جدیدترین خبرهای «کووید19

مرکز روابط عمومی و اطلاعرسانی وزارت بهداشت آمار مبتلایان، جانباختگان و واکسیناسیون کرونا در شبانهروز گذشته را اعلام کرد. از دیروز تا امروز ۶ بهمن ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۸۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۲ هزار و ۳۰۳ نفر رسید.

سیستم ایمنی چگونه کار می کند؟ 1. عوامل بیماری زا: میکروبهایی که میتوانند بدن را آلوده و مسموم کرده و باعث بیماری شوند. 2. آنتیژنها: پروتئینهای شناسایی شده در سطح عوامل بیماری زا. 3. آنتیبادیها: آنتیبادیها پروتئینهای سالمی هستند که میتوانند آنتیژنهای خاصی را پیدا کرده و به آنها متصل شوند. وقتی آنتیبادی، آنتیژن عامل بیماریزا را شناسایی میکند، خود را محکم به آن متصل میکند. هنگامی که متصل میشود، به عنوان یک نور عمل میکند و سایر عناصر سیستم ایمنی را برای مبارزه با ویروسهای مهاجم نشان میدهد. رژیم غذایی سالم هسته اصلی سیستم ایمنی سالم است.

در مقابل تحقیقات اولیه نشان میدهد که ویروس ممکن است در برخی موارد در مدفوع وجود داشته باشد، اما گسترش از این طریق راه اصلی شیوع آن نیست. سازمان بهداشت جهانی در حال مطالعه بر روی روشهای انتقال این بیماری است اما از آنجایی که این احتمال به نوعی یک خطر محسوب میشود توصیه میشود بعد از استفاده از سرویس بهداشتی حتما دستهای خود را بشویید.

به عنوان مثال ، ثابت شده است که استروئیدی به نام دگزامتازون در مهار التهاب آسیب رسان به ریه بسیار مؤثر است. Omicron در چند ماه آینده چه خواهد کرد ؟ محققان در حال ایجاد مدل های ریاضی هستند تا بفهمند Omicron در ماه های آینده چه خواهد کرد . این مدل ها ، بر حسب ضرورت ، مبتنی بر مفروضات مربوط به نوع مختلف هستند ، و ممکن است با آشکار شدن شواهد بیشتر ، این مفروضات نیاز به تغییر داشته باشند . اما دانشمندان در حال حاضر می توانند ببینند که Omicron بسیار قابل انتقال است و در فرار از دفاع ایمنی ماهر است . حتی اگر Omicron خفیف تر از انواع دیگر باشد ، باز هم می تواند بیمارستان ها را به محدودیت های خود برساند .

محققان در سرتاسر جهان بهطور خستگیناپذیری تلاش میکنند تا هر آنچه را که میتوانند درباره این جدیدترین تکرار ویروس، که دارای «ترکیب فرانکشتاین» از جهشها، از جمله بیش از ۳۰ جهش در پروتئین بسیار مهم سنبله است، بیاموزند. برخی از جهشهای شناسایی شده در omicron در انواع دیگر از جمله: بتا، گاما و آلفا دیده شدهاند و با افزایش قابلیت انتقال و برخی توانایی ها برای فرار از از واکسنها و درمانهای آنتیبادی مونوکلونال مرتبط هستند. در حال حاضر، هنوز سوالات بیشتری نسبت به پاسخ در مورد این نوع از کووید وجود دارد.

این بیماری با%30 مرگ ومیر در مبتلایان ، کشنده ترین کورونا ویروس شناخته شده میباشد بيماران بعد از تحمل بيماري شديد تنفسي و بستري در بخش مراقبت ويژه درنهايت فوت مي كنند. بیشترین میزان مرگ ومیر در گروه سنی 25 تا 44 سال میباشد . برای مقایسه افزایش میزان مرگ و میر بیماری ها میتوان به آنفلوانزا اشاره نمود.

به عنوان مثال ویروس سارس از نوعی از گربه به انسان منتقل شد و ویروس مرس از شتر یککوهانه به انسانها منتقل شد. منشأ جانوری احتمالی برای کووید ۱۹ هنوز تأیید نشده است. برای محافظت از خود در هنگام بازدید از بازار حیوانات زنده، از تماس مستقیم با حیوانها و سطوحی که در تماس با آنها بوده خودداری کرده و از مصرف محصولات حیوانی خام یا پخته نشده پرهیز کنید. آیا ممکن است کووید ۱۹ را از حیوان خانگی خود بگیرم؟ ما مواردی را که حیوانات به این بیماری دچار شده بودند رصد کردیم. سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) به عنوان یک نهاد بینالمللی مسئول بهبود سلامت حیوانات در سراسر جهان است.

  • لزوم استفاده از کاور یا روکش کفش قبل از ورود به بخش
  • آبریزش بینی
  • آموزش پرورش گل و گیاه
  • سندرم زجر تنفسی حاد (دیسترس تنفسی حاد) (ARDS)

این ویروس دارای دوره نهفته ۲-۱۰ روز است و میتواند منجر به ذات الریه و لنفوپنی در افراد آلوده شود. ژنوم كرونا ویروس SARS به طول ۲۹٫۷ كیلوباز است كه ۱۴ پروتئین شناخته شده را رمزگذاری میكند. آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین پروتئین انسان۲ (ACE2) به عنوان گیرنده اصلی مورد نیاز برای عفونت ویروسی شناخته شده است. از کیتهای الایزا برای شناسایی ویروس سارس (ELSA SARS-CoV) میتوان در مطالعات ایمنی استفاده کرد. MERS-CoV باعث سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) می شود. بر طبق گزارشهای سازمان جهانی بهداشت، این ویروس در سپتامبر ۲۰۱۲ در عربستان سعودی پدیدار شد، اگرچه موارد اولیه این ویروس بعداً در اردن ردیابی شدند.