بررسی تأثیر مؤلفههای اقتصاد دانشبنیان بر رشد اقتصادی ایران در سالهای (1391-1354)

به این صورت که در چهارچوب این سناریو حتی بسیاری از رسانههای غربی در تیترها و لیدهای خودشان اشارهای به این نداشتند که این معافیتهای تحریمی، در زمینه همکاریهای هستهای است و نه در زمینه تحریمهای اقتصادی؛ چراکه میخواستند این پالس دروغ و انحرافی را به جامعه ایران بفرستند که توافق نزدیک است، طرف آمریکایی به برداشتن تحریمهای اقتصادی راضی شده تا درنهایت با تاثیر روی افکار عمومی ما قیمت دلار و سکه در بازارهایی با نقدشوندگی بالا بهشدت کاهش پیدا کند و تا یکی دو روز بعد که مذاکرات عملا شروع میشود و طرف آمریکایی به مواضع خودش اصرار میکند.

محاسبات مقدماتی بانک مرکزی در این زمینه نشان میدهد که افزایش نرخ رشد ارزش افزوده این گروه طی این دوره زمانی، ناشی از افزایش تولید گاز طبیعی و میعانات گازی و همچنین صادرات نفت خام و فرآوردههای نفتی نسبت به دوره مشابه سال قبل بوده است. یکی از مهمترین دستاوردهای توافق هستهای، استقبال سرمایهگذاران خارجی بهمنظور ورود به بخشهای مختلف اقتصادی کشور است. خاصه نمایندگان جمهوریخواه که از همین حالا به طرق مختلف با بهرهگیری از اقداماتی همچون ارائه طرحهای متعدد، نگارش نامه و موضعگیریهای شفاهی علیه ایران آمادگی خود را برای متلاشی کردن هرگونه توافق احتمالی ابراز کردهاند. وی گفت: در این صورت امکان جلب سرمایه گذاری خارجی به وجود می آید زیرا اکنون بخش های زیربنایی مانند نفت نیازمند سرمایه گذاری زیربنایی هستند و به این حوزه ها باید انتقال تکنولوژی اتفاق بیافتد و سرمایه های جدید وارد آنها شود تا در آینده بخش نفت برای صادرات بتواند قابلیت رقابت با سایر رقبای عضو اوپک و خارج از اوپک را دارا باشد.

ما مسیر رفع تحریم را یکبار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجهای نرسید. حالا بحث بر سر رفع تحریمهاست. تراز تجاری نیز به دلیل اتکای بیش از حد به صادرات نفت و واردات رو به گسترش، اثر منفی بر نهادهای اقتصادی کشور دارد؛ هرچند این اثر، ناچیز و غیرقابل توجه بوده است. زمانی که برجام به امضا رسید، موشه یعلون، وزیر جنگ اسرائیل بود و بهشدت مخالف آن، اما او در یک اجلاس امنیتی گفت که هرچند برجام یک توافق بد بود، تصمیم ترامپ، با تشویق نتانیاهو، برای خروج از آن، کاری بود از آنهم بدتر. کارگروه حسابرسی نیز به منظور بررسی طرح نظام جامع حسابداری و حسابرسی تشکیل جلسه داد.

در آینده نیز دولت در همین خط حرکت خواهد کرد و از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی صادقانه درخواست می کند دولت را در این مسیر همراهی نمایند. ، گفت : به عنوان کسی که در امور اقتصادی فعالیت می کنم، با صراحت بیان میکنم که امکانات گسترده ای در کشور وجود دارد اما در حال حاضر امکان استفاده از این ظرفیت ها با توجه به تحریم ها وجود ندارد. رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دستاندرکاران مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و خانواده شهید سلیمانی (۹۹/۹/۲۶) در توصیه به مسئولین و ملّت فرمودند: «رفع تحریم دست دشمن است، و خنثی کردن تحریم دست ما است؛ دشمن باید رفع تحریم کند امّا خودمان میتوانیم این تحریم دشمن را خنثی کنیم.

در یک نگاه کلی، برای عملیاتی کردن این الگو «بایدها» و «نبایدها»یی مطرح است؛ در واقع این الگو دارای ابعاد «ایجابی» و «سلبی» است. وی افزود: معمولاً چالشهای سیاسی و منطقهای بر اقتصاد تأثیرگذار هست و این تأثیرگذاری باعث میشود ما در حوزه اقتصادی دچار تورم و تحریم شویم. باقری همچنین در گفت وگو با شبکه پرس تی وی با تاکید بر اینکه پیشرفتهای خوبی در مذاکرات روزهای گذشته حاصل شده است، خاطر نشان کرد: در مذاکرات وین اولویت اصلی ما رفع همه تحریمهای غیرقانونی و ظالمانه است که علیه ملت ایران طی سالهای گذشته اعمال شده است. این گام مثبتی نیست و دقیقا نشان میدهد که طرف آمریکایی آمادگی توافق ندارد، یعنی همچنان دارد به بازیهای عملیات روانی خودش ادامه میدهد و به هیچ عنوان دست به اقدام مثبتی نزده است و اتفاقا طرف ایرانی هم به این تاکید کرده است، همانطور که در موضعگیری برخی مراجع رسمی دیدیم که گفته شده آخر این بازی هیچ است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رشد اقتصادی کشور (به قیمت های ثابت سال ۱۳۹۰) در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ به عدد ۲.۲ درصد رسید. وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده از ۲۵ درصد مالیاتی که در حوزه تولید بود به ۲۰ درصد کاهش یافت اما این لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اگر تصویب شود، مالیات بر فعالیتهای سفته بازانه افزایش پیدا میکند و اتصال با سامانه بانکی میتواند هدایت اعتبار به سمت تولید را به دنبال داشته باشد. وی ادامه داد: در اصل تداوم نشست های وین، تداوم برجام محسوب می شود اما مذاکرات باید به شکل عمیق و پیش رفته دنبال شود تا بتواند عوامل پیوند دهنده مذاکرات فعلی با برجام را تقویت کند تا مانع از نقض و بی اعتمادی و بدعهدی در آینده شود .

تا زمانی که ترامپ از برجام که ایران به آن پایبند بود، خارج شد، زمان گریز هستهای ایران یک سال بود و ایران توافق کرده بود که برای پانزده سال این محدوده را رعایت کند. تنها دقایقی بعد از اعلام همین خبر بود که «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در توئیتی نوشت: «تا تهران به تعهدات هستهای خود در چهارچوب توافق برجام برنگردد، تحریمهای ایران را لغو نکرده و نخواهیم کرد.» او در ادامه طرح مواضع ادعایی خود هدف از این کار را باز کردن راه کشورهای ثالث برای شرکت در پروژههای ایمنسازی و جلوگیری از گسترش تسلیحات هستهای ایران دانست.

  • خدمت دهنده : دانشگاه علوم پزشکی فسا
  • صلاحیت رسیدگی به اختلافات و قانون حاکم
  • ماده یازدهم: شرايط توافقنامه
  • اصلاح اطلاعات نادرستی که به سایت داده شده است
  • تحریم های مربوط به حمایت مالی برای تجارت با ایران
  • تحریم های مربوط به فعالیت های بانکی

اروپا و آمریکا ادعا دارند که ایران هنوز موضوعات مربوط به FATF را عملیاتی نکرده است. ، بار دیگر سهم عمده واردات کالاهای ضروری نسبت به کل واردات را مورد تأکید قرار میدهد. درمقابل اگر طرف ایرانی مقاومت کرد، با ارسال اخبار منفی در زمینه به بنبست کشیده شدن مذاکرات هم طرف ایرانی را مقصر جلوه بدهد، هم بازارهای ایران را مجددا دستخوش تاثیر قرار بدهد و دوباره قیمت دلار و ارز بالا برود، تا به این شکل جامعه ایران و بازارهای اقتصادی ایران ناپایدار و ملتهب و متلاطم شود و فشار بیشتری روی مذاکرهکنندگان ما گذاشته شود تا از مواضع خودشان کوتاه بیایند.