از همه مهمتر از جنگ یمن تعیین تکلیف نشود عملاً احیای روابط ایران و عربستان سعودی در هالهای از ابهام قرار دارد. یک اندیشکده آمریکایی نیز در تحلیلی در روز دوشنبه نسبت به ماجرای جویی تل آویو هشدار داد.

علت استفاده از جوانان در کابینه دولت روحانی می توان تخصص به روز و درک بهتر جوانان از مسایل و مشکلات روز کشور و مردم دانست. به بیان دیگر دانش آموزان در مرکز سیبل اومیکرون و حمله این سویه عجیب قرار داشتند که به رغم تلاش وافر متولیان نظام آموزشی پس از حدود 40 روز از گزارش نخستین ابتلا در کشور براساس هشدارهایی که مجامع پزشکی جهان در رابطه با ابتلای انفجاری این سویه داده بودند، به یکباره کشور را درگیر کرد.

چون اینجا مسئله دولت حسن روحانی، سید ابراهیم رئیسی یا هر رئیس جمهور اصلاح طلب و یا اصولگرا نیست، بلکه مسئله حاکمیت و نظام جمهوری اسلامی ایران است که باید به مذاکره برای احیای برجام تن بدهد، ولی تا به اکنون این رضایت از سوی جمهوری اسلامی صورت نگرفته است.