نگاهی به جنجال آفرینیهای دولت احمدینژاد

چه عواملی اثر داشت؟ زمانی که شاخص داشت بالا می رفت این برآورد مورد مناقشه من با یکی از نمایندگان مجلس قرار گرفت. پروپاگاندای رسانههای اصولگرا در خدوم نشاندادن احمدینژاد و بزرگکردن عملکردش باعث شد او ناخودآگاه با مهمترین شهردار تهران تا آن زمان مقایسه شود؛ با کرباسچی.

در اظهارات احمدینژاد هم سیدابراهیم رئیسی تنها شخصی بود که احمدینژاد با او مشکلی نداشت، رئیسی است. رویداد۲۴ وی در مصاحبه با شبکه «الجدید» لبنان که ضدحزبالله است گفت: مسائل سوریه باید مطابق خواست مردم سوریه پیش برود نه دخالت ایران، حزبالله و دیگر نیروهای نیابتی خارجی.احمدینژاد که در این مصاحبه تلاش کرد وانمود کند مردم سوریه همان کسانی هستند که علیه دولت این کشور میجنگند، حضور قانونی حزبالله و نیروهای ایرانی در سوریه که به دعوت دولت این کشور صورت گرفته است را «دخالت» نامید.بیشتر بخوانید: رفتارهای خارج از عرف سیاسی احمدینژاد با چه هدفی انجام میشود؟

مدیریت باید بگوید. مدیریت یعنی آنالیز مدیریت پروژه ای و تصمیم گیری متناسب با آن پس نباید بگوییم چون نقدینگی بالا بود ارز بالا رفت پس نرخ بهره را بالا ببریم که نقدینگی را مدیریت کنیم، من دارم این رابطه را زیر سوال می برم. ادامه داشت و باید تا آخر سال می فروختیم، ما تا آخر سال برای فروختن شرکت ها برنامه داشتیم و چون ریزش شاخص داشتیم نشد پس ریزش شاخص هیچ وقت به نفع دولت نبود.

محمدجواد ظریف، وزیر سابق امور خارجه پس از مسئولیت خود اعلام کرد که به دانشگاه تهران بازگشته است. در شرایط تحریم قیمت اوراق تابع عرضه و تقاضا است که انتظارات آن را بد سازمان می دهد مثلا همین الان شما نگاه کنید افزایش قیمت عمدتا از جانب عرضه است، اتحادیه دامداران تصمیم می گیرد شیر چقدر شود و این تا لبنیات تسری پیدا می کند، مثلا شورای اقتصاد کشاورزی درست شده است که نمایندگان بخش کشاورزی و نمایندگان مجلس در آن هستند و اتفاقا دولت سهم کمی دارد و راجع به قیمت گندم تصمیم می گیرند.

من نمی خواهم قضاوت کنم و بگویم قیمت گندم خوب یا بد بالا رفته است و اصلا وارد این بحث نمی شوم، می خواهم فرآیند آن را برای شما بگویم؛ متناسب با آن یا باید قیمت آرد بالا برود یا نباید برود؟ 56- با ساخت 7 میلیون و 393 هزار واحد مسكونی در دولت احمدی نژاد، مجموع مسكن ساخته شده توسط دولتها پس از انقلاب به بیش از 12 میلیون واحد رسید.

وقتی قیمت گندم بالا رفت مثلا از 5 هزار تومان 7 هزار و 500 تومان شد، از نظر ذهنی می گویند پس برنج هم بالا برود، پس محصولات جو هم بالا برود و به این صورت زنجیره افزایش قیمت شکل می گیرد. نکته دوم، ما در بازار سرمایه 682 هزار میلیارد تومان تامین مالی برای کل اقتصاد کردیم، سهم دولت در اینجا حدود 16-17 درصد بود پس دولتی سهمی آنجا نداشت ثانیا دولت زمانی سهامش را عرضه کرد که شاخص در حال رشد بود به عبارتی دیگر تقاضا وجود داشت و برای تامین تقاضا دولت سهامش را عرضه کرد و از این 95 هزار میلیارد تومان، 63 هزار میلیارد تومانش برای بازار اوراق بود که اصلا ربطی به سهام ندارد بنابراین هیچ فایده ای برای دولت نداشت.

چیزی حدود 800 تا 850 هزار میلیارد تومان حجم بودجه عمومی است. در زمان ریاست اقای رئیسی در قوه قضائیه نزدیک به سه هزار واحد تولیدی به مدار تولید برگشتند اما با این حال بین چهار تا پنج هزار واحد دیگر تعطیل هستند. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، همزمان با تاکید «نفتالی بنت» نخستوزیر رژیم صهیونیستی بر مخالفت با سیاستهای دولت آمریکا برای احیای توافق هستهای ایران، نظامیان ارشد این رژیم درخصوص گفتوگو درباره مسئله فلسطین نیز به بنت توصیههایی کردند.

سرپرست معاونت مبارزه با تروریسم و جرائم مالی وزارت خزانهداری آمریکا در سفر خود به بروکسل میگوید: «آمریکا متعهد به رویکرد دو مسیره به ایران است و از فهرست جدید تحریمهای اتحادیه اروپا علیه ایران حمایت میکند». «سیاست خارجی در هیچ کجای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمیشود.

تمام این حرفها بعد از تأیید شورای نگهبان رسمیت پیدا میکند چون تا آن زمان لیستی بسته نمیشود و تنها جلسات پشت پرده وجود دارد. وقتی که این عملکرد بیرون آمد؛ یک، بنا به شهادت مرکز آمار و بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور مثبت بود چون من آمار تولید نمی کنم.

بحث تحریم، انسداد تمام مسیرهای انتقال وجه، اینکه امروز وزیر خارجه ما می گوید ما زمانی که امریکا 10 میلیارد از دلار ما را آزاد کند به مذاکره بر می گردیم، این نشان می دهد حرف هایی که در دولت قبل زده شد که انسداد منابع ارزی ما بخاطر اراده دشمن بوده، تازه این دولت!

الان دولت امریکا آن سفت و سختی را ندارد که ترامپ داشت البته جمله ای که وزیر خارجه فرمودند جای بحث و انتقاد دارد و من نمی خواهم وارد آن شوم فقط می خواهم بگویم منابع ما مسدود شده است و طبیعی است که اثرش را بگذارد. بانک مرکزی هم در دو سال اخیر این بحث فشار هزینه را در تحلیل تورم وارد کرده است چون یک واقعیت است و نمی توانیم از آن بگذریم.

شما در ابتدا بحث دامادسالاری را مطرح کردید، به هر حال هر فردی داماد یک نفر میشود، این که میبینید این موضوع با واکنش منفی مواجه میشود به خاطر ریشه اجتماعی دیگری است که بحثهای معیشتی و فرهنگی است که بعضا ضعفهایی وجود داشته و حالا مردم اعتراض خود را اینگونه بیان میکنند وگرنه مردم همه دامادها را که نمیشناسند.

با عرض معذرت، ربط دادن آن به کسری بودجه ناشی از کم توجهی عزیزان است چون اصلا ربطی بهم ندارند چون از تحولات بورس چه منافعی نصیب دولت می شود؟ بله چون لزومی ندارد که ۶ ماهه باشد، این پیشنهاد اگر تصویب شود ممکن است ۱ سال یا ۲ سال طول بکشد و این بستگی به همه عوامل دارد.

قیمت گندم که بالا می رود چه اتفاقی می افتد؟ معتقد هستم حباب داشتیم اما حباب بنگاهی و رشته ای؛ یعنی در برخی از بنگاه ها قیمت واقعا قابل قبول نبود، در برخی از رشته فعالیت ها قابل قبول نبود و من بارها این را اعلام کردم. رفته بودم کل مجوز قانونی را از شورای هماهنگی اقتصادی، از مجلس محترمه، از دولت و از مراجع دیگر گرفته بودم که عرضه را بالا ببرم تا به صورت طبیعی و درون ساختاری روند را اصلاح کنیم نه اینکه حقیقی ها را از ماندن در بازار بترسانیم و رفتار توده ای را شکل دهیم که همه اراده کنند و فرار کنند.

باید با شاخص حرف بزنیم، وقتی سود بنگاه های بورسی 3.8 برابر برابر شده است برای چه ما باید دل حقیقی ها را خالی کنیم و آنها را از بازار بترسانیم اما من 2 میلیون را با روش دیگری پوشش می دادم؛ با فشار عرضه. سال 84 که این آقا اومد دریافتی من حقوق با اضافه کار 350 تومان میشد .

اگر شاخص P/E را ملاک قرار دهیم، سود که 3.8 برابر شده و P/E هم ثابت بماند، شاخص چقدر باید افزایش پیدا کند؟ آخر سال 98، 508 هزار بوده آن را ضربدر 3.8 برابر کنید و ببینید چقدر می شود. ارتش اسرائیل با دارا بودن 4 هزار و 170 دستگاه تانک، بیش از 11 هزار تجهیزات زرهی ، 300 عراده سامانه توپخانه ای، 48 سامانه موشکی، بیش از 200 فروند هواپیمای جنگی، 141 فروند هواپیمای ترابری، 143 فروند هلیکوپتر دارای قابلیت های ویژه ای است.

در اصل 43 ضمن تاکید بر استقلال وخودکفایی اقتصادی و رهایی از وابستگی به بیگانه، مقابله با هرگونه سلطه اقتصادی بیگانه بر اقتصاد کشور را مورد توجه خاص قرار می دهد… در دمای زیر صفر جنگلهای حومه شهر “کیف” مردان و زنان نیروهای غیرنظامی از بیم تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین تمرین نظامی می کنند.

تعیین کنیم چقدر فشار تقاضا است و از چه طریقی فشار تقاضا را کم کنیم. آیا نقدینگی کم می شود؟ وی افزود: در طرف ایران، انتخابات ریاست جمهوری خطر ایجاد شکاف بیشتر در صحنه سیاسی داخلی را در بر داشته و احتمال مصالحه را کم می کند. اصل 9 : “در جمهوری اسلامی ایران آزادی و استقلال و وحدت و تمامیت اراضی کشور از یکدیگر تفکیک ناپذیرند و حفظ آنها وظیفه دولت و آحاد ملت است.

امام خمینی در آغاز قرن اخیر پیام مهمی برای جهانیان و ملت های مسلمان ارسال کردند. شاید تصور آن سخت بود که مجلس نهم در ماههای آخر خود، وارد مقوله جرم سیاسی شده و حتی مواردی را مصوب کند و مورد استقبال کسانی قرار گیرد که رقیب مجلس نهم، محسوب میشدند.