تولید سیمان در دولت احمدی نژاد دو برابر دولت اصلاحات

افتخار ایران این است که این دو ابزار را در اختیار فلسطین قرار داده است و این نشان می دهد که ما به آزادی این کشور نزدیک شده ایم. برای کسانی که با ماشین دور دور می زنند و ماشینهای پرمصرف سوار می شوند لیتری ۳ هزار تومان عددی نیست پس آنها با بالا رفتن قیمت تقاضایشان کاهش پیدا نمی کند، آن چیزی که تقاضا را کاهش می دهد برای کسانی است که کشش قیمتی برایشان مهم است یعنی به عبارتی وقتی قیمت بالا می رود برای آنها یک حساسیت ایجاد می شود، ما زمانی می توانیم این کار را کنیم که باید اول فرصت انتخاب ایجاد کنیم، انتخاب بین حمل و نقل عمومی و حمل و نقل خصوصی و اگر خصوصی را انتخاب کردند، باید بین ماشینهای کم مصرف و ماشینهای پر مصرف انتخاب کنند، یعنی این مجموعه انتخاب باید فراهم باشد و بعد ما این را اعمال کنیم تا روی کاهش مصرف بنزین اثر داشته باشد.

من معتقد هستم دلیلی ندارد ما قیمت بنزین را یک جوری بگذاریم که هرکس می خواهد از در خانهاش تا سرکوچه برود و سبزی بخرد با ماشین برود، به همین دلیل ما در آن بحث اقتصادی نفت یکسری شرایطی در تبصره ۱۳ قانون بودجه ۸۵ که بعد تبدیل به قانون حمل و نقل عمومی شده است، آنجا دقیقا یک ماتریس طراحی کردیم مثلا در سال ۸۵ چقدر اتوبوس به اتوبوسهای تهران اضافه شود، بنابراین من اینجا یک پکیج پیشنهاد می دهم تا مؤثر واقع شود و اگر آن کار را کردیم و سهم حمل و نقل عمومی را ۷۰ درصد کردیم و تکنولوژی ماشینها را به اینجا برسانیم که مصرف بنزین در ۱۰۰ کیلومتر ۶ الی ۷ لیتر بشود.

در آن مقطع این پیشنهاد قابل انجام بود؟ در آن مقطع چی؟ بنابراین کاملا درست است که دو طرف باید مدیریت شود و آن طرف شده است و این طرف هم اصرارهای هیجانی و افراطی در کنار سایر عوامل باعث سرعت دهی به ریزش شده است کما اینکه شما می دانید اگر اشتباه نکنم در اواخر آذرماه شاخص به ۱ میلیون و ۵۵۰ رسیده بود و باز دوباره ورود کرده بودند و نامه نگاری کرده بودند که در سیستم می چرخد و آسیب می زند، بنابراین این کار را سازمان بورس انجام داد یعنی هم آموزش پیامکی و هم ترغیب غیر مستقیم را انجام داد، اگر شما به آمار غیر مستقیم نگاه کنید یک جهش قابل توجهی داشته است.

در ورود مستقیم کاری که سازمان بورس کرد این بود که برای حدود ۲ میلیون شمارهای که برای کد بورسهای جدید بود یک فعالیتهای ترویجی تعریف کرده بود (با پیامک) و به آنها آموزش می داد، من هم عرض کردم که هرکجا فرصت برایم فراهم می شد، نکات حساسیتی که داشت را بیان می کردم.

دولتهای امضاکنندهٔ این پیمان متعهد شدند که در روابط خود از تهدید و بکار بردن زور خودداری کنند و هرگاه به هریک از دولتهای عضو در اروپا حمله شد، با تمام نیرو به آن یاری دهند.

حالا من مصداق کدخدا را در اینجا به کار نمیبرم ولی رئیس روابط عمومی دنیاست و با غولهای اطلاعرسانی که دارد ایرانهراسی راه میاندازد اما آقای روحانی و تیم مذاکره این را شکستند. تیم انتقال قدرت بایدن اعلام کرد که «جن ساکی» مسئولیت سخنگوی کاخ سفید دولت را برعهده خواهد داشت.وی در دولت اوباما سخنگوی وزارت خارجه بوده است. ما باید قیمت بنزین را شناور بگذاریم، هرچه در منطقه هست با نرخ ارز تبدیل شود و هر روز در تابلو اعلام شود مثل قیمت سکه که هر روز در تابلو اعلام می شود، ولی شرایطی دارد، وگرنه فشار روی مصرف کننده می شود، بنابراین من در مورد بنزین به جای نرخ، یک پکیج پیشنهاد دارم.

من در مورد قیمت بنزین یک تحلیل و یک پیشنهاد دیگری داشتم و آن را به صورتهای گوناگون در جلسات مطرح می کردم و کتبی هم برای آقای رئیس جمهور فرستادم. اصلاحات قیمتی را پیشنهاد داده بودید. همچنین تولید سالانه سیمان در این 8 سال بیش از 117 درصد افزایش نشان می دهد در حالیکه در دولت اصلاحات این رقم 65 درصد بود.

یعنی اینها یک مسیری را طی می کند و من قائل به این هستم که اصلاحات قیمتی و غیر قیمتی باید با هم دیگر در تناظر با هم سازمان داده شود تا یک نتیجه خوبی بگیریم.

حتما نمی آوردم. یک جلسهای بود که تعدادی از فعالان بازار سرمایه داشتند راهکارها را برمی شمردند که در زمان ریزش چگونه حمایت صورت گیرد، یکی از راههای پیشنهادی آنها این بود که مثلا کارگزاریها بتوانند از تسهیلات بانکی استفاده کنند، البته قبلا می کردند اما بانک مرکزی یک دورهای محدود کرده بود که آن هم به دلیل بخش نامهای بود که ماقبل صادر شده بود و آنها می گفتند که این محدودیتها باید حذف شود و آن هم برای دورهای که ریزش وجود داشت کارگزاریها وام برای خودشان نمی گرفتند بلکه واسط بودند یعنی واسط بودند که وام به خریدار برسد و آنها یک حلقه واسطه بودند.

شرکتهای تابع بانک کار سرمایه گذاری می کنند و آنجا بانکهای دولتی باید به من جواب دهند که سود دهی و زیان دهیشان چقدر است و صورت مالی پخش می شود. آن مثالی که در مورد شاخص P/E زدم، آن مثالم ناشی از این است که می خواهم یک علامت دهم که اتفاقا این مثال را در پاسخ به سؤالی که بر این مبنا زده شد جواب دادم چون گفته بودند چرا در بازاری که سود و زیان پیش بینی نمی شود شاخص بالا می رود؟

بنابراین این بحث است اما می خواهم بگویم یک روزی وقتی عدهای می خواستند کد بورسی بگیرند و می گفتند مثلا ۱۰۰ هزار نفر آمده اند و خوشحال بودند و سیستم به بیشتر از ۱۰۰ هزار تا اجازه نمی داد، الان زیر ساخت به گونهای تهیه شده است که تا ۱ میلیون نفر در روز هم می توانند. «سهیل شاهین» سخنگوی طالبان پیش از این اعلام کرده بود که زنان محجبه در افغانستان قادر به تحصیل و کار خواهند بود و اظهارات آمریکا مبنی بر اینکه زنان بیحجاب باید اجازه تحصیل داشته باشند، تلاشی برای تغییر فرهنگ این کشور است.

ثروتی: میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه اخیرا اعلام کرده است که ما نمیتوانیم مانند گذشته حقوقها را افزایش دهیم. سفیر فلسطین در ادامه به مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال فلسطین اشاره کرد و گفت: ایران بعد از انقلاب اسلامی طرحی را علیه صهیونیست ها در پیش گرفت و اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران حامی فلسطین است و هدف ما وحدت جهان اسلام و آزاد سازی خاک فلسطین است.

مدیریت خوب سازمان بورس سعی کرد از داشتههای خودش برای تنظیم بازار بورس استفاده کند. شما اشاره کردید اینکه رفتار توده وار در بازار سرمایه ایجاد شود خطرناک است و لازم به بحث خروج و دل نگرانیهای سهام داران است، از آن طرف می گویند این اتفاق در ورود هم خطرناک است، وقتی یک عدهای آماتور در کمیت بالا وارد بازار می شوند این می تواند برای بازار سهام خطرآفرین باشد و آنجا وزارت اقتصاد از سازمان بورس تقدیر می کرد.

کاملا درست است. کلا ورود به بازار سرمایه دو روش دارد که یکی مستقیم و دیگری غیر مستقیم است. به نظر او دو مؤلفه اصلی در شناسایی قدرتهای بزرگ، تعداد جمعیت و حجم اقتصاد است: ۱- آمریکا: هماکنون ۳۲۴ میلیون جمعیت دارد که همچنان رو به رشد است.

هدف اصلی نگارنده از تألیف این اثر، بررسی سیاست خارجی قدرتهای بزرگ در دوره پس از جنگ سرد است. اشرافیگری برخی مدیران، بر دشواریهای دولت افزوده است. متاسفانه برخی با مقاومتهای غیر منطقی نگذاشتند آن قانون و مصوبات قانونی اجرا شود و این بذر نا امیدی پاشیده شد.

برخی رسانهها موضوع استیضاح وزیر علوم را با بورسیهها گره زدند؛ حال آنکه اصلا این موضوع در خلال استیضاح در صحن علنی مطرح نشد. برنامههای آمریکا به منظور متحد کردن گرجستان و اوکراین در حوزه نفوذ و قمرو نظامی خود و هم پیمان شدن با لهستان، مجارستان و کشورهای سابق عضو پیمان ورشو در اروپای شرقی در همین راستا بود، با این حال مداخله روسیه به مرور زمان، تمامی این طرحها خنثی شد.

سید ابراهیم رئیسی در سفر به مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه دیدار خواهد کرد. ما یکسری مصوبه داشتیم مثلا آمدیم و بخشی از کارمزد سازمان بورس را به صندوق تثبیت دادیم یا بخش از کارمزدهای کارگزاریهای را به صندوق توسعه دادیم (نمی دانم کدام را به صندوق تثبیت و کدام را به صندوق توسعه دادیم)، بورس حتی سودش را برای صندوق سرمایه گذاری کرد و صندوق توسعه را تقویت کرد.

مسلم است که شهروندان با فرهنگ سیاسی محدود و تبعی هیچ گونه اثر گذاری نسبت به تصمیمات خارجی کشور ندارد چون هم آگاهی ندارد و هم از تاثیر گذاری خود مطلع نیست. من هیچ موقع قائل به این نیستم که موفقیت بورس با یک شاخص سنجیده می شود و شکست آن با یک شاخص!

بحث بازارگردانی یک طرف بود بحث اینکه اصرار داشتند که این وام ها داده شود و از منابع بانکها استفاده شود هم یک طرف بود. قدرتهای جهانی برای فریب دولتها همواره منافع اقتصادی یک توافق را با جنگ روانی و تبلیغات رسانهای برجسته میکنند.