ایلان ماسک (Elon Musk) کیست؟

چیزی در مورد تسلا نوشته شده است، خواه این یک مقاله خبری مبتنی بر واقعیت باشد که در آن حقایق نسبت به تسلا منفی است یا یک نظر انتقادی از شرکت، و ماسک و ارتش دنبالکنندگان توییترش به دنبال نویسنده هستند. پس از اینکه مدیرعامل شرکت تسلا، ایلان ماسک، یک غواص انگلیسی را در توییتر خود مورد توهین قرار داد، سهام تسلا، بیش از ۳.۵ درصد سقوط کرد. او همچنین در سال ۲۰۲۰ میلادی پس از شکست برنامههای بیمه همگانی در ایالات متحده، طرحی برای راه اندازی یک موسسه بهداشتی جامع در شهر بنتونویل را به اجرا گذاشت. بنیانگذار و مدیرعامل آمازون، با 57 سال سن همچنین مالک Washington Post و Blue Originبوده و ارزش دارایی او حدود 199.1 میلیارد دلار برآورد شده است.

  • ملیت: اسپانیایی
  • ملیت: فرانسه
  • منبع درآمد: مایکروسافت
  • ثروت: ۶۵ میلیارد دلار
  • ۱۰ جولای ۱۹۵۳ (۶۵ سال)
  • سن: 47 سال
  • مراقبت های بهداشتی
  • ارزش خالص دارایی: 106.6 میلیارد دلار

سهام شرکت بعد از افزایش ارزشی که با توییت ماسک در 7 آگوست (16 مرداد) مبنی بر وجود «منابع مالی مطمئن» تجربه کرده بود، حدود 20 درصد سقوط ارزش را متحمل شد. اما بعد از آمازون ورق برگشت، او بعد از شرکت آمازون دیگر ساعت مناسبی را برای صرف صبحانه با خانوادهاش داشت؛ به گفته خودش یکی از هیجانانگیزترین کارهای طول عمرش شستن طرفهای شام است! ایلان ماسک دومین کارآفرین بعد از جیمز اچ کلارک است که موفق شد سه شرکت پی پل، اسپیس ایکس و تسلا موتورز- را ایجاد کند. ایلان ماسک مشخصا از تاسیس این کمپانی هدفی بزرگتر از علاقه شخصی را دنبال می کرد؛ چرا که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای آن هزینه کرد. همزمانی که ماسک در حال برنامهریزی برای اکتشافات فضایی بود، به مسائل زمینی هم علاقه داشت.

در آن زمان اینترنت به سرعت در حال پیشرفت و گسترش بود و هنوز کسی نتوانسته بود از آن درآمد چشمگیری کسب کند. در نتیجه این شکایت ایلان ماسک پذیرفت که در فرصت مشخص شده ریاست هیئت مدیره این شرکت را ترک کند. در سال 1975 او و همسر سابقش روسالیا مرا (Rosalia Mera) شرکت ایندیتکس که با فروشگاههای زنجیرهای پوشاک زارا شناخته شده است را تأسیس کردند. «اپتیموس» که با نام «تسلا بوت» نیز شناخته میشود، اولین بار در رویداد روز هوش مصنوعی تسلا در آگوست ۲۰۲۱ معرفی شد. اما این بار هم این اختلافات بیشتر بر سر مسائل فنی و به خاطر طراحی آینده این سرویس بود. ماسک این بار ۱۶۵ میلیون دلار از فروش PayPal سود کرد. ایلان ماسک از این معامله ۷% میزان فروش یعنی ۲۲ میلیون دلار دریافت کرد.

شرکت کالاهای لوکس او یعنی LVMH به لطف افزایش خرید مشتریان چینی توانست در سال ۲۰۱۸ در زمینه فروش و سود رکورد بزند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، برخی از تحلیلگران که از رویترز خواستند نام آنها برده نشود، گفتند اظهارات ماسک آنها را نگران کرده است که این اظهار نظرها او را از تجارت اصلی تسلا، یعنی تولید خودروهای الکتریکی، منحرف کرده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب نوجوانی که یک ربات توییتری ساخته است که بهروزرسانیهای لحظهای در مورد حرکات جت شخصی ایلان ماسک ارائه میکند، میگوید اگر این کارآفرین میلیاردر، ۵۰ هزار دلار به او بپردازد، حساب کاربری خود را حذف خواهد کرد.

ناگفته پیداست که ایلان ماسک شمشیرش را برای سوختهای فسیلی از رو بسته و در نتیجه عاقلانهترین اقدام او برای چنین نبردی تاسیس یک کمپانی خودروسازی به نام تسلا است که کار خود را از سال ۲۰۰۳ آغاز کرده است. به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، پس از اینکه مدیرعامل شرکت تسلا، ایلان ماسک، یک غواص انگلیسی شرکت کننده در عملیات نجات ۱۲ کودک تایلندی که در غار گرفتار شده بودند، را در توییتر خود مورد توهین قرار داد، سهام تسلا بیش از ۳.۵ درصد سقوط کرد. او امیدوار است که تا سال آینده اولین مدارگرد خود را در جو ماه قرار دهد و تا چند سال پس از آن در ماه یک پایگاه فضایی ایجاد کند. ماسک در ابتدای همکاری با تسلا، به عنوان سرمایه گذار اصلی مبلغ 7.5 میلیون دلار را به این کمپانی اختصاص داد.

بعد از اینکه در سال ۲۰۱۹ از همسرش جدا شد، ۳۶ میلیارد دلار از سرمایه جف بسوز به او اضافه شد که او را تبدیل به سومین زن ثروتمند جهان کرد. استراتژی سرمایه گذاری او خارج از چارچوب است و با در نظر گرفتن این نکته که او بیشتر ثروت خود را از سهام بورس بدست آورده، همیشه میتوان چیزهای جدیدی از او یاد گرفت. گفته شده که او تقریبا ۸۰ الی ۱۰۰ ساعت در هفته کار می کند و سخت کوشی، استقامت و تفکر خلاق او را به یک فرد منحصر به فرد بدل کرده است. وی ازجمله دلایل خود، ترجیح اکثر مدیران برای عمومی نگهداشتن تسلا و همچنین مشکل حفظ برخی از سهامداران بزرگ که از سرمایهگذاری در یک شرکت خصوصی منع شدهاند، ذکر کرد. همچنین خودروسازان باید سالانه ۵۰ هزار خودروی برقی و هیبریدی تولید کنند (دنیای اقتصاد).

اقتصاد آنلاین – مهسا نجاتی؛ به گزارش وال استریت ژورنال، قیمت رمزارزها به دلیل نگرانی از عدم تغییر نظر ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در خصوص تعلیق بیتکوین به عنوان نوعی وجه پرداختی برای خودروی تسلا، کاهش یافت. این سرویس به سرعت به محبوب ترین سیستم پرداخت آنلاین تبدیل شد و تعداد کابران آن طی چند ماه از چند هزار به ۱ میلیون نفر افزایش یافت. پس از موفقیتهای ماسک در این عرصه، تسخیر فضا و نجات نسل آینده به علایق اصلی او تبدیل شد و مسیر زندگی کاری او به سمت حملونقل حرکت کرد.