روشهای عالی برای آموزش کد نویسی – لرن پارسی

در تئوری میتوانیم با آزمایشهای وسیع و ریفکتورینگ از شر جریانهای گدازهای در کدنویسی خلاص شویم ولی در عمل، اجرای این کار اغلب سخت یا حتی غیرممکن است؛ به خاطر اینکه جریانات گدازهای معمولاً در بخش Performance (پرفورمنس یا کارایی) هزینهٔ سنگینی به بار میآورند، پس بهتر است با بهکارگیری معماری یا طراحی مناسب از ابتدا، از این ضد الگو اجتناب کنیم. نام این ضد الگو، به خاطر شباهت آن با گدازههایی است که از دهانهٔ آتشفشان پایین میآیند انتخاب شده است؛ ابتدا خیلی سریع حرکت میکنند و بدون نیاز به احتیاط قابلتغییر هستند، ولی بعداً یکپارچه شده و حتی حذف آنها نیز سخت است.

اسپاگتی کد شاید شناختهشدهترین آنتی پترن در فرایند توسعهٔ نرمافزار باشد و به طور کلی Spaghetti Code حاکی از آن است که به خاطر عدم استفاده از معماری مناسب، دیباگ و اصلاح اپلیکیشن سخت خواهد شد. در این درس هم به انجام این کار خواهیم پرداخت، اما با استفاده از کلاس XMLDocument به جای XMLReader. برنامهنویسی با کپی/پیست هنگامی رخ میدهد که ما از قاعدهٔ Don’t Repeat Yourself که به اختصار DRY گفته میشود به معنی «کار تکراری نکن» استفاده نکنیم و به جای ایجاد راهحلهای عمومی، اقدام به درج تکه کدهای موجود در جاهای دیگر کنیم و بعداً برای تطبیق با زمینهٔ مورد استفاده، اقدام به ویرایش نماییم.

این ضدالگو میتواند با استفاده از ابزار مدیریت پکیج که اقدام به آپدیت هوشمند وابستگیهای لازم و ملزوم یکدیگر میکنند حل شود. یکپارچگی کامل با ابزار بازاریابی ایمیلی و CRM فروش (مدیریت ارتباط با مشتری). اسپاگتی کد معمولاً ترکیبی از اشکال مختلف کدنویسیهای نادرست است؛ مثل استفاده نکردن از بلاکهای شرطی مناسب، اکسپشن، ترد، استفاده از بخشهای خاصی که مربوط به جاهای دیگر هستند، ارتباط حداقلی بین آبجکتها، به کارگیری توابع و متدهایی که قابلیت استفادهٔ مجدد ندارند، مستندات نامناسب یا بدتر از آن، عدم وجود مستندات. وردپرس به طرز باورنکردنی ای در استفاده و نگهداری آسان است و قابل توسعه و قوی می باشد.

بیایید فرض کنیم که شما پرونده ای به نام test.c دارید که می خواهید آن را کامپایل کنید. برای مثال، هاردکدینگ هنگامی اتفاق میافتد که مثلاً به جای گرفتن شناسهٔ کاربر از دیتابیس، آن را به صورت دستی -مثلاً یورز آیدی ۱۲- وارد کنیم. هاردکدینگ یکی از آنتی پترنهای شناخته شده است که بیشتر آموزشهای توسعهٔ نرمافزار هم در ابتدا دربارهٔ آن به ما هشدار میدهند. عمومی ترین استفاده از وردپرس برای راهاندازی یک وبلاگ میباشد زیرا وردپرس دارای هستهای قدرتمند است و پیشروترین نرمافزار در این زمینه بهشمار میرود. PHP یک نرمافزار آزاد است که تحت مجوز PHP انتشار یافته است.

یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوا منبع باز (open-source) پلتفرم DOTCMS می باشد که با انتشار آخرین نسخه خود تغییرات مناسبی در آن ایجاد شده است. البته قبل از بروزرسانی پیشنهاد میکنیم از سایت خود بکاپ تهیه کنید و همچنین از سازگاری قالب و پلاگین های مورد استفاده خود با آخرین نسخه وردپرس اطمینان حاصل کنید. برنامهنویسی با کپی/پیست فقط توسط توسعهدهندگان مبتدی استفاده نمیشود بلکه برنامهنویسان باتجربه نیز ممکن است دچار آن شوند چرا که بسیاری از آنها مستعد استفاده از کدهای نوشته شده توسط خودشان هستند به این دلیل که این کدها برای کاربردهای خاص امتحانشان را پس دادهاند.

برای کار با visual studio code باید به نصب افزونهها مسلط باشید. در جلسه مربوط به تمرین حلقهها در دوره رایگان مکمل php، دو مثال و ۲ تمرین برای یادگیری بیشتر شما زدهام که به بحث حلقه در PHP کاملاً مسلط شوید. درواقع پروسه سازماندهی اطلاعات و درک مکان ارائه آنها به راهکار مدیریت محتوا مربوط میشود. اگر به جای نوشتن هرچیزی از ابتدا، از تعداد زیادی لایبرری به اصطلاح Third-party استفاده کنیم که خود آنها وابسته به نسخههای خاصی از لایبرریهای دیگر هستند، در موقعیتی قرار میگیریم که هنگام آپدیت مشکل ایجاد خواهد شد چرا که این وابستگیهای فرعی در بسیاری از موارد با یکدیگر ناسازگار هستند!

کسی که به برنامه نویسی علاقه مند است هر روز که از خواب بیدار میشود تا زمانی که میخواهد بخوابد، حتی در زمان خواب هم به برنامه نویسی فکر میکند و تمام حواس و تمرکز خود را برای پیدا کردن بهترین راه حل برای برنامههای خود جمع میکند. در بسیاری از موارد، ممکن نیست پیشبینی کنیم این راهحل در همهٔ سناریوها کار میکند یا خیر.

این ضدالگو مواقعی رخ میدهد که میخواهیم با کدی که قسمتهای زائد و بیکیفیتی دارد کار کنیم ولی به نظر میرسد در برنامه به درستی کار میکنند و نمیدانیم دقیقاً چه کاری انجام میدهند یا چه تأثیری روی عملکرد کلی اپلیکیشن دارند. این اتفاق معمولاً با کدهای باقیمانده از نسخههای قبلی یا کدهایی که توسط فردی دیگر نوشته شدهاند اتفاق میافتد (که معمولاً مستندات مناسبی هم ندارند) یا وقتی پروژه فاز توسعه به تولید را سریعتر از حد معمول طی کرده است. جدیدا در مورد وردپرس فارسی شروع به کار کرده اید؟ و حتی خود المنتور خود را فقط یک صفحه ساز که نه بلکه یک سایت یاز و قالب ساز معرفی کرده است.

به گزارش کلیک،یکی از مشکلاتی که طراحان و توسعه دهندگان با آن روبرو هستند این است که آن ها علاقه ندارند که وقت خود را برای یادگیری چند CMS (content management systems)، صرف کنند. بهتر است که در اولین زمان ممکن، تمام پروفایلهای شبکههای اجتماعی کسب و کار خود را تصاحب کنید. و هیچوقت زمانی بهتر یا آسانتر از حالا برای یادگیری وجود نداشته است. برای مثال، Business Logic یا «منطق اصلی اپلیکیشن» را در دیتابیس ذخیره میکنیم. در این ضدالگو، ما چیزهایی که باید در سورسکد موجود باشد را در منابع خارجی مثل دیتابیس قرار میدهیم. وقتی مرتکب ضد الگوی برنامهنویسی بارپرستانه میشویم که در واقع داریم همین کار را در کدنویسی انجام میدهیم.