تشکیل ۱۰ دولت با اقلیت مردان؛ زنان در کدام کشورها قدرت سیاسی بیشتری کسب کردهاند؟

با این همه، یک نفر هست که از همین حالا برای سکونتِ دوباره در «کاخ سفید» دندان تیز کرده است؛ دونالد ترامپ. عجماوغلو معتقد است راستها دوباره نیاز به یک بازسازی اساسی دارند.

  1. جو بایدن
  2. امارات متحده: سفارت در ابوظبی و دبی
  3. آدرس وزارت خانه در تهران : خیابان ولیعصر خیابان مهناز
  4. پرینت گردش 6 ماهه حساب بانکی به انگلیسی
  5. دعوتنامه تجاری از شرکت دعوت کننده

راستها چگونه توانستند در قدرت بمانند؟ در کشورهای دیگر هم تا دهه ۱۹۸۰ میلادی، بعضاً راستها پا به پای احزاب چپ کارگری به نهادهای دولت رفاه پایبند بودند. تلاشهای آنگلا مرکل در آلمان برای انجام اقداماتی شبیه سوسیالدموکراتها یا بوریس جانسون در بریتانیا برای احیای محافظهکاری ناسیونالیست، میتواند ایدهای از آنچه ممکن است راستها در دنیا به سمت آن بروند، بدهد. و بر اساس مکان (جنوب، شمال، مغرب، مشرق و يا نام استانها نیز میتواند قید شود).

با رشد جمعیتی رأیدهندگان شهری و تحصیلکرده و همچنین نارضایتیهای فزاینده به خاطر رکود اقتصادی، اوضاع میتواند برای راستها خطرناک شود. در همین زمان ظهور انحصارگران غولپیکر و مولتی-میلیاردها که حامی رسانههای راستگرا هستند، تعهد راستها به بازار رقابتی را به یک شوخی تبدیل کرده است. دونالد ترامپ به معنای واقعیِ کلمه یک «آمریکایی» است: یک سفیدپوستِ ثروتمند که برای بقیه جهان به غیر از آمریکا اهمیتی قائل نیست و با تمام سخنان و سیاستهایش در طول ۴ سالی که رییسجمهور آمریکا بوده، این را اثبات کرده است.

اما دونالد ترامپ رییسجمهور شد و در این سمت، به اندازهای کارهای عجیب و غریب کرد که دنیا به شگفت درآمد: او آمریکا را از «پیمان تغییرات اقلیمی پاریس» خارج کرد؛ اروپا (متحد قدیمی آمریکا) را تهدید به کاهش همکاریها کرد؛ بر سر واردات کالاهای چینی به آمریکا تعرفه وضع کرد و با چینیها وارد یک جنگ تجاری شد؛ با «کیم جونگ اون»، دیکتاتور کرهشمالی دیدار کرد؛ با «ولادیمیر پوتین»، مرد مرموز روسیه ارتباطاتی مخفیانه داشت؛ مشتاق دیوارکشی میان آمریکا و مکزیک بود و علاوه بر همه اینها، یک زنستیز و مهاجرستیز دوآتشه هم بود.

این رویکرد باعث شد آنها در قرن بیستم بتوانند از خود در مقابل جایگزینهایی مثل سوسیالیسم شوروی و سوسیالدموکراسیها پس از جنگ جهانی دوم دفاع کنند. با این حال ممکن است احزاب دیگر بدون آنکه در قدرت اجرایی سهمی داشته باشند، از کابینه حمایت کنند. با این حال برخی از نمایندگان نسبت به این انتخاب رئيس جمهوری دولت ایران انتقاد داشته و او را فردی «با مدیریت ضعیف» در جریان اتفاقات بعد از انتخابات سال ۸۸ دانستند.

جو بایدن، رییسجمهور کنونی آمریکا (که یکی از غیرمحبوبترین روسایجمهور این کشور و پیرترینِ آنها هم هست)، چندی پیش در مورد احتمال رقابت دوباره با دونالد ترامپ به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاستجمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا گفته بود «معلوم نیست تا آن زمان چیزی از حزب جمهوریخواه» باقی مانده باشد. عبداللهیان از ابتدای پیروزی رئیسی در انتخابات یکی از گزینه مطرح برای وزارت امور خارجه دولت سیزدهم بود.

با این همه، حدود یک سال پیش از آنکه انتخابات اصلی آغاز شود، انتخابات درونحزبی در این کشور کلید میخورد و به صورت سنتی، تنها دو حزب هستند که نامزدهای اصلی را معرفی میکنند: جمهوریخواهان و دموکراتها. به گزارش همشهریآنلاین به نقل از فارس، «میچ مککانل»، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا امروز پنجشنبه ضمن اذعان به اینکه آمریکا «بازدارندگی» خود علیه ایران را از دست داده از سیاستمداران حزب رقیب خود خواست فشارها را بر تهران افزایش دهند.

خبرگزاری رضوی، «کریس مورفی» سناتور ایالت «کنتیکت» در پیامی توییتری اذعان کرد: تنها نکته مثبت سیاست فاجعهبار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران این بود که قطعاً ثابت کرد تحریم های یکجانبه اوضاع را بدتر می کند، نه بهتر. مرگ تک تک افراد باعث دل شکستگی می شود. واقعاً هم این اصلاح باعث غلبه سیاسی محافظهکاران شد.

نویسنده فکر میکند یا راستها متوجه نیاز خود به اصلاح میشوند یا برعکس، افراطیتر میشوند و به پایگاه رأی اقلیت خود اتکای بیش از حد میکنند و در نهایت شاید از آن در مقابل خود دموکراسی بهره ببرند. در چنین شرایطی راستها گاه با یک چالش روبهرو میگردند: از یک طرف شعارهای طرفدار بازارشان قرار دارد که مخالفت با انحصار یک بخش مهم آن است؛ و از طرف دیگر حمایت از کسبوکارهای بزرگ قرار دارد و انحصاری که به دست آوردهاند.

در واقع این استاد دانشگاه MIT میگوید اگر راستها بخواهند با سرچشمههای نابرابری و چالشهای جهانیشدن و فناوریهای بزرگ که مسائل امروز کشورهای پیشرفته هستند، مقابله کنند، باید تغییری اساسی در خود ایجاد کنند. چرا که آنها دهههاست به کسبوکارهای بزرگ و افراد ثروتمند وفادار بودهاند.

گفتنی است بلینکن نخستین وزیر امور خارجه آمریکا از سال ۱۹۸۵ است که به فیجی سفر خواهد کرد. لطفاً توجه داشته باشید که برای درخواست روادید افراد پر سفر نیز بررسی مجاز بودن درخواست که در برگه های راهنما توضیح داده شده است، ضروری می باشد. در مقاله بررسی بروکر فیبوگروپ این بروکر را معرفی کردیم و با نقاط قوت آن آشنا شدیم.

اما نویسنده معتقد است چالشی که جهان و راستها با آن روبهرواند بزرگتر از اینهاست و این رویکردها موفق نخواهد بود. در دهه هشتاد میلادی با مشکلاتی که دولتهای رفاه با آنها روبهرو شدند، ایدههای تندتری از راستها مبنی بر مقرراتزداییهای گسترده ظهور کرد که میلتون فریدمن یکی از تبلیغکنندگان این ایدهها بود. حمله طرفداران ترامپ به کاخ کنگره در واشینگتن در آمریکا (که حالا دقیقا یک سال از آن گذشته)، یکی از عجایب تاریخِ سیاسی آمریکا بود که ترامپ مسبب آن بود.