اقتصاد کشور به سیاست خارجی وصل است – تابناک

وی خاطرنشان کرد : این سرزمین به مردم فلسطین تعلق دارد، مردمی که از سرزمین خود اخراج شده اند. آنهایی که در حوزه سیاست خارجی تصمیمگیری میکنند، از برج عاج خود پایین بیایند و قدری به مردم این کشور نگاه کنند. دکتر امیر عبداللهیان با اشاره به وجود سوء تفاهمهایی در روابط دوجانبه با معدودی کشورها که مانع از تحرک روان و روابط مطلوب دیپلماتیک شده است، بر توجه به منطق گفتگو تاکید کرد و گفت: ما گفتگو با کشورهای منطقه را یک اصل میدانیم و گفتگوهای درون منطقهای را راهکاری جدی برای خروج از وضع موجود منطقه قلمداد میکنیم.

ولی در حال حاضر ۲۵۰ شهرک تاسیس شده و جمعیتی معادل ۸۰۰ هزار نفر در آنها زندگی می کنند، پیمان اسلو اجرا نشد طرح معامله قرن هم با وجود ظالمانه بودن اجرا نمی شود؛ آنها مردم فلسطین و امت اسلامی را به بازی گرفته اند. الان علیه ایران فشارهای زیادی وجود دارد تا آن را به عقب بازگردانند. ایشان به ندرت لبخند می زد ولی ما خنده ایشان را در زمان دیدار با شهید یاسر عرفات دیدیم.

او با جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ مخالفت کرد ولی از مداخله آمریکا و ناتو در جنگ بوسنی در سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵، گسترش ناتو در دهه ۱۹۹۰ و بمباران صربستان در سال ۱۹۹۹ در جریان جنگ کوزوو دفاع کرد. عامل ایدئولوژیک در برخی موارد،آتش جنگ را بین کشورها هستند. این دشمن صهیونیستی هیچ وعده و قراردادی را نمی شناسد و اشغال نیل تا فرات را در برنامه خود دارد.

چهل و هشت ایالت آمریکا و منطقهٔ فدرال پایتخت در سرزمین اصلی ایالات متحدهٔ آمریکا واقع در آمریکای شمالی میان کانادا و مکزیک قرار دارند. در حالی که صهیونیستها ۷۸ درصد از سرزمین تاریخی فلسطین را در دست دارند، اما هر روز تهدید میکنند که کرانه باختری رود اردن، قدس شریف و سرزمین غزه را نیز باید اشغال کنیم. وی با بیان اینکه جنایات صهیونیستها در فلسطین باید متوقف شود تصریح کرد که جامعه جهانی تمایلی به تشدید درگیریها در غزه ندارد.

زوملوت خطاب به مقامات لندن با بیان اینکه محصولات شهرکهای صهیونیستی را وارد نکنید؛ این غیرقانونی است، افزود: قانون خود را اجرا کنید؛ قانون بریتانیا که صراحتاً صادرات اسلحه و تسلیحات به جایی که حقوق بشر را نقض میکند، غیرقانونی میداند. سفیر فلسطین در تهران با بیان اینکه امیدواریم این دیدار (میان ابومازن و مسئولان ایران) انجام گیرد چراکه شرایط بسیار مناسب است، تصریح کرد: وحدت ملی فلسطین و تهدیدهای ترامپ علیه اولین قبله مسلمانان و سومین حرم شریف (قدس شریف)، اهمیت و ضرورت این دیدار را بیشتر نشان میدهد.

می باشد که البته همه ی این ها بیانگر اهمیت سیاست خارجی است. نبود درس تحولات سیاسی-اجتماعی پس از انقلاب بهعنوان یک پیشنیاز برای درس سیاست خارجی نیز این شکاف را دامن زده و بر سرگشتگی دانشجویان رشته علوم سیاسی افزوده است.کتاب پیش رو برای پوشش دادن این ضعف به سراغ نظریه پیوستگی جیمز روزنا رفته و یک بار دیگر سیاست خارجی ایران را از این منظر و بر اساس متغیرهای فرد، جامعه، نقش، حکومت و نظام بینالملل بررسی کرده است.

زملط گفت: انگلیس برای شناسایی کشور مستقل فلسطین منتظر چیست؟ پیشتر سخنگوی این گروه یهودی در انگلیس گفته بود: از آنچه در فلسطین اشغالی به نام یهودیان، تورات و خداوند رخ میدهد شرمسار هستیم و به فلسطینیان توصیه میکنیم دست از مقاومت برندارند و به جنگ با صهیونیستها ادامه دهند چون سرانجام فلسطین آزاد خواهد شد. احکام و دستورات الهی، رفتارهای فردی و اجتماعی را در مسیر صحیح و رسیدن به سعادت دنیا و آخرت سازماندهی میکنند.

گفت بخواب. خواستم بخوابم اما صدای نفسهایش را شنیدم و برخاستم. تمامی کشورهای دنیا بدون استثنا بر پایه دولت – ملت شکل گرفته اند اما در ایران نظام بر دو پایه شکل گرفته است امت – ملت و دیگری دولت – ملت. نسبت سیاست خارجه جمهوری اسلامی با نظریه اسلامی در روابط بینالملل در مقایسه با نظریات غربی چگونه توصیف میشود؟

وزیر امور خارجه ضمن تاکید بر اینکه ایران از هر مذاکرهای که تامین کننده حقوق و منافع ملت بزرگ ایران باشد استقبال میکند، افزود: ما به مذاکره حکیمانه، متین و تامین کننده حقوق ملت قائل هستیم و فعالانه در این زمینه عمل میکنیم. او نزدیک به چهار دهه شیخ السفرا در تهران بود. آقای الزواوی که حدود چهل سال سفیر تشکیلات خودگران فلسطین در تهران بود از مؤسسان جنبش فتح (سازمان آزادیبخش فلسطین) است.

تلقی منفی و تصویر ذهنی تاریکی که جهانیان از یک کشور یا یک حکومت دارند، تنها در سایة دیپلماسی فرهنگی قابل تغییر و اصلاح است. گفتگو و مناظره در حوزة تعاملات فرهنگی با کشورهای اروپایی به طور خاص و با سایر کشورهای جهان به طور عام، از مؤلفههای اصلی دیپلماسی فرهنگی فرانسه محسوب میشود.

در جهانبینی الهی هیچ انسانی حق ندارد با اتکاء به جاه و مقام و شهرت، انسانهای دیگر را به تسلیم در برابر خود وادارد و آنان را از آزادیها و حقوق مشروع و خدادادیشان محروم سازد، کسی حق ندارد بدون اذن الهی خودسرانه قانون وضع کند و نظام سیاسی اجتماعی را مطابق میل و اراده شخصی خود تنظیم نماید؛ زیرا حق حاکمیت فقط مخصوص خداوند است.

مردم حسّاسند دیگر؛ مردم نسبت به مسائل اساسی انقلاب حسّاسند؛ کسی به این مبانی تعرض بکند، مردم موضع میگیرند. این عرصه،یک جامعه متشکّل و متمرکز است و تبعیّت افراد نسبت به دولت موجب وحدت و یگانگی می شود و به تبع آن اجرای سیاست آسان می شود.

یکی دیگر از تکنیک های مؤثر و رایج در اجرای سیاست خارجی،استفاده از ابزارهای اقتصادی،مالی ،تجاری و تکنولوژیک است. به گفته وی وقتی انقلاب فلسطین مبارزات مسلحانه خود را در سال ۱۹۶۵ آغاز کرد یکی از کسانی بوده که در این انقلاب حضور داشته است. به گزارش ایسنا، سلام الزواوی به تازگی جانشین پدرش صلاح الزواوی شده است و قرار است به عنوان سفیر جدید فلسطین در تهران مشغول به کار شود.

به گزارش رکنا، به نقل از ایلنا به نقل از مرکز اطلاعرسانی فلسطین، «سلام الزواوی» به عنوان سفیر جدید فلسطین در تهران در برابر «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان سوگند یاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از ایسنا، سلام الزواوی به تازگی جانشین پدرش صلاح الزواوی شده است و قرار است به عنوان سفیر جدید فلسطین در تهران مشغول به کار شود. در سدهٔ دهم م، اقوام ترک به این کشور آمدند و حکومتهایی را تشکیل دادند که بر بخش بزرگی از ایران، حکومت میکردند.

از سدهٔ ۱۳ م، حملهٔ مغول به ایران روی داد که به تشکیل ایلخانان انجامید و پس از آن، امپراتوری تیموری پدیدار شد. این کشور خاورمیانهای، جایگاه استراتژیکی در منطقهٔ خلیج فارس دارد و تنگهٔ هرمز در جنوب آن، مسیری حیاتی برای انتقال نفت خام است. نه اینکه فقط حرف از وحدت بزنیم بلکه باید گام های عملی برای وحدت فلسطین برداریم.

مسیر سوم نیز بهبود اقتصاد و کمکهای اقتصادی به فلسطین است». صلاح الزواوی سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران در پایان ماموریتش در این سمت امروز با امیرعبداللهیان دیدار و خداحافظی کرد. با اجرا و اعمال هوشمندانه این نوع سیاست خارجی، هم میتوان نسبت به نظام سلطه و مستکبران غیرمتعهد ماند، دشمن را شناخت و ترفندهای او را خنثی کرد و هم میتوان روابط دوستانه با کشورهای غیرمتخاصم جهان و حضور فعال در مجامع بینالمللی داشت.

به هر حال واقعیتها را نمیشود نادیده گرفت و مشکلات با شعارهای توخالی حل نمیشود. م، بار دیگر این کشور را تحت فرمان یک شاهنشاهی ایرانی قرار داد. از وقتش خیلی گذشته است، این حق ما و تعهد آنهاست. زبان رسمی این کشور نیز فارسی است.

وی ادامه داد: همسر من در ایران فوت کرد و در بهشت زهرا خاک شده است. از سویی دیگر، قدرت و خواست ملت ها است. پس از سرنگونی صفویان ، دودمانهای افشاریان و زندیان به ترتیب بر ایران، فرمان راندند. اوّلین گام در مطالعه سیاست خارجی، شناخت تفاوت های اساسی سیاست داخلی و خارجی کشورهاست.