مانیفست سیاست خارجی در چهل سال دوم – ديگران

با توجه به این وضعیت پیچیده موفقیت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به وضعیت مطلوب، در گرو چه شرایطی است؟ وزیر آموزش و پرورش اگر میخواهد ارتباط موثری با رسانهها و جامعه داشته باشد باید روابط عمومی این وزارتخانه را مستقل از سایر بخشهای این دستگاه عریض و طویل ببیند.

اگر یک سازمان یا نهاد را به عنوان یک سیستم در نظر بگیریم، هر اندازه که تلاش شود این سیستم باز باشد با دنیای بیرون تبادل تجربیات و اطلاعات داشته باشد، ادامه حیات آن تضمین شده است و هر چه سیستم بسته باشد آنتروپی آن افزایش یافته و سیستم زودتر به مرحله پایانی خود میرسد و اگر سیستم باز باشد، آنتروپی را به بیرون محیط خود صادر کرده و امکان ادامه حیات آن مهیا میشود لذا دستگاه عظیم آموزش و پرورش برای اطلاع رسانی موثر و مفید باید به صورت مستقل و باز عمل کرده و امکان تبادل اطلاعات و جریان چند سویه اطلاعات در مجموعه و محیط بیرون از آن را فراهم کند.

اکنون دیگر برخورد خوب و مناسب مدیر دستگاه یا مدیر روابط عمومی، به تنهایی جوابگوی نیاز مخاطبان به اطلاعات نیست و این توانایی روابط عمومی دستگاه در امر اطلاعیابی و اطلاعرسانی است که باعث پاسخگویی موثر و به موقع به مخاطبان میشود.

در مناطق شیعه نشین نبل والزهراء در حومه شمالی حلب، گروهی نظامی به نام «هنگ حاج قاسم سلیمانی» تشکیل شد که اعضای آن از مردم منطقه هستند و بسیاری از آنها برای کار به البوکمال در حومه دیرالزور منتقل شدند. پس از مراسم سوگند، گروه «چارچوب هماهنگی شیعیان عراق» (شامل گروههای شیعه و برخی از احزاب سنی و کُرد معترض به نتایج انتخابات پارلمانی) سندی را به رئیس موقت پارلمان عراق تقدیم کردند که در آن اسم ۸۸ اسم نماینده ذکر شده بود و خود را به عنوان فراکسیون اکثریت معرفی کردند.

مدیریت فضای مجازی و اجتماعات مجازی از رویکردهای جدیدی است که در روابط عمومی ها به شدت پر رنگ شده است و جدیداً یکی از وظایف روابط عمومیها در کنار سایر وظایفشان شبکهسازی و مدیریت آنهاست. آموزش و پرورش به خاطر وجود افراد مختلف با ایدهها و تفکرات متفاوت مشکلتر از سایر دستگاههاست چون پاسخگویی به نیازهای آنان و راضی نگهداشتن این قشر عظیم انسانی کاری بس دشوار و مشکل است بنابراین فراهمکردن زمینه مشارکت همه جانبه فرهنگیان در مدیریت آموزشوپرورش به منظور افزایش کارآیی نظام تعلیم وتربیت امری انکار ناپذیر است که جز به مدد اطلاعرسانی، همت و تلاش و پشتیبانی مسئولان و کارگزاران روابط عمومی این دستگاه عظیم امکانپذیر نخواهد بود.

به زعم این دولتها این مهم از راه تقویت مراودات فرهنگی با سایر ملل جهان و از طریق صدور کالاها و محصولات فرهنگی دستیافتنی است. به نقل از اتاق بازرگانی ایران، سفیر کره جنوبی امروز در دیدار با ريیس اتاق بازرگانی ایران در تهران ضمن اشاره به آسیبهای ناشی از تحریم ها بر هر دو کشور و با نگاهی به دیدار خود با حسن روحانی، ريیسجمهور وقت ایران، گفت: روحانی نیز رویکرد کرهجنوبی را مایه یاس ایران عنوان کرد و از انتظارات بالای ایران از این کشور برای آینده سخن گفت.

یوکانگ هیون افزود: سال آینده باید آغاز فصل جدیدی از مناسبات بین دو کشور باشد. محور اصلی ارتباط با جامعه و مخاطبان باید روابط عمومی باشد و اگر سازمانی بدون توجه به این ستون اصلی در سازمان، بخواهد عمل کند در آینده به مشکل بر میخورد و مقبولیت و مشروعیت خود را از دست خواهد داد.

تشکیل شورای اطلاعرسانی وزارت آموزش و پرورش با مشارکت متخصصان علوم ارتباطات اجتماعی، خبرنگاران برجسته رسانهها و افراد با تجربه این حوزه مدنظر قرار گیرد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، باقر امیری دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی در یادداشتی به بررسی اهمیت جایگاه روابط عمومی در وزارت آموزشوپرورش پرداخت.

یکی از جنجالیترین اظهارت احمدینژاد، تفسیر جدید از حرفهای امام خمینی(ره) در خصوص جایگاه مجلس بود. حوادث خشونت بار بصره در حالی روز گذشته اتفاق افتاده است که حیدر العبادی آخرین روزهای خود را به عنوان نخست وزیر طی می کند و در صورت معرفی فراکسیون بزرگ توسط پارلمان، عملا یک دولت جدید در عراق شکل می گیرد.

آموزش و پرورش باید این را درک کند برای ایجاد تعامل چند سویه با مردم و رسانه نیازمند روابط عمومی فعال، مقتدر، کاردان و تاثیرگذار است.بنابراین وزیر جدید آموزش و پرورش باید برای احیای روابط عمومی مستقل، مقتدر، کارآمد و توانمند تلاش کند تا شاهد اطلاعرسانی به موقع و تاثیرگذار در جامعه باشیم، به جرات میتوان گفت که 90 درصد چالشهای حوزه دستگاهها و سازمانها را میتوان با روابط عمومی مقتدر و اثربخش هدایت و مدیریت کرد.

اگر بپذیریم روابط عمومی چشم و گوش سازمان است که پیوند بین سازمان و محیط پیرامونی آن را ایجاد میکند، چطور میتوانیم این امر را توجیه کنیم که وزارتخانهای مانند آموزشو پرورش از روابط عمومی مستقل، توانمند، کارآمد و تاثیرگذار بیبهره باشد؟

اگر بتوانیم سازمان را به یک ماشین تشبیه کنیم، شاید بتوان ادعا کرد که روابط عمومی مانند فرمان این ماشین است که در دست مدیریت سازمان برای هدایت و راهبری آن قرار دارد و مسیر این ماشین همان برنامه سازمان و هدف نهایی هم مقصدی است که ماشین به سوی آن حرکت میکند. انتظار ما این است که وزارت امور خارجه زمینه همکاری را فراهم کند تا اتاق مشترک بتواند از ظرفیت ایرانیان حاضر در کانادا مانند گذشته استفاده کند.

احمدي نژاد افرادي را براي حضور در کابينه اول خود انتخاب کرده بود که مجموعه سابقه وزارت آنها در دولتهاي جمهوري اسلامي ايران هشت سال بود. اندیشکدههای آمریکایی در روند سیاستسازی تأثیر دارند و این نکته هم نکته درستی است، منتها اندیشکدهها، نهادهای مستقلی نیستند، البته دولتی هم نیستند و خصوصی هستند اما یک عقبه مالی دارند که این عقبه مالی معمولاً توسط نهادهای صاحب ثروت و قدرت تأمین میشود و همان نهادهای ثروت و قدرت هم در انتخاب سیاستمداران تأثیرگذار هستند.

امروز در دنیایی زندگی میکنیم که در مقابل حجم انبوه و وسیعی از اطلاعات قرار داریم که از آن تحت عنوان انقلاب صنعتی چهارم نام برده میشود. روابط عمومی نقش ضربهگیر سازمان را دارد و این ضربهگیر در صورتی موثر است که با توجه به شرایط و مقتضیات سازمان نصب شده باشد و نه با توجه به فضا و اغراض سیاسی.

روابط عمومی سکوی پرتاب و ارتقای سازمان است و همین روابط عمومی هم میتواند در صورت بیمهری و بیتوجهی سکوی برای نابودی سازمان باشد. دادگاه فدرال عراق امروز، پنجشنبه به صورت موقت فعالیت هیئت رئیسه منتخب پارلمان را تا زمان رسیدگی به شکایت ارائه شده درباره عدم مشروعیت جلسه نخست پارلمان صادر کرد. المشهدانی به صورت رسمی اعلام کرد اطار با 88 نماینده، بزرگترین فراکسیون را تشکیل داده است؛ اما نمایندگان صدری در پارلمان اعتراض کرده و میپرسیدند: «چرا وقتی هنوز نامه رسمی ما رو دریافت نکردی، مصداق نهایی بزرگترین فراکسیونو مشخص میکنی؟

نام این بانک BCP است که از گذشته و حتی از تحریمهای قبل نیز با ایران برای خرید غلات و غیره کار میکرد. امروزه از روابط عمومی به عنوان مغز متفکر سازمانها نام میبرند ولی در بعضی از سازمانها و دستگاههای ما تنها واحدی که ارزش ندارد روابط عمومی است، به جرات میتوان گفت روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش( از سال 96 تا نیمه دوم 97) داشت مراحل اولیه گذر از فلسفه روابط عمومی به روابط عمومی الکترونیکی یا دیجیتال را طی میکرد ولی با تصمیمی که گرفته شد متاسفانه روابط عمومی از ریل اصلی خود خارج شد.