جو بایدن کیست؟

پوتین از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ میلادی سمت های مختلفی را در مسکو برعهده داشت و در نهایت به ریاست سرویس امنیتی فدرال روسیه که جانشین سرویس کا گ ب شده بود انتخاب شد. این نوع تاریخ تولد برای ملکه به سال۱۷۴۸ میلادی بر می گردد. این مساله در نوع خود میتواند یک بازدارندگیِ حقوقی را علیه دولتهای آتی آمریکا ایجاد کند و مانع از آن شود که آنها به صورت یکجانبه از برجام خارج شوند. لذا هم اکنون آمریکا تلاش دارد تشکیلات امنیتی قوی بعثی در عراق را احیا نماید تا از تبدیل دولت عراق به یک دولت ورشکسته در منطقه جلوگیری نماید و توازنی بین نقش ملی و منطقهای آن برقرار سازد. به عبارت دیگر، وجود یک دولت (شیعه یا ترکیبی از شیعه و کرد) ضعیف در عراق، برخلاف ایده اولیه آمریکا در تبدیل عراق به یک دولت الگو و الهامبخش برای دموکراسیسازی در کل منطقه خاورمیانه عمل نخواهد کرد و به جای توازن بخشی همسایگان، صحنه نفوذ و عملیات قدرتهای منطقهای خواهد شد (Nasr, 2006 July/ August).

دولت انگلیس در این بیانیه پرتابهای موشکی ایران را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان توصیف کرد. به همین جهت سیاست های اعمالی آمریکا و دولت مرکزی افغانستان به رهبری حامد کرزای از ابتدا با مخالفت طالبان و دیگر گروه های مخالف آمریکا و ناتو روبه رو شده و جنگ و گریز چریکی بر علیه نیروهای ناتو و آمریکا علی رغم کشته شدن بن لادن همچنان ادامه دارد. طالبان پس از عقب نشینی به مناطق کوهستانی و دور دست، دوباره جنگ و گریز چریکی با دولت کرزای و نیروهای ناتو را شروع کردند که همچنان ادامه دارد و افق روشنی برای پایان آن متصور نیست. درست به همین دلیل است که تهران قویا بر اعطای یک تضمین عینی از سوی دولت آمریکا به خود مبنی بر وفاداری دولتهای آتی آمریکا به توافق برجام تاکید دارد. در حالی که تلاش آمریکا برای شکل دادن به روند دولت – ملتسازی مدرن و سکولار در افغانستان با ارزش های فرهنگی، مذهبی و قبیله ای و قومی افغانستان در تضاد قرار میگیرد.

اقداماتی که در طول قرن بیستم نیز برای شکل دهی به هویت ملی مدرن و درهم شکستن هویت های متکثر قبیله ای، قومی و مذهبی در افغانستان صورت گرفته است، به دلیل ضعف دولت های مرکزی، نداشتن منابع اداری و مالی کافی و در نقطه مقابل وجود قبایل و قومیت ها و جنگ سالاران محلی قدرتمند هنوز جدال بین دولت مرکزی و هویت های قبیله ای و قومی متکثر در افغانستان به نفع یکی از طرفین حل نشده است. با توجه به تمام تلاشهای صورت گرفته توسط آمریکا برای دولت- ملتسازی آمریکایی در افغانستان اما آن چه مسلم است تداوم مقاومت چریکی طالبان در مقابل نیروهای ناتو و آمریکا علی رغم هزینه های سنگین انسانی و مالی که آمریکا و ناتو در افغانستان انجام داده اند، امکان در هم شکسته شدن ساختار قبیله ای، قومی و مذهبی افغانستان در کوتاه مدت و میان مدت را منتفی می سازد و تلاش آمریکا برای شکل دادن به روند دولت – ملتسازی مدرن افغانی و دولت مرکزی قدرتمند مورد نظر آمریکا در افغانستان در شرایط کنونی با موفقیت کامل روبه رو نخواهد شد.

ایران همچنین خواستار دریافت خسارت از آمریکا به دلیل خروج یکجانبه دولت ترامپ از توافق برجام و تحمیل تحریمهای گسترده علیه خود هم شده است. هزینه های انسانی و مالی سنگین آمریکا در افغانستان و عراق، فشار افکار عمومی آمریکا به دولت این کشور برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق و افغانستان، همراه با تداوم آثار منفی رکود اقتصادی آغاز شده از سال 2008، دولت اوباما را به خارج ساختن نیروهای امریکایی از افغانستان و عراق ناگزیر ساخته است. پایگاه خبری “مدرن دیپلماسی” در گزارشی، ضمن پرداختن به آخرین تحولات مرتبط با معادله هستهای ایران، به ارائه یک پیشنهاد جهت تامین یکی از درخواستهای اصلی ایران در چهارچوب مذاکرات مذکور یعنی ارائه تضمین از سوی دولت بایدن مبنی بر اینکه هیچ دولت دیگری در این کشور، در آینده همچون دولت ترامپ از برجام خارج نخواهد شد، پرداخته است. در این راستا، ایران دو سند را به کشورهای عضو برجام در جریان مذاکرات هستهای وین داده که یکی مرتبط با لغو تحریمها علیه ایران است و دیگری هم اشاره به اقداماتی دارد که ایران در پاسخ به مساله لغو تحریمها انجام خواهد داد.