ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

همچنین بررسی سازمان بهداشت عمومی بریتانیا روی بیش از ۳۸هزار نفر مبتلا به کووید۱۹ نشان داد که کرونای دلتا، 61.2 درصد بیشتر از کرونای آلفا خطر بستری شدن افراد در بیمارستان را بالا میبرد. وزیر بهداشت یادآور شد: امروز همچنین از بیمارستان امیرالمومنین(ع) قم که یکی از مجهزترین و بهترین بیمارستانهای کشور است، بازدید کردیم و همانند این بیمارستان خیلی در کشور وجود ندارد. وی یادآور شد: ممکن است نیاز باشد ۱.۱ برابر به ظرفیت اضافه شود اما در عین حال باید تخت آموزشی و تجهیزات آموزشی هم برای تربیت دانشجوی پزشکی اضافه شود. رهبر ایران همچنین منحصراً میتواند اعلان جنگ دهد و فرماندهٔ ارشد نیروهای مسلح ایران است؛ او جهت کلی سیاستهای کشور را هم تعیین میکند.

همچنین افرادی که واقعا اطلاعات دقیقی ندارند بر اساس این که در منطقه خودشان کمبود یک تخصص را دارند ؛ خواستار تصویب یک قانون بدون فکر کردن به عواقب آن هستند. وی بر این نکته اشاره کرد که آمادگی دانشگاه ها امر مهمی است که در این طرح نادیده گرفته شده و افزود: بر فرض اینکه افزایش ظرفیت تصویب شود، از این سو ما برای تربیت نیروی ارائه کننده خدمات باید فضای آموزشی داشته باشیم. وی گفت: طبیعی است که ممکن است بسیاری از مسائل در یک فضای هیجانی و نزدیک به انتخابات مجلس رای بیاورد و گرفتاری برای کشور به بار آورد که پیش از این هم متاسفانه از این دست مسائل رخ داده است اما امیدواریم که تصمیم شتاب زده ای در این زمینه گرفته نشود و تنها بر اساس یک سری آمار خام و بدون تحلیل و کارشناسی درست تصمیم گیری نشود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه موضوع ظرفیت رشته های پزشکی اصولی دارد که باید در تحلیل آن به این اصول توجه کرد، گفت: اولین نکته این است که بین تقاضا و نیاز باید یک تعادلی برقرار باشد. ضمن اینکه در برخی از رشته های علوم پزشکی مانند مامایی با بیکاری فارغ التحصیلان مواجه ایم. نباید تصور کرد که دانشگاه علوم پزشکی مانند سایر علوم است و همانطور که در علوم انسانی ظرفیت اضافه می شود در این دانشگاه ها هم اینگونه عمل کرد.

در سایر رشته های علوم شاید این محدودیت ها چندان وجود نداشته باشد. به گزارش راهبرد معاصر، ظرفیت پذیرش رشته پزشکی 1400 اعلام شد. ج – بهداشت کلیه مؤسسات خدماتی و تولیدی مربوط به خدمات و مواد مذکور در فوق. اگر دانشگاه یک جراح خوب تربیت کند بهتر است از تربیت ۱۰ جراح با آموزش کمتر و بی کیفیتوی تاکید کرد: موضوعی که تدوین کنندگان طرح باید توجه کنند این است که وزارت بهداشت مطالعه بسیار بزرگی در زمینه نیاز به تربیت نیروی انسانی انجام داده است و اکنون تا سال ۱۴۰۸ مشخص است که چه تعداد به پزشک، دندانپزشک، پرستار و داروساز نیاز داریم. ضیایی گفت: در واقع وزارت بهداشت نقشه نیروی انسانی خود را تا سال ۱۴۰۸ مشخص کرده است که چه تعداد پزشک فارغ التحصیل می شود و چه تعداد دانشجوی پزشکی در کشور داریم.

ممکن است برخی انتقاد داشته باشند که وزارت بهداشت در این زمینه کند عمل می کند اما این تشکیلات از ابتدا تا انتهای این موضوع را در دست دارد و طبیعی است که آن را به صورت کنترل شده و بر اساس نظرات کارشناسی تنظیم کند. همچنین بر اساس آمار اکنون ۱۷۶ هزار پزشک در کشور وجود دارد که به این تعداد در هر سال بین پنج تا شش هزار نفر اضافه می شوند.

مصطفوی تصریح میکند: علائم فاز دوم بیماری کرونا در بین کودکان بیشتر به صورت تبهای بالا و طولانی مدت است، شیوع اسهال و استفراغ همراه ضایعات پوستی، قرمزی چشم، علائم عصبی به صورت خواب آلودگی، سردردهای شدید و سرگیجه، ضعف و بیحالی از دیگر علائمی است که در بین کودکان مبتلا دیده میشود و باید والدین برای درمان کودکان به پزشک مراجعه کنند. آنها دریافتند بیمارانی که برای بار دوم به کووید مبتلا شدهاند، نسبت به عفونتهای اولیه ۹۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید کرونا یا مرگ ناشی از این بیماری قرار دارند. انقلاب ۱۳۵۷ ایران با رهبری سید روحالله خمینی، پادشاهی پهلوی را پایان داد و به پدیداری جمهوری اسلامی ایران انجامید؛ این انقلاب، حاصل مشارکت مردم، اعتراضات پیوسته و آغاز قدرت خمینی در فرانسه است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همانطور که باید بتوانیم بر اساس ظرفیت های موجود و امکانات ظرفیت پزشکی را اضافه کنیم باید بدانیم که دو برابر شدن ظرفیت پزشکی هم مورد قبول نیست. درواقع بر روی رقم 3000 نفر در صحن شورای عالی بحث و بررسی صورت گرفت. قاسم احمدیلاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره امضای این طرح گفت: با کلیات طرح افزایش ظرفیت پذیرش موافقم اما با نگارش جزئیات آن مخالفم. اعیاد و سوگواریهای اسلامی نیز در این کشور بسیار رایج است. در اولین قدم پس از طرح موضوع دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مطمئنا افزایش ظرفیت و پذیرش دانشجوی پزشکی بدون تامین ساختارهای لازم موجب کاهش کیفیت علمی و عملی پزشکی کشور و آسیب بیماران و سقوط سطح سلامت در کشور خواهد شد.

به این معنی که یک خدمت درمانی از سوی ارائه کننده خدمات به مردم القاء شود، این موضوع در تنظیم فضای ارائه خدمات سلامت بسیار تاثیرگذار است. باید توجه کنیم اگر فضای کسب و کار و تولید و صنعت مناسب باشد می توانیم به اندازه نیاز کشور در رشته های دکتری و فنی و مهندسی دانشجو تربیت کنیم. در حال حاضر بر اساس آمار وزارت بهداشت از ۲۰۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور تعداد ۵۵ هزار نفر دانشجوی رشته پزشکی عمومی هستند که حداکثر تا ۷ سال آینده وارد نظام ارایه خدمات کشور می شوند. در چند سال اخیر با توجه به افزایش تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی در کنکور سراسری و افزایش تقاضای جامعه داوطلبان برای قبولی در رشته های دکتری پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، در آستانه کنکور زمزمه هایی مبنی بر لزوم افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در کشور شنیده می شود.

ما باید به فکر نخبگانی باشیم که دوست دارند این رشتهها را بخوانند و حقشان است ولی این ورودی بسیار محدود رشته پزشکی باعث شده است تنشهای جدی داشته باشیم. “دون” گفت: هیچ کس مطمئن نیست که چه چیزی باعث ایجاد خط نوزادی میشود، اما تصور ما این است مادری که اضطراب یا افسردگی را تجربه میکند، ممکن است کورتیزول بیشتری تولید کند و کورتیزول نیز هورمون استرسی است که در کار سلولهایی که مینای دندان را ایجاد میکنند، تداخل ایجاد میکند. اینکه بیاییم تنها نسبت پزشک به هزار نفر را در نظر بگیریم فرمولی منسوخ شده است و در دنیا پذیرفته نیست. عددی که عنوان شده و اینکه ظرفیت ناگهان دو برابر شود کار عقلانی نیست. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۸۵۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی، با دستور کار افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی و بررسی سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

  • منطقه جغرافیایی
  • معاونت فرهنگی و دانشجویی
  • روپوش آستین بلند و ماسک جراحی بپوشید
  • شهرخبر – نحوه درمان کودکان مبتلا به اُمیکرون در منزل

بسیار مهم است که کار ارائه کنندگان خدمات سلامت و گروه پزشکی از استاندارد لازم برخوردار باشد وگرنه چیزی جز عارضه برای جیب مردم ایجاد نمی کند. دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور خاطرنشان کرد: پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس در ستاد نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسیده است و در جلسه بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ دوشنبه 29 تیرماه برگزار میشود به تصویب نهایی خواهد رسید.

همزمان با تصویب طرح پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس در ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسیده است و قرار است تا سه سال آینده سالانه 10 درصد به ظرفیت پذیرش رشته پزشکی از مقطع دیپلم افزوده شود. رشته پزشکی از زیرمجموعه های کنکور تجربی در انتخاب رشته کنکور سراسری است .طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ، پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی روزانه ، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان صورت می گیرد . در طرحی که نمایندگان مجلس آن را امضا کرده اند آمده است: «طبق گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی سرانه پزشک در ایران به ۱.۶ پزشک به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت برآورد شده است، این در حالی است که این شاخص در کشور قطر ۷.۸ و در کشور یونان ۶.۲ و در کشور یمن ۵ و در کشورهای پیشرو در حوزه سلامت مابین ۳ تا ۵ پزشک و این شاخص در بسیاری از کشورهای دنیا عموما بیش از ۲ است.

اکثریت داوطلبان کنکور بیشترین تمایل برای رشتههای پزشکی دارند و کارزار کنکور هرساله با بالاترین آمار در گروه علوم تجربی برگزار میشود که خود نشان میدهد باید ظرفیت پذیرش رشتههای پزشکی افزایش یابد تا داوطلبان با امید بیشتری برای تحصیل در این رشتهها اقدام کنند و هم نرم وجود پزشک به ازای هر فرد در ایران نیز به حد مطلوبی برسد. هشداری که در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور داده شد، این بود که در صورت ادامه این روند پذیرش پزشکی، ممکن است با واردات پزشک مواجه شویم، همان پدیدهای که قبل از انقلاب هم در نواحی مرزی داشتیم. از تعداد ۱۸۰ هزار پزشک عمومی فارغ التحصیل شده در کشور حدود ۴۶ هزار نفر متخصص شده و یا فوق تخصص را گرفتهاند و ۱۶ هزار نفر از این تعداد پزشک عمومی در حال تحصیل در دوره دستیاری تخصصی هستند و دانشجوی تخصصی محسوب میشوند.