چنین شرایطی تا پایان مارس ادامه خواهد داشت

در دوره اول روحانی با پشتوانه رای بالایی که به واسطه حمایت اصلاحطلبان داشت و همچنین با توفیقی که در برجام به دست آورده بود در مواجهه با مخالفان سرسخت داخلی در موضع قدرت بود و هیچ باجی به آنها نمیداد.

هر آنچه که در متن برجام پیشبینی شده و مورد تایید قرار گرفته و آن توافق تبدیل به قطعنامه شده است؛ همه آن موضوعات از نظر جمهوری اسلامی ایران باید مورد توجه طرفهای مختلف قرار گیرد. اگر ترامپ در این انتخابات پیروز شود باید دید که آیا او در دوره دوم ریاست جمهوری اش نیز همچنان با اخراج حتی کسانی که خود آنها را روی کار آورده رکورددار خواهد بود.

رابینز ضمن اشاره به موارد اهمیت تنگه هرمز نوشت: «از آنجایی که کشتیهای در حال تردد تنگه قرمز، حامل یک سوم از نفت جهانی هستند که از طریق دریا تجارت میشود، بنابراین بعید نیست ایران با ایجاد فشار بخواهد قیمت نفت خام را در بازار جهانی بالا ببرد. شنیده شد که رئيس كل دادگستري آذربايجان شرقي با بيان اينكه ۳۵ نفر از اعضاي شوراي اسلامي شهر، مديران شهرداري تبريز و پيمانكاران بازداشت و پرونده آنها در حال بررسي است، اتهام اين افراد را اخذ و پرداخت رشوه و تباني در انجام پروژههاي عمراني ذكر كرد.

روزنامه الوطن قطر دیروز خبر داد: شبكه جهاني beIN اسپورت قطر اقدامات لازم براي شكايت عليه برخي از شبكههاي تلويزيوني كه بدون پرداخت حق پخش رقابتهاي يورو ۲۰۱۶ را پخش ميكنند، انجام داده است.

شنیده شد که شبكه beIN اسپورت قطر به خاطر عدم پرداخت حق پخش از سوي صدا و سيمای كشورمان به يوفا شكايت كرد. اضافه ميشود، صادق جايگزين محمدابراهيم طاهريانفرد سفير سابق كشورمان در كرواسي شده است. در ميان اين شبكهها صدا و سيمای كشورمان نيز بود. اصلی ترین و فوری ترین اقدامات که مجبور بوده دولت شما از روز آغاز کار خود تصمیمی بگیرد، در چه زمینهای بوده است؟

رمضانزاده سخنگوي دولت اصلاحات گفت: گزينه عبور از روحاني، درواقع آغاز جنگ رواني عليه او است و از سوي اشخاص رانتخوار فرصتطلب انحصارجويي صورت ميگيرد كه در دولت قبلي به همهچيز رسيدهاند و الان دستشان كوتاه شده است.

تكرار عبارت عبور از روحاني، در دام آنها افتادن است. صفائی مدیرکل تعاون، کار و امور اجتماعی استان خوزستان در نشست خبری با رسانههای استان طی سخنانی در خصوص بازداشت کارگران اعلام داشت: بازداشت کارگران غیرقانونی است و باید بابت این بازداشت از کارگران دلجویی و عذرخواهی شود. کشورها باید همیشه بر حسب منافع و اهداف خود، شرایط محیطی و گفتمان حاکم بر روابط بین الملل، دست به ارزیابی خود زده و در یک فرآیند خود انتقادی، نقایص و کاستی های خود را مرتفع ساخته، به تقویت نقاط قوت بپردازند.

رابینز، نویسنده یواس نیوز با اشاره به اظهارات سردار حسین سلامی، معاون فرمانده سپاه پاسداران ایران مبنی بر اینکه نیروی دریایی ایران در صورت تهدید آمریکا، تنگه هرمز را میبندد، افزود: با این وجود تهران به اندازه کافی قدرت دارد که بخواهد با ایجاد یک بحران در این تنگه، به وجهه سلطه نیروی دریایی آمریکا آسیب جدی وارد کند. کریستیان استروزی معاون شهردار نیس این خبر را اعلام کرد.

معاون سازمان امور دانشجویان با اشاره به نتایج پژوهش سیمای زندگی دانشجویان گفت: حدود 5 درصد دانشجویان معتاد اینترنتی هستند، 17 درصد قلیان و 15 درصد سیگار میکشند. حجتالاسلام سیدرضا اکرمی، با اشاره به سخنان محمدباقر نوبخت مبنی بر تشکیل اتاق فکر علیه دولت افزود: در جامعه امروز ما حتماً چنین مواردی وجود دارد و تا زمانی که تخرب و تشکل در کشورمان قانونمند و زمینهای رشد احزاب فراهم نشود، تشکیل چنین اتاق فکرهایی هم طبیعی خواهد بود.

پس از پايان دولت اصلاحات، انتخابات دوره نهم رياستجمهوري در شرايطي برگزار شد که از طيفهاي مختلف سياسي کشور کانديداهايي در انتخابات وجود داشتند ولي در نهايت اين محمود احمدينژاد بود که با پيروزي بر اکبر هاشمي رفسنجاني در دور دوم انتخابات به عنوان رئيسجمهور دوره نهم لقب گرفت. شنیده شد که انتصاب امیرحسين اميرعبداللهيان به عنوان مشاور وزير امور خارجه در حالي انجام ميشود كه از مدتها پيش در محافل رسانهاي و سياسي خبري منتشر شده بود كه بر اساس آن وي به عنوان سفير جديد ايران در پادشاهي عمان اعزام خواهد شد.

يك منبع مطلع در وزارت امور خارجه با تاييد اين خبر گفت: حسين اميرعبداللهيان به عنوان سفير جديد در عمان برگزيده شده و تمامي مراحل معرفي و تاييد وي به عنوان سفير جديد در ايران و عمان طي شده بود اما با توجه به بروز مشكلات غيرمترقبه شخصي و خانوادگي براي وي، اين انتصاب انجام نشد.

الف نوشت؛ محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا جانشين محمدرضا صادق مشاور رسانهاي سابق رئيسجمهور كه به عنوان سفير ايران راهي زاگرب شد، مشخص شده، اظهار داشت: خير، هنوز تصميمي در اين باره از سوي رئيسجمهور گرفته نشده است.

چنانچه مشخص است، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر چارچوب فوق واجد ویژگیهای واقعگرایانه است، بهگونهای که ایران در منطقه پرآشوب غرب آسیا برای در امان ماندن از تهدیدات خارجی، انتخابی جز «موازنه تهدید» ندارد.

بدیهی است که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه منکر ضرورت اصلاحات و تغییرات در منطقه خاورمیانه نبوده است اما معتقد است که اصلاحات و دگرگونی در منطقه باید بر اساس یک الگوی درون زا و مطابق با ارزش ها و هنجارهای بومی انجام پذیرد با بررسی عملکرد سیاست های خارجی ایران در سه دهه اخیر کشور (سیاست مصلحت محور، ارزش محور، منفعت محور و فرهنگ گرای سیاست محور) شایسته است که مردان نخبه سیاسی کشور در شرایط بحرانی امروز، با اتخاذ سیاست داخلی وخ ارجی مناسب بسترهای توسعه و نفوذ ایران در منطقه را فراهم نموده و دست نظام سلطه را از این محیط حساس کوتاه نمایند.

مرتضی طلایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این مطلب تاكید كرد : بر اساس تجربه كشورهای جهان و اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی باید تلاش شود در حد ممكن بیشتر كارها و به ویژه امور مربوط به حوزه عمومی به بخش خصوصی واگذار شود و در این شرایط طرح این بحث برگشت به عقب محسوب می شود.

است اما سیاست خارجی مربوط به روابط دولت با سایر دولتها و سازمانهای بین المللی است بنابر این نوع بازیگران در هریک از سیاست های داخلی و خارجی متفاوت با دیگری است . وی گفت: ترامپ بیش از ۲۹۰ میلیارد دلار سلاح به عربستان فروخت، به رژیمی که مرتبا حامیان حقوق بشر و اصلاحات سیاسی در کشورشان خصوصا حامیان حقوق زنان را زندانی و شکنجه کرده و می کشد.

آنها این فرصت را ایجاد کردند و دشمن هم از بس مستاصل است به هر دستاویزی چنگ میزند؛ امروز بحرانهای جدی در کشورهای اسلامی، آفریقا و نقاط مختلف دنیا دارد و موج اسلامخواهی دارد او را کاملا شکننده میکند.