نگاهی به عملکرد هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد

این اندیشکده در دسامبر ۲۰۱۸ میزبان رضا پهلوی بود و گزارشها و توصیههای سیاستی متعددی به دولت ترامپ برای مهار ایران به ویژه در عراق و سوریه تولید کرده است.

این دلیلی است که چرا نظامیان ما در آنجا حضور دارند. در حوزه حملونقل ریلی درونشهری هم محسن هاشمی، مدیرعامل وقت مترو تهران، گفته است: «زمان دولت خاتمی، آقای احمدینژاد شهردار بودند و من مدیرعامل، گزارشی را در اردیبهشت ٨٤ نوشتم و به ایشان دادم که اینقدر هزینه ماست و دولت این مقدار باید به ما بدهد، ایشان امضا کرد و به دولت و شورای اقتصاد فرستاد؛ پنج تیر شد و رئیسجمهور که دیگر خود آقای احمدینژاد بود در اولین جلسه شورای اقتصاد، نامه خودش مطرح شد، ولی ایشان درخواست خودش را نپذیرفت و من در آن جلسه حضور داشتم؛ البته ما آنقدر رفتیم و آمدیم که بخشی از این پول را گرفتیم.

این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود میشود. ارزیابی شما از چالش های دولت جدید با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد، چیست؟ براساس درخواست جدید برخی مسئولان اجرایی که مورد موافقت کلی مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری نیز قرار گرفته، مقرر شده با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت توجه ویژه به موضوع تولیدات داخلی، نسبت به برقراری برخی مشوقها مانند فوقالعاده ویژه ذکر شده دربند 10 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری، فوقالعاده کارایی موضوعبند 6 ماده مذکور و فوقالعاده بهرهوری موضوع ماده 69 قانون برای دست اندرکاران فعال در حوزه پیشگیری، مقابله و کاهش حجم قاچاق کالا و ارز اقدام شود.

البته امام جمعه محترم نمیداند که تیم جدید در حال ادامه دادن مذاکراتی است که عراقچی هدایت آن را بر عهده داشت و حرف تازهای در میان نیست. با تأکید بر این نکته که باید میان «دلایل پیدایش» یک پدیده و «کارکرد فعلی» آن تمایز گذاشت، اما همانطور که پیشتر گفته شد آقای روحانی خودش را در قامت یک «منجی» در تاریخ انقلاب و ایران میدید.

به حکم وظیفه در این نوشتار، چند نکته را برای طرفداران ایشان یادآور میشوم؛ امید آنکه با تأسی به سخن مولی علی(ع) که اولین ویژگی اهل بصیرت را تفکر، اندیشیدن و خردورزی (فَإِنَّمَا الْبَصِیرُ مَنْ سَمِعَ فَتَفَکَّرَ) دانستند؛ این نکات مورد توجه و تأمل مخاطب نوشتار قرار گیرد. با این وجود یکی از انتقاداتی که به وزارت آموزش و پرورش دولت سیزدهم وارد است تعلل و بی اعتنایی به آموزش مجازی و عدم تلاش برای بهبود وضعیت شبکه شاد بود.

اما نکته متاثر کننده این است که در دولت های اخیر اکثر وزار کار رسانه و روابط عمومی را انجام داده اند و در بسیاری از مواقع تنها به طرح مشکل و بازگویی جزییات یک بحران بسنده کرده اند، فارغ از آنکه یک وزیر باید به رفع مشکل و حل بحران مبادرت کند و نه اطلاع رسانی و بازگویی بحران چرا که رسانه های قطعا از وزراء جامع تر و کامل تر و حرفه ای تر رخدادها را تشریح می کند.

قدر مسلم وزیری که رای اعتماد می گیرد وزیر زمان آسایش و فراغت نیست و باید توان و تدبیر این را داشته باشد که در وقوع حوادث و رخداد بحران ها کشتی طوفان زده را به سرمنزل مقصود و ساحل امید برساند. سرخابیهای با حذف از لیگ قهرمانان آسیا اعتبار خود به طور کامل از دست داده و ضرر هنگفتی از قراردادهای تبلیغاتی خوردند اما در این بین دو تیم صنعتی با خیال راحت در لیگ قهرمانان آسیا شرکت میکنند.

مسلم آنست که متولیان نظام آموزشی نمی توانند به بهانه شیوع اومیکرون مدارس را تعطیل و مشکلات و معضلات را به حال خود رها کنند. به بیان دیگر دانش آموزان در مرکز سیبل اومیکرون و حمله این سویه عجیب قرار داشتند که به رغم تلاش وافر متولیان نظام آموزشی پس از حدود 40 روز از گزارش نخستین ابتلا در کشور براساس هشدارهایی که مجامع پزشکی جهان در رابطه با ابتلای انفجاری این سویه داده بودند، به یکباره کشور را درگیر کرد.

اما در کمال تعجب متاثر از این باورها نخستین ابتلای اومیکرون پس از حدود یک ماه از ظهور در افریقای جنوبی و در اوایل دی ماه سال جاری در کشورمان گزارش شد.

اما نکته متاثر کننده این بود که اومیکرون برخلاف سویه های پیشین خود گروه سنی 18- را درگیر می کند. اما نکاه متاثر کننده ظهور سویه اومیکرون و گسترش دامنه آن به داخل مرزهای کشورمان بود که به رغم کنترل مرزها و رصدهایی که توسط وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا و سایر متولیان صورت گرفت، این انگاره را قوت بخشید که پیک اومیکرون در کشور محقق نخواهد شد و اگر بر فرض محال این سویه به کشور وارد شود، هرگز منجر به درگیری نخواهد شد.

با این وجود شاید شدت گرفتن بیماری کرونا و سرایت و رخداد پیک های کرونایی منجر به تعطیلی مدارس شود که از همان ابتدا آموزش مجازی به عنوان روشی برای تداوم کلاس های درس پیش بینی شد و شبکه شاد با فراز و فرودهای بسیاری با هدف ادامه کلاس ها در فضای مجازی راه اندازی شد.

این نکته با توجه به مهار نسبی سویه دلتا عزم دولت سیزدهم را برای بازگشایی مدارس جزم کرد. بر همین اساس روز سه شنبه سناتور مارکو روبیو اقدام به معرفی طرحی در سنای آمریکا کرد که بر اساس آن، پرداخت وجوه مشابه در آینده به ایران به کلی ممنوع شده و همچنین این مبلغ 1.7 میلیارد دلار به عنوان غرامت قربانیان حملات تروریستی از ایران باز پس گرفته شود.

آمارهای تاسف بار دیگر و ارقامی که در این گزارش آمده، تنها بخشی از رخدادهایی است که حکایت از ناکارآمدی اقتصادی دولت تدبیر و امید دارد. 3هر یک از این واحدها تنظیم روابط سیاسی خود را در مقوله ای به نام «سیاست خارجی» سازماندهی کرده و این امر را به تشکیلاتی به نام وزارت امور خارجه سپرده اند.

در این راستا تدابیر دولت سیزدهم در واردات چندده میلیونی واکسن و واکسیناسیون گسترده معلمان و دانش آموزان در کنار سایر اقشار و مشاغل جامعه برگ برنده ای بود که بستر بازگشایی را مهیا کرده است. مرداد ماه سال جاری و در واپسین روزهای عمر دولت روحانی خبری بصورت گسترده منتشر شد که حاکی از ترک تحصیل سه میلیون و500 هزار دانش آموز داشت.

روی کار آمدن ترامپ و در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری و اعمال تحریمهای گسترده که هم راستا با تجویزهای بنیاد دفاع از دموکراسیها است، باعث شده تا بسیاری این اندیشکده را بانفوذترین و اثرگذارترین اندیشکده بر سیاستهای دولت ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران بدانند و حتی تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام را به آن نسبت دهند.

با این احوال آخرین وزیر آموزش و پرورش دولت روحانی تنها اقدامی که در این راستا کرد پاک کردن صورت مسئله بود و مشکل نه تنها به قوت خودباقی ماند بلکه با ظهور اومیکرون هم شدت گرفت که بخاطر نبودن آماری موثق و متقن در چند ماهه گذشته نمیتوان آمار و ارقامی ارائه کرد. فولاد که در ابتدای فصل یکی پس از دیگری ستارههایش را از دست میداد ناگهان ثروتمند شد و برای تمامیستارههای لیگ درخواست خرید ارسال کرد.

در سپتامبر ۲۰۱۸، برایان هوک در هادسن راجع به برنامه موشکی ایران سخنرانی کرد. بررسی گزارشهای صندوق بینالمللی پول و بانک جهانی نشان میدهد رتبه اقتصاد ایران بر اساس شاخص نرخ اسمی دلار، در برآورد صندوق بینالمللی پول ، بانک جهانی و سازمان ملل متفاوت و بین ۲۱ تا ۲۶ است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی گزارشهای متاثر کنندهای که با محوریت افت تحصیلی و ترک تحصیل و جاماندن از تحصیل در فضای کشور و پس از 20 ماه تعطیلی مدارس منتشر شد، بازگشایی مدارس و آموزش حضوری ناگزیر شد. محسن حاجی میرزایی وزیر وفت آموزش و پرورش در روز 18 مرداد ماه1400 به این خبر واکنش نشان داد و به ایرنا گفته بود: آمار سه میلیونی مربوط به دانش آموزانی است که به گوشی هوشمند دسترسی نداشتند و نه آمار ترک تحصیل.