بررسی تأثیر مؤلفههای اقتصاد دانشبنیان بر رشد اقتصادی ایران در سالهای (1391-1354)

برعکس عقد جایز آن چنان عقدی است که هر یک از طرفین میتواند هر زمان بخواهد آن را فسخ کند، مگر اینکه به وجه لازمی ملزم شده باشد. لوان جاگاریان در این ملاقات تصریح کرد، قصد وی از انتشار این عکس صرفاً یادآوری اتحاد روسیه با بریتانیا علیه ارتش نازی در طول جنگ جهانی دوم بوده و به هیچ وجه هیچ انگیزه و منظور ضد ایرانی پشت انتشار این عکس وجود ندارد. در توضیح این عکس آمده است: ملاقات لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران با رئیس جدید نمایندگی دیپلماتیک انگلیس در ایران سایمون شرکلیف در راه پله تاریخی، جایی که کنفرانس تهران سال ۱۹۴۳ در آن برگزار شد. مرکز آمار ایران اما در گزارش دیگری که در اختلاف آماری با گزارش بانک مرکزی است، رشد اقتصادی شش ماهه نخست سال جاری را 5.9 درصد و رشد اقتصادی بدون نفت به 4.1 درصد اعلام کرد.

  • طرفین توافق نامه
  • اسرار تجاری
  • جزئیات دقیق خدمات مورد انتظار مشتری
  • اجرای برنامههای ترویجی، فرهنگی و هنری

همچنین تجارت برای کشورهای در حال توسعه که بازارها در آن­ها کوچک است و دارای هزینههای بالای تولید میباشند، آن­ها را با صرفههای مقیاس اقتصادی مواجه مینماید و با استفاده از روابط تجاری صادرات را افزایش می­دهد و صرفههای اقتصادی هزینهها را کاهش میدهد. بازار بین بانکی، فرعی اساسی از بازار پول است که محل عرضه و تقاضای وجوه اضافه بانک ها و مؤسسه های مالی برای یکدیگر است. آنچه واضح است این است که برای ایجاد تعهد میان دو شخص نیاز به توافقاتی است و البته توافقات همواره از تفاهمی مشترک نشأت می گیرد. بر اساس دوازدهمین گزارش فصلی سنجش «امنیت سرمایهگذاری» در ایران که توسط مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی منتشر شده است، در پاییز ۱۳۹۹ شاخص کل امنیت سرمایهگذاری ۶.۳۷ از ۱۰ (۱۰ بدترین حالت) بوده است.

Agreement در زبان انگلیسی و ادبیات حقوقی به معنای توافق است. در صورتی که مقاله لاتین مورد نظر شما تا کنون به زبان فارسی ترجمه نشده باشد، واحد ترجمه پایگاه ISI Articles با همکاری تنی چند از اساتید و مترجمان با سابقه، آمادگی دارد آن را در اسرع وقت و با کیفیت مطلوب برای شما ترجمه نماید.

و امضای موقت آن توسط مقامی صورت میگیرد که هیأت وزیران معین مینماید. طلاق توافقی به عنوان یکی از رایج ترین انواع طلاق در دادگاه ها ، با شرایط و احکام ویژه و خاص خود صورت می پذیرد و همان گونه که از نام این طلاق مشخص است ، توافق طرفین برای دادگاه ملاک عمل قرار می گیرد و زن و شوهر باید در خصوص مسائل مالی و غیر مالی زندگی مشترک به توافق رسیده و تکلیف آنها را مشخص کنند . برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به نکته ای اشاره نمود و آن اینکه عنوان اسناد تهیه شده ملاک تصمیم گیری برای تمیز دادن این گونه اسناد نیست، بلکه آن چیزی که ملاک تفسیر سند ایجاد شده می باشد، متن و فحوای متون تحریر شده است.

لذا می توان این گونه عنوان نمود که تفاهم نامه در واقع یک سندی است که در آن اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی برای دستیابی به یک توافق در آینده، معانی و اهداف مشخصی را اختیار می کنند و این تفاهم را مبنا، اصول و چارچوب هرگونه تصمیم بعدی قرار می دهند، لذا از این جهت می توان بیان داشت تفاهم نامه ها فاقد تعهدات به معنای تعهدات حقوقی هستند و شاید از آن ها بتوان به تفاهم نامه های مشترک نزاکتی نام برد. انعقاد قرارداد که به آن عقد نیز گفته می شود، طبق ماده ۱۸۳ قانون مدنی عبارت از اینکه «دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آنها باشد.» از این جهت قراردادها خود به گونه های مختلفی قابل تقسیم هستند از جمله آنکه می توان آنها را بهقراردادهای مالی و غیرمالی و یا قراردادهای تملیکی و یا عهدی تقسیم بندی نمود.

نتیجه پژوهش نشان می دهد که توافق نامه بازخرید رایج با اصلاح هایی در موضوع و شرط های قرارداد و تحت عنوان توافق نامه بازخرید اسلامی می تواند در بازار بین بانکی اسلامی استفاده شود. در این بازار که به طورمعمول ابزارها با هدف تأمین مالی کوتاه مدت بانک ها جهت مدیریت نقدینگی استفاده می شوند، ابزار توافق نامه بازخرید (ریپو) اهمیت بالایی دارد.

بعضی از حقوقدانان معتقدند که MOA الزامآور است؛ چراکه MOA برگرفته از توافق است. پژوهش پیش رو از نوع پژوهش های کیفی است و با استفاده از روش مطالعه های تلفیقی فقهی مالی و با استفاده از نظر نخبگان و تطبیق جزءبه جزء به بررسی توافق نامه بازخرید با ارکان عمومی صحت قراردادها در فقه امامیه می پردازد.

در این نوشتار با هدف معرفی ابزاری جدید برای این بازار به دنبال پاسخ به این پرسش هستیم که آیا توافق نامه بازخرید (ریپو) به عنوان ابزار پولی می تواند با توجه به فقه امامیه و قانون بانکداری بدون ربا در بازار بین بانکی ایران استفاده شود؟ اما برای آنکه بتوان چارچوبی مناسب از معانی این الفاظ ضبط و اختیار نمود باید مراحلی را برای ایجاد یک تعهد حقوقی بیان کرد، در صورتی که بتوانیم چنین تعریفی را ارائه دهیم می توان میان این اسناد حقوقی ممیزی و تفاوتی قائل شد. برای آنکه بتوانیم تفاوت این اسناد را مشخص کنیم باید مراحل ایجاد یک تعهد حقوقی را بیان کنیم. هیچ یک از طرفین نمیتوانند قرارداد را به طور یک طرفه بر هم بزنند، مگر آنکه حق فسخ در قرارداد برای آنها پیش بینی شده باشد.