شرایط دریافت وام بدون ضامن اعلام شد + جزییات

البته هر کدام از آنها با مدارک و ویژگیهای خاص خود اقدام به پرداخت این وام میکنند. این حوزه گسترده مشاغل بسیار متفاوتی را هم ایجاد کرده است به صورتی که در نظام بانکی با کارشناسان و مدیران مختلفی روبرو هستیم. سپس این روزنامه به تنویر افکار عمومی پرداخته و با چند دلیل متقن تلاش می کند قضیۀ بانک ملی را از شرکت عمومی جدا کند (برای اطلاع از دلایل مقاله ن.ک: روزنامۀ ندای وطن، ش82، صص1-2). بانک اسلامی، وجوه نزد خود را(بدون وام دادن بابهره) در فعالیت های تجاری وسرمایه گذاری به کارمی گیرد (یعنی براساس مشارکت درسود) ودر صورتی که فعالیت مورد نظرزیان کند بانک نیز همانند سایر شرکاء در زیان سهیم خواهد شد. مدیریت ارتباط با مشتری واژه ای برای مجموعه متدولوژی ها، فرایندها، نرم افزار و سیستم هایی است که به موسسات و شرکت ها در مدیریت موثر و سازمان یافته ارتباط با مشترییان کمک می کند (Bernett). عادل دهدشتی در مورد وام بازنشستگان تأمین اجتماعی، افزود: در سال جاری ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام به بازنشستگان تأمین اجتماعی اختصاص پیدا کرده است.

وی انحصار ورود نقره را حالت تبعیض­آمیز میدانست و وقوع آن را حمل بر نتایج منفی برای بانک شاهنشاهی عنوان کرد. بنا به گفته وزیر اقتصاد جامعه هدف اعتبارسنجی برای دریافت وام بدون ضامن در حالت مطلوب باید همه مردم ایران باشد و این دسترسی برای همه وجود داشته باشد که اگر خوش حساب باشند؛ بدون نیاز به ضامن بتوانند تسهیلات بانکی خرد را دریافت کنند. اما در حالت کلی و در اکثریت مواقع این پولهای نقد مردم هستند که اشخاص برنامه مشخصی برای آنها ندارند و بانکها با جمع کردن این نقدینگی بخش از آنها را برای اعطای وام به افراد نیازمند استفاده میکنند. به عنوان نمونه روزنامۀ معارف از این مسئله آشفته بود و انتقاد شدیدی داشت که چرا «هیچ­چیز معلوم هیچکس نیست» (روزنامۀ معارف، ش15، صص2-3). بله. امکان گرفتن شماره شبا بانک ملی از طریق شماره ۱۶ رقمی روی کارتهای این بانک و همینطور شماره حساب وجود دارد. در این میان، بازار نفت و مواد خام و کالاها هنوز بیشترین فاصله از حد مزبور را دارند.

این نمره بین صفر تا ۹۰۰ متغیر است و کسانی که نمره کمتر از ۵۰۰ داشته باشند، عملا در ریسک بسیار بالا قرار دارند. هر چند این سخن تایمز تا حدودی مغرضانه بود و مورد انتقاد جریدۀ حبلالمتین قرار گرفت (روزنامۀ حبل­المتین تهران، ش145، صص1-3)، ولی بی­گمان از بی­میلی لایه­های مختلف جامعه پرده برداشت. در مجموع برای دریافت این وام باید ۱۴ میلیون تومان بصورت نقدی پرداخت شود. نرخ بهره یا سود وامهای (( بند الف ماده 52 قانون الحاق )) ، برای مناطق محروم 12.5 درصد و برای مناطق برخوردار 14.5 درصد میباشد. مهم­تر از همه در بند 8 به حق بانک ملی در ورود نقره تصریح شده بود (مرکز اسناد مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران، سند 14992-ق و 14993-ق) (8). این ماده اعتراض شدید انگلستان را در پی داشت؛ زیرا انگلستان سالیانه از ورود و ضرب نقره سود سرشاری می­برد. بند 4 دربارۀ دریافت حق امتیاز چاپ اسکناس بود ‘ هرچند حق انگلیس بر آن را تا پایان امتیازنامۀ بانک شاهنشاهی حفظ کرده بود- هشداری برای حق مداخلۀ آینده انگلیس در روابط بانکداری ایران قلمداد می­شد.

بنابراین، برای این که مردم پول را در بانک ملی سپرده نکنند، به قول عین­السلطنه «الماس و زمرد» هم کسی می­برد دیگر بانک به کسی پول نمی­داد (عین­السلطنه، ج3، ص1807). انگلستان زمانی به عمق این مسئله پی برد که وزیر امورخارجۀ ایران در جواب اسپرینگ رایس ‘که ادعا داشت امتیازنامه بر اساس شروط (بندهای) ناشایست تنظیم شده است’ به طور صریح عنوان کرد که ورود این فلز مغایر با امتیاز بانک شاهنشاهی نیست (Iran Political Diaries, v3 , p459). احمد تبریزی طی خبری در سرمقالۀ روزنامۀ ندای وطن میآورد یکی از بانکهای نیویورک حاضر به وام دادن به ایران است؛ کما این که سؤالاتی دارد که از مسئولان ایران خواهان جواب دادن آنست (روزنامۀ ندای وطن، ش263، صص1-2). دلایل نبود اطمینان و امنیت در سرمایه­گذاری به گذشتۀ تاریخی ایران بازمیگشت. زیرا موضوع شرکت عمومی، در واقع «سلب اطمینان از خلق» نموده بود (روزنامۀ حبلالمتین کلکته، ش31، ص12). وی تسویه بدهی بدهکاران بانکی با وام جدید توسط نظام بانکی را ربای جاهلی عنوان کرد و افزود: موضوع امهال و استهمال وامهای بانکی براساس قانونی بوده که در مجلس مصوبه و به تایید شورای نگهبان رسیده بود. افرادی که قصد ثبت نام در فراخوان استخدامی بانک کشاورزی را دارند باید قبل از ثبت نام حتما از شرایط ثبت نام استخدام بانک کشاورزی مطلع شده و سپس، اقدام به ثبت نام در آزمون استخدامی این بانک نمایند.