ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

ارائه دهنده خدمات بهداشتی باید پیش از این دستورالعمل هایی را به مخاطبین بدهد تا در صورت ابتلا به بیماری، در چه مواردی مراقبت های لازم را انجام دهند، مناسب ترین روش حمل و نقل برای استفاده، زمان و محل ورود به مرکز مراقبت های بهداشتی تعیین شود و اقدامات احتیاطی در صورت تماس در مورد فردی با علائم بیماری، به ترتیب مراحل زیر باید انجام شود. عین اللهی با بیان اینکه تفاوت موج ششم و موج کرونا ابتلای کودکان به سوش جدید است، بیان کرد: متاسفانه در سوش جدید بیماری، ۲۰ درصد از مبتلایان، کودکان هستند. این در حالی است که برای کنترل سرعت شیوع و انتقال بیماری، بهترین راهکار، رعایت پروتکلها و البته تزریق واکسن است. کشورهایی که در چاه جمعیتی افتادهاند مانند برخی کشورهای اروپایی دیگر نتوانستهاند از آن خارج شوند؛ لذا کشور آلمان سالانه به مهاجرت پذیری روی آورده و سالانه ۳۰۰ هزار مهاجر میپذیرد، ژاپن هم پذیرای مهاجران است.

وی در ادامه، به افزایش ظرفیت رشته های پزشکی اشاره کرد و گفت: پس از تصویب شورای انقلاب فرهنگی و ابلاغ ریاست جمهوری، افزایش ظرفیت رشته پزشکی هزار و ۶۰۰ نفر است و این افزایش برای مناطق محروم با اولویت بومی گزینی اعمال می شود، چراکه کمبود پزشک عمدتا در مناطق محروم بوده و می خواهیم مشکل کمبود پزشک در مناطق محروم را رفع کنیم. در این نشست دکتر سید حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آمزوش پزشکی با بیان اینکه در وضعیت بسیار خاص جمعیتی قرار داریم، گفت: اولویت کنونی کشور در کنار مدیریت کرونا، جوان سازی جمعیت است. از طرفی آمادگی داریم با امکاناتی که در کشورمان در اختیار داریم، به کشورهای منطقه که همکاری های مشترک با ما دارند، کمک کنیم تا در منطقه در زمینه بهداشت و سیاست های سازمان جهانی بهداشت عنصر موثری باشیم.

وی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط ۲ درصد از جمعیت جوان کشور کم شده و رشد سالمندی در حالی که رشد جمعیت مان هم اکنون ۰/۶۷ درصد است بیش از ۳.۵ درصد بوده است، اعلام کرد: در سال ۱۴۳۰ مطابق نقشه جمعیتی سازمان ملل، کشوری خواهیم بود با ۹۵ میلیون جمعیت که نزدیک به ۳۰ میلیون سالمند خواهد داشت. دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این بیانیه تصریح کرد: با این حال روز گذشته خبری توسط سازمان نظام پزشکی با عنوان «طرح افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی رأی نیاورد» در وبسایت رسمی آن سازمان منتشرشد که نادرست است و تکذیب میشود.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین نهادهای دولتی که علاوه بر مسئولیت تامین، حفظ و ارتقای سلامت مردم، آموزش نیروهای مورد نیاز تخصصی کشور در رشته های مختلف علوم پزشکی را برعهده دارد، تصریح کرد: بهبود وضعیت سلامت عمومی شهروندان، افزایش امید به زندگی، کاهش میزان مرگ و میر مادران و نوزادان و سایر شاخص های مهم بهداشتی از طریق توسعه نظام شبکه های بهداشتی و درمانی و ادغام آموزش پزشکی در نظام عرضه خدمات از جمله مواردی است که طی ۴۳ سال گذشته رشد و پیشرفت شگرفی داشته است. باقری فرد گفت: مشکل حوزه پزشکی این است که افرادی را تربیت می کنیم که چون بومی آن مناطق نیستند در آن مناطق با وجود تعهدات نمی مانند و یا قادر به زندگی در آن مناطق نیستند.

با آن جمعیت جوانتر انقلاب کردیم و جنگ را مدیریت کردیم الان با جمعیتی که ۱۰ سال مسنتر شده است و سه دهه بعدی به بالای ۴۰ سال خواهد رسید، بسیار چالش خواهیم داشت. به گزارش ایسنا دکتر بهرام عین اللهی در دومین نشست با نمایندگان سازمان های بین المللی سلامت محور در ایران ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجراظهارکرد: ۴۳ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد و در این مدت دستاوردهای زیادی در تمام حوزه ها به ویژه در حوزه سلامت داشتهایم. جوانان متولد نیمه اول و دوم دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ به مرور زمان از سن جوانی که تا ۳۰ سالگی است، خارج شدهاند. متوسط سن جمعیت کشور که ابتدای انقلاب ۲۲ سال بوده اکنون به ۳۲ سال رسیده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای حوزه سلامت و علوم پزشکی است، افزود: در ابتدای انقلاب علیرغم اینکه جمعیت کشور ۳۰ میلیون نفر بود، در حوزه پزشکی و خدمات سلامت خودکفا نبودیم و مجبور به استفاده از نیروهای متخصص خارجی بودیم و بیماران برای مداوا به خارج از کشور اعزام می شدند. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۸ دانشگاه علوم پزشکی در کشور با بهره گیری از بیش از ۱۰۰۰ بیمارستان دانشگاهی، ۲۰ هزار عضو هیات علمی و ۲۲۰ هزار دانشجو مشغول به ارائه خدمت هستند و آمادگی دارند که دانشجوی خارجی نیز بپذیرند و از تمام ظرفیت ها استفاده کنند.

دکتر برکاتی با بیان اینکه رشد جمعیت در سالهای گذشته ۰.۶۷ درصد بوده است، اضافه کرد: شاخص باروری کل در کشور اکنون ۱.۶۷ درصد است و رسیدن این آمار به کمتر از ۱.۵ درصد موجب ایجاد چاله جمعیتی و رسیدن به شاخص ۱.۳ درصد منجر به ایجاد چاه جمعیتی میشود که خروج از آن بسیار دشوار خواهد بود. وزیر بهداشت با بین اینکه همکاری مردم در زمینه واکسیناسیون بسیار خوب بوده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در آستانه ورود به قله پیک ششم کرونا هستیم و تخمین می زنیم تا دو هفته آینده به قله پیک برسیم.

فقط در سال ۹۹ دو استان رشد منفی نداشتهاند. به طور مثال اغلب مسافران عنوان میکنند که سیستم گوارش آنها در هنگام سفر دچار مشکلاتی میگردد و یا پوست آنها با تغییر آب و هوا، به سادگی آفتاب سوخته میشود. وی با اشاره به اینکه بیمارستان امام حسین(ع) دولتی و دانشگاهی است که خدمات ارائه شده در آن ممتاز هستند، عنوان کرد: با توجه به وضعیت کنونی کشور و نگرانی هایی که از گسترش بیماری کرونا با سوش امیکرون وجود دارد، لازم است تمهیدات ویژهای اندیشیده شود در همین راستا امروز بخش آی سی یو جدیدی در این بیمارستان افتتاح شد. وزیر بهداشت با اشاره به همه گیری کووید ۱۹ در جهان گفت: نزدیک به دوسال است که درگیر کرونا هستیم و در این مدت با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده ایم.

فکر میکنیم طی ۲ تا ۳ هفته آینده به پیک خواهیم رسید که از مردم خواهش می کنیم پروتکل های اعلام شده را در جمع های خانوادگی بیشتر رعایت کنند. فکر میکنیم طی ۲ تا ۳ هفته آینده به پیک خواهیم رسید. درخصوص دانشجویانی که در خارج از کشور هنوز مشغول تحصیل هستند، شرایطی را در دولت قبلی پیشبینی کردند و فعلاً براساس آن اقدام میکنیم اما برنامههایی داریم که در آیندهای نزدیک اعلام میشود و این عزیزان چنانچه آن شرایط را دارا باشند، با حفظ عدالت آموزشی میتوانند بازگردند و در کشور به تحصیل ادامه دهند.

  • آرشیو خبر
  • همایشها و سمینارها
  • شهرخبر – مبتلایان به اُمیکرون تا چند روز ناقل هستند
  • منطقه جغرافیایی
  • معاونت فرهنگی و دانشجویی
  • روپوش آستین بلند و ماسک جراحی بپوشید

در گذشته در ذهن مردم اینگونه نقش بسته بود که کودکان مبتلا نمی شوند اما اکنون اینگونه نیست و باید بسیار مراقب بود به خصوص کودکان زیر ۲ سال. عین اللهی یادآور شد: اُمیکرون انتشار سریعی دارد و در برخی از کشورها مرگ و میر زیادی ایجاده کرده است اما در کشور ما به دلیل واکسیناسیون گسترده، آمار بستری و مرگ بسیار پایین است و افرادی که در بیمارستان بستری می شوند عمدتا افرادی هستند که واکسن تزریق نکرده اند وگرنه سایر افراد چنانچه مبتلا شوند، بیماری شان بسیار خفیف است. عیناللهی افزود: کار دومی که باید انجام شود جلوگیری از انتشار ویروس است که این موضوع با تمهیدات اندیشیده شده در ستاد کرونا و دستورالعمل های ارائه شده انجام می شود، از مردم خواهش می کنیم پروتکل ها را در جمع های خانوادگی رعایت کنند.