جدیدترین خبرهای «نظامیان آمریکا

علاوه بر این، روز گذشته جان کربی، سخنگوی پنتاگون نیز از افزایش آمادگی نیروهای نظامی آمریکایی به دلیل وخامت اوضاع پیرامون اوکراین خبر داد. مواردی چون تغییر نگرش در سیاست خارجی آمریکا، بهبود مناسبات کلان روسیه و آمریکا و پرهیز واشنگتن از اقدامات تنشزا در زیرسیستمهای پیرامونی روسیه، تمرکز سیاست خارجی و دفاعی آمریکا بر منطقه خاورمیانه و اتخاذ سیاست ریاضتی و صرفهجویی در هزینهها به دلیل بحران اقتصادی داخلی را میتوان به عنوان مهمترین دلایل رویکرد متفاوت دولت اوباما در قبال منطقه قفقاز جنوبی دانست.

فضای عمومی جهان پس از جنگ جهانی دوم، رقابتهای دوران جنگ سرد، مبارزات استقلالطلبانه مستعمرات، شکلگیری سازمانهای بینالمللی و همه تحولات دیگر، مسائل و مباحث مرتبط با سیاست خارجی را تحت تأثیر قرار داد و موجب غنای بیشتر مطالعات بینالمللی شد. بله، ازآنجاکه نوعی عقلانیت در بین سه جریان یادشده دیده شد.

با وجود این نمیتوان ادعا کرد که یک نظام میتواند همه را از خود راضی کند اما با همین درصد شرکتکنندگان که بالای ٦٠ درصد و بعضا تا ٨٠ درصد هم هست، میتوانیم نوعی چرخش نخبگان و کنشگران عرصه سیاسی را در اداره کشور داشته باشیم و هیچ جریانی از عرصه حذف نشود.

بنابراین میتوان ادعا کرد نظام با تمام فرازونشیبها میتواند همچنان با رقابت مجموعههای اصلاحطلبی، اصولگرایی و اعتدالی با همه گرایشهای آن به حرکت تکاملی و پیشرونده خود ادامه دهد تا هم امنیت ایران حفظ شود و هم مردم ایران بتوانند به بخش قابلتوجهی از مطالبات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خود برسند.

از سوی دیگر دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفت که روسیه آماده ادامه مذاکرات است اما در عین حال خواهان نتیجهبخش بودن آن است. ما قبلاً در زمینه انرژی مستقیم شده بودیم اما حالا دوباره به اوپک، روسیه و بازیگران دیگر روی آوردهایم. یعنی این احتمال هست که دوباره کاندیدا شوید؟

سرگئی ریابکوف روز پنجشنبه تاکید کرد که واکنشهای کشورش به اقدامات ایالات متحده بستگی دارد. این وضعیت، موفقیت حملات نظامی ایالات متحده یا اسرائیل را تضمین نمی کند، حملاتی که بزرگ، پرهزینه و در نهایت ناکام خواهد بود. وزارت خارجهی آمریکا در ادامه افزود که این اقدام برای آمریکا تعهدی ایجاد نمیکند و بر مبنای بند یا بخشی از توافقات قبلی نیز طراحی نشده است.

وی درادامه موضوعاتی چون بحران اوکراین و ایجاد رقابت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک بین دو کشور و تجمیع رقابت های گوناگون آمریکا و روسیه را مطرح و مسئله تحریم جدید این کشور توسط ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ را از موضوعات مهم این مبحث دانست و گفت: این تحریم ها افول ۵۰ درصدی تولید ناخالص داخلی و همچنین صادرات و واردات از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۶ را در روسیه به همراه داشته داشت.

تصاویر منتشر شده از واکنش های طنز آمیز برخی مردم لبنان در قالب نصب نوشته هایی بر روی شیشه مغازه ها و خودروها، دست به دست میان مردم و رسانه ها می چرخد. اولین قربانی؛ “یمن” و “حوثی ها”؟ کربی همچنین گفت که ایالات متحده محموله های جدیدی از کمک نظامی به اوکراین خواهد فرستاد.

به گزارش نیویورک تایمز به نقل از مقام های وزارت دفاع آمریکا و دیگر مقام های دولت بایدن، این کشور شمار اندکی از دو هزار و ۵۰۰ نظامی مستقر در عراق را خارج خواهد کرد و نقش باقیمانده نیروها را بازتعریف خواهد کرد. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، “الکساندر لوکاشنکو” رئیس جمهوری بلاروس پیش از این اعلام کرده بود که در صورت هر گونه اقدام تهاجمی کشورهای عضو ناتو علیه روسیه خاک بلاروس به یک پایگاه نظامی بزرگ برای روسیه تبدیل خواهد شد.

ترکها در واقع این پولهای نقد را که در حسابهای سپرده بانکی به نام ایرانیان در بانکهای ترک قرار داشت را از حالت بلوکه خارج کردند. به نوشته پولیتیکو، نظامیانی که در خاک عراق باقی میمانند وظیفه پشتیبانی اطلاعاتی، لجستیک و شناسایی از نیروهای عراقی در مبارزه با داعش را به عهده خواهند داشت.

نشریه پولیتیکو نیزگزارش داد مقامات آمریکایی و عراقی در حال نهایی کردن طرحی برای تغییر ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق به مستشاری هستند که شامل خروج نظامیان آمریکا نیست و گروهی از این نظامیان برای مدت نامعلوم در خاک عراق باقی خواهند ماند. اما با اینکه چند روزی از سال میلادی 2022 گذشته و علی رغم اعلام دولت کاظمی مبنی بر پایان ماموریت نظامیان امریکایی در این کشور, رهبران احزاب سیاسی عراقی می گویند اعلام خروج نظامیان اشغالگر از کشورشان نمایشی بیشتر نیست و این نیروها همچنان در عراق بسر می برند.

خوبه با تلاش شبانه روزی و خستگیناپذیر و با اون همه امکانات و سرمایه تازه دارن میرسن به دولت روحانی. لوکاشنکو با ابراز اطمینان از اینکه روسیه به هیچ وجه قصد حمله نظامی به اوکراین را ندارد، یادآور شد که این نظریه از آن جهت توسط غربیها ساخته و پراخته شده تا آنها بهانه لازم برای اقدامات خصمانه خود علیه روسیه را در اختیار داشته باشند.

خبرگزاری «نووستی» امروز گزارش داد، “ند پرایس” سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به مینسک هشدار داده است که اگر اجازه دهد روسیه از خاک این کشور برای حمله به اوکراین استفاده کند، با واکنش سریع و قاطع غرب مواجه خواهد شد. وزیر خارجه عربستان گفت: مذاکرات تاکنون طبیعتی شفاف و صریح داشته، اما نتیجهای به همراه نداشته است.

نخست وزیر عراق پافشاری کرده است که نیازی به حضور نیروهای رزمی خارجی در کشورش نیست. توافق هسته ای نیتش این بود که خطرناک ترین تهدید را حل و فصل کند و ایران را از دستیابی به بمب بازدارد. با وجود فشارهای حاکمیت و مخالفتش،شیخ نمر طی چند سال جشنواره ای به نام«البقیع حدث مغیب»برگزار کرد و هدف از این جشنواره بازسازی قبرهای ائمه در منطقه «البقیع» در مکه بود زیرا عقیده وهابی از ساخت قبر منع می کند و آن را «بدعت »می داند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه ادعا شده است که آمریکا به حاکمیت و قوانین عراق احترام میگذارد . رئیس جمهوری آمریکا در آغاز دیدار با نخست وزیر عراق ادعا کرد نقش آمریکا در عراق، آموزش، یاریرسانی و کمک به مقابله با داعش خواهد بود. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه که سرپرستی هیات مذاکرهکننده روسیه با مقامات آمریکا در ژنو را برعهده داشت تاکید کرد که اعزام نیرو و تجهیزات نظامی به کوبا و ونزوئلا را تائید نمیکند اما آن را منتفی نیز نمیداند.

معاون وزیر خارجه روسیه همزمان با رویارویی کشورش با غرب بر سر اوکراین هشدار داد که احتمال اعزام نظامیان روس به کوبا و ونزوئلا در صورت افزایش تنش با آمریکا منتفی نیست. سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین یادآور شد که ایالات متحده در پاسخ خود به روسیه درباره تضمینهای امنیتی، مواضع مقامات اوکراینی را در نظر گرفته است. به واقع نمایندگانی از مدعیان آزادی بیان و گفتوگوی تمدنها روی آنتن زنده نشان دادند که زبان خودی را بلد نیستند و حتی نمیتوانند در گفتمان داخلی هم موفق عمل کنند چه رسد به گفتوگوی تمدنها.

به گفته وی، 8 هزار و 500 نیرو در حالت آماده باش قرار گرفته اند که در صورت تصمیم ناتو برای فعال سازی نیروهای واکنش سریع، این مسئله اجازه خواهد داد تا سریعاً وارد عمل شوند. در این بیانیه که پس از دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، صادر شده، آمده است هیاتهای دو طرف تصمیم گرفتند که روابط امنیتی بهصورت کامل به نقش آموزشی، مستشاری، حمایتی و اطلاعاتی تبدیل شود و تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، دیگر هیچ نیروی آمریکایی با نقش رزمی در عراق نخواهد بود.

سال گذشته در کارگاههای ساختمانی یک هزار نفر آسیب نخاعی دیدند و بنده از وزیر کار در این رابطه سوال کردم. خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این دیدار به نقل از منابع خبری خود گفت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا توافق نامه ای را برای پایان دادن به حضور نظامی ارتش ایالات متحده در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ امضا می کنند و طبق توافق صورت گرفته نقش ایالات متحده در عراق قالب کاملاً مشاوره ای و آموزشی تبدیل خواهد شد.

این بیانیه می افزاید دولت عراق بر تعهد خود به منظور محافظت از نیروهای ائتلاف بینالمللی که مشغول مشاوره و آموزش در این کشور هستند، باقی خواهد ماند. موسسه حامی مهاجر متخصص در امور ثبتنام لاتاری ، مشاوره لاتاری ، اخذ ویزای توریستی آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای آمریکا و مشاوره برای اخذ اقامت دائم آمریکا است. پیشینه عملکرد دیپلماسی عمومی آمریکا نشانگر آنست که اگرچه این روش دیپلماسی عمومی لزوما اغواگرانه و غیرصادقانه است وتعهدی هم به حقیقت ندارد از آن روست که با دیدگاه “هدف وسیله را توجیه میکند” دستگاه دیپلماسی عمومی آمریکا هرگونه استفاده از دروغ و اطلاعات فریبکارانه (تبلیغات سیاسی سیاه) و پنهان کاری درباره منبع پیام هایش(تبلیغات سیاسی خاکستری) را مجاز میشمارد.در مواقعی هم به استفاده گزینشی از واقعیات (تبلیغات سیاسی سفید) استفاده مینماید(Ellul, 1965:78).البته این نوع تبلیغات در تاریخ دیپلماسی عمومی آمریکا به کرات مشاهده شده است که از جمله موارد آشکار آن کودتای مرداد 1332 بود.