«روحانی واقعا رئیسجمهور بدشانسی بود

البته یک فرد سیاسی همواره باید خود را برای هر سناریویی آماده کند؛ چه با مصداق پوپولیسم چه بدون آن و آقای روحانی هم حتما به این مسئله توجه لازم را دارد.

اصل 145 “هیچ فرد خارجی به عضویت در ارتش و نیروهای انتظامی کشور پذیرفته نمیشود. با این وجود به طور کلی باید بررسی کرد که عملکرد مجلس از نظر مردم درست بوده یا خیر؟

کابینه رژیم صهیونیستی پس از ۱۲ روز ناتوانی در متوقف کردن حملات موشکی گروههای مقاومت در غزه، ۳۰ اردیبهشت ماه در یک نشست سه ساعته به طور اجماع با آتش بس موافقت کرد؛ این آتش بس از ساعت ۲ بامداد روز جمعه ۳۱ اردیبهشت، میان گروههای فلسطینی و رژیم صهیونیستی برقرار شد. از سوی دیگر میانگین درصد رشد واردات كشورمان در سال دولت سازندگی 13 درصد بوده است كه رقم بالایی به نظر نمی رسد.

نمونه دیگر تعامل مجلس با دولت مربوط به زمان معرفی کابینه از سوی آقای رئیس جمهور است چون بیشترین رای به کابینه دولت را این مجلس به دولت یازدهم داده است. این مسئله نوید آن را میدهد که اگر بتوان فضای سه سال گذشته را تعمیق بخشید، به تنویر افکار عمومی پرداخت، آفات عوامزدگی و سیاستهای پوپولیستی را برای مردم شرح داد و از نزدیکبینی در تصمیمسازیها تبری جست، آنموقع قطعا پوپولیسم راه به جایی نخواهد برد.

البته محمد رضا باهنر هم در سخنانی که در رسانههای عمومی منتشر شد در این خصوص به جلسه روسای قوه مقننه و مجریه در محضر رهبر انقلاب اشاره کرد و افزود: احمدی نژاد و لاریجانی قبل جلسه ای دو ساعته در محضر رهبر انقلاب برگزار کردند که البته بخشی از این جلسه تلخ و دلگیرکننده بود اما رئیس جمهور در موضوع تفسیر شورای نگهبان در مورد ادغام وزارتخانهها اشکالاتی را وارد کردند و رهبر معظم انقلاب فرموده بودند که تفسیر شورای نگهبان حرف آخر است و همه موظف به اجرای آن هستند.

با این تحلیل موافقم اما فراموش نکنیم اولین انتخابات بعد از مجلس ششم، انتخابات شورای دوم بود که یکی از دلایل شکست اصلاحطلبان، حضور پنج فهرست از شخصیتها بود که باعث خردشدن آرا شد اما طرف مقابل با یک فهرست آبادگران وارد شده بود و همچنین اختلافات شورای اول که صداوسیما هم بر آتش آن دمید و اختلافات با شهردار وقت را هم پررنگ جلوه داد و این تصویر نوعی ناکارآمدی و تشتت و اختلاف را به مردم مخابره کرد که به حضورنیافتن مردم انجامید و نفر اول آبادگران توانست با نزدیک به ١٩٠ هزار رأی وارد شورا شود و نفرات بعدی زیر صد هزار رأی آوردند.

وی با اشاره به زندگی بیش از 50 سالهاش با مرحومه دلال تاکید کرد: او تنها یک همسر نبود؛ او یک مبارز بود که بارها و هر بار سالها به دلیل ماموریتهای مخفیانهام، او را ترک کردم اما او هرگز دم برنیاورد و اعتراضی نکرد. اگر مردم به صندوق رأی بیتوجه باشند، اقلیت خود را به مردم تحمیل میکند و مردم در مجلس دهم با هر سختیای که بود، این اجازه را ندادند.

این را، هم دولت محترم، هم مجلس محترم باید توجه داشته باشند؛ نگذارند سیاستهای اقتصادی کشور در هر زمانی دچار تذبذب و تغییرهای بیمورد شود. وی خروجی صادرات سایر گمرکات کشور از گمرکات استان را بیش از دو میلیون و ۱۸۰ هزار تن به ارزش عنوان کرد و گفت: این میزان از نظر وزن ۳۸ درصد و از نظر ارزش ۶۵ درصد در مقایسه با پارسال کاهش نشان میدهد.

یکی از کلیدی ترین انتقادات به دولت سابق ایالات متحده و شخص دونالد ترامپ عدم اشراف وی به عرصه سیاست به خصوص سیاست خارجی بود. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، رئیس کمیته ملی دمکراتهای آمریکا ضمن ابراز اطمینان درباره پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از اقدامات دونالد ترامپ – از جمله خروج از برجام – انتقاد کرد.

در مجلس سوم ٢٩ نفر از فهرست چپ خط امام به مجلس راه یافتند و در مجلس ششم هم فضا شبیه همین بود. باز هم باید از گذشته درس بگیریم.

اینها درسهایی است که باید گرفته شود و آن اشتباهات تکرار نشود اما قبول دارم دوران احمدینژاد درس بزرگی برای همه کنشگران سیاسی است که با وجود موانع، اجازه ندهند افراد کوچک به مناصب بزرگ برسند. تکرار شرایط دوران اصلاحات از حیث تکرار کارشکنیها، کمتحملی مردم و اشتباهات سیاسی کنشگران را تا چه حد ممکن میدانید؟

علاوه بر رد صلاحیتها، شاید همگرایی میان همه بخشهای جریان اصلاحات برای حمایت از فهرستهای ارائهشده در مجالس هشتم و هفتم وجود نداشت درحالیکه آن فهرستها چهرههای شناختهشدهتری نسبت به فهرست امید در مجلس دهم داشتند. اما مردم عملا نشان دادهاند در ٨٠ درصد موارد در کل دنیا به رئیسجمهوری چهارساله خود ، فرصت چهارساله دیگر هم دادهاند.

دو ضلع دیگر یعنی اصلاحطلبان و اعتدالیون هم قطعا اینگونه فکر میکنند. طبیعتاً وزیری که هزار میلیارد تومان سرمایه و 36 شرکت دارد، راهبه درون کلیسا نیست که بخواهد همه فکر و ذکرش را صرف کار کند.

مثلا در مورد وزارت علوم، اگر فکر میکنیم که درست عمل کردهایم، باید بررسی کنیم چرا بازخورد دیگری در جامعه داشته و در مردم تلقی دیگری ایجاد شده است. اگر با این نسبتها به آدم بر نخورد، پس چه چیزی و چه کلمه دیگری باید گفته شود تا به آدم بر بخورد؟ اگر میگویند مجلس در رأس امور است پس چرا برخی رفتار دیگری می کنند؟

اما همین مجلس تصمیم گرفت رایاش را از برخی وزرا پس گیرد چون عملکرد دولت قبل برای این مجلس تجربه شده است. مراسم سوگند سلام زواوی سفیر جدید فلسطین در ایران در مقر اقامت رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در امان پایتخت اردن انجام و در این مراسم مجدی الخالدی مشاور دیپلماتیک محمود عباس و رمزی خوری مدیر کل صندوق قومی فلسطین حضور داشتند.

اولین جلسه دوره جدید پارلمان عصر امروز (یکشنبه) با تأخیر چند ساعته آغاز شد. احمدینژاد با بیان اینکه اگر مادران شهدا فرزندانشان را قربانی نمیکردند، امروز شکوفایی در کشور صورت نمیگرفت، تصریح کرد: این مادران ایثارگر هستند که در حیات اجتماعی ملت ایران و در تاریخ و فرهنگ ایران زمین ماندگار شدهاند. از بعد از جنگ جهانی دوم در انتخابات آمریکا از ده رئیسجمهوری که تا امروز به کاخ سفید رفتهاند، هشت رئیسجمهور دودورهای بودهاند و اگر اتفاقی هم مانند ماجرای کندی افتاد، بلافاصله جانسون از همان حزب دموکرات، دوباره رأی آورده است.

به اعتقاد من دولت آقای روحانی در قضیه بنزین۱۳۹۸ضعف داشت و خطا کرد و وظایف خودش را انجام نداد تا نگرانی و شوک در جامعه ایجاد نشود. شهید حاج قاسم سلیمانی فرزند مکتبی جاودان است که پایان نخواهد داشت مگر با تحقق آرمانهای ایشان که همانا تحقق وحدت و یکپارچگی سرتاسر جهان اسلام و آزادسازی فلسطین، سرزمین واقعه اسراء و معراج نبی(ص) و مسجد مبارک الاقصی، نخستین قبله مسلمانان، دومین مسجد تاریخ اسلام و سومین حرم شریف در جهان اسلام است.

چقدر احتمال تحقق چنین سناریویی را میدهید؟ قدرت های بزرگ در طول تاریخ معاصر ایران تمام تلاش خود را کرده اند که ایران را به ضعیف ترین حالت ممکن در بیاورند تا با سروکارداشتن با یک «دولت ضعیف» به آسانی به نفوذ، مهار و کنترل آن بپردازند. الان جمهوریخواهان و حتی بخشی از دموکراتها بر این باورند که آمریکا در دورهی اوباما بسیار ضعیف شد و در واقع هم در حوزهی داخلی و هم در حوزهی بینالمللی نقش هژمونیک آمریکا تضعیف شد و ترامپ تلاش میکند آن ضعف راهبردی که دولت اوباما برای آمریکا ایجاد کرد را رفع و قدرت آمریکا را تجدید کند.