آینده برجام؛ آیا توافقی صورت میگیرد؟

وقتی ترامپ برجام راپاره کرد اروپاییها هم آنقدرکه بایدبه نفع برجام کاری نکردند وهمه گفتند دوره مذاکره باغرب پایان یافته است. امادولت سیزدهم باردیگر تیم مذاکرهکننده رابرای گفتوگوبا اروپاییها فرستاد. به گزارش ایسنا به نقل از هیل، دونالد ترامپ در واکنش به سخنان جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که این سخنان و تاکید بر نقش او در شورش باعث تعمیق شکاف های سیاسی در کشور می شود. به نقل از وبسایت روزنامه هیل، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در گفتوگویی اظهار کرد: این شرایط برای فرزندان من بسیار ناعادلانه است، خیلی خیلی ناعادلانه. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در نخستین سالگرد حوادث ششم ژانویه و حمله به ساختمان کنگره، بشدت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق را به دلیل نقش وی در این حوادث مورد سرزنش قرار داد و گفت: ترامپ تنها یک رئیس جمهور سابق نیست، او یک رئیس جمهور شکست خورده است که از پذیرش خواست مردم آمریکا خودداری کرد. ترامپ در بیانیهای که درست در پایان سخنرانی ترامپ منتشر شد،این سخنرانی را ” نمایش سیاسی” خواند و گفت: این تئاتر سیاسی فقط یک حواس پرتی برای این واقعیت است که بایدن به طور کامل شکست خورده است.

وی همچنین در واکنش به بیانیه ترامپ که سخنرانی بایدن در نخستین سالگرد حوادث ششم ژانویه “تئاتر سیاسی” توصیف کرد، گفت: خوب است که او این سخنرانی را دیده است. ترامپ ادامه داد: اینها یک تئاتر سیاسی برای انحراف اذهان از شکست بایدن است. تلاشهای قانونی متعدد ترامپ و متحدانش در اعتراض به نتایج انتخابات در دادگاههای سراسر کشور از جمله تا دیوان عالی شکست خورد. سخنگوی کاخ سفید درباره انتظار بایدن از تحقیقات کمیته منتخب مجلس نمایندگان آمریکا درباره حوادث ششم ژانویه ۲۰۲۱ نیز اظهار کرد: به حمایت از تلاشهای آنها ادامه میدهیم اما درباره نتیجه پیش داوری نمیکنیم. گفت: یعنی ترامپ انتظار داشت بعد از خروج آمریکا، دولت آقای روحانی امتیازات بیشتری بدهد تا ترامپ به برجام برگردد؟ یک عکاس به نام پلتون آنتونیو که در سال 2007 عکس پوتین را به عنوان مرد سال 2007 برای مجله تایم گرفته بود، می گوید: «در میان گروه بیتلز، ولادیمیر به پل مک کارتنی بیشتر از همه علاقه داشت و آهنگی که خیلی دوست داشت «دیروز» نام داشت. رئیسی علاوه بر مسؤولیت های کلان کشوری ، بنا به توصیه مکرر آیت الله مهدوی کنی و آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی مبنی بر حفظ ارتباط درسی خود با طلاب، از سال ۸۰ تا کنون به عنوان مدرس در مدارس علمیه تهران از جمله مدرسه مجد، مدرسه امیرالمومنین علیه السلام، مدرسه امام حسین علیه السلام و و مدرسه مروی به تدریس سطوح عالی حوزه همچون رسائل و مکاسب، کفایتین و قواعد فقهیه مشغول بود و بعد از عزیمت به مشهد مقدس از ابتدای سال ۱۳۹۵ در مدرسه عالی نواب، به تدریس در موضوع «فقه وقف» پرداخت.تا کنون یک دوره از درسهای حوزوی ایشان در زمینة قواعد فقه در قالب سه جلد با عنوان قواعد فقه عبادی، قواعد فقه قضایی و قواعد فقه اقتصادی به رشته تحریر درآمده که از سوی طلاب درس ایشان، تدوین و از سال ۹۰ توسط چاپ دادگستر به چاپ رسیده است.حجة الاسلام دکتر رئیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه امام صادق (علیه السلام) و مدرسه عالی شهید مطهری و دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس دروس تخصصی فقه قضا ، فقه اقتصاد، اصول فقه و قانون مدنی پرداخته است.

وی در خصوص آینده برجام نیز عنوان کرد: آقای ترامپ از روزی که بر سر کار آمده و از قبل از اینکه سر کار بیاید تلاش خودش را برای از بین بردن برجام انجام داده و در همه این دوران اجرای برجام شاهد نقضهای گسترده آمریکا بوده است. رییس جمهور تصریح کرد: هر چه متحدتر کار کنیم، آمریکا را زودتر پشیمان میکنیم و ما میتوانیم تحریم را از بین ببریم. 12- هدف از مذاکرات هستهای برداشته شدن تحریمها بود که بسیاری از آنها برداشته نشد، ضمن اینکه اخیراً تهدید میکنند تحریمها را با وجود تأکید قطعنامه سازمان ملل بازمیگردانند. گفتم: یارو دیگ همسایه را قرض گرفته بود و بعد دیگ را با یک قابلمه کوچک پس داد و گفت؛ دیگ شما حامله بود و زایید ! گفتم: مگر یادت نیست که ترامپ با اطمینان میگفت ایران برای بازگشت آمریکا به برجام حاضر میشود درباره صنایع موشکی و حضورش در منطقه هم مذاکره کند ولی تغییر دولت از غربگرایان به انقلابیون همه رشتههای آمریکا را پنبه کرد و حالا این آمریکاست که التماس میکند به برجام برگردد و ایران برایش شرط و شروط گذاشته است. 22- بانکهای اروپایی درباره دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی باید تضمین بدهند.

سخنگوی “سرویس مخفی” آمریکا( آژانس اطلاعاتی مخصوص حفاظت از روسای جمهوری آمریکا و خانواده هایشان) اعلام کرده که این سرویس اطلاعاتی و حفاظتی، تهدیدات اخیر ایران علیه جان ترامپ را جدی گرفته است. جمهوری اسلامی ایران به دنبال ارتقای سطح همکاریها در اکو و ترفیع رتبه و منزلت این سازمان در مناسباتِ منطقهای و بینالمللی است. با این حال، نمایندگان ایران در مذاکرات وین تصریح کردهاند برای تهران نتیجه مهمتر از زمان است. فروپاشی امپراتوری صفویه هشت دهه فقدان حکومت مرکزی قوی را برای ایران به دنبال داشت و این مساله سبب روند نزولی اقتصاد ایران شد و در نتیجه تا زمان به قدرت رسیدن قاجار در ابتدای قرن نوزدهم میلادی اقتصاد ایران دستخوش دگرگونیهای فراوانی شده بود. گزارشهای منتشر شده حاکی از آن است که در جریان یورش چند ساعته حامیان ترامپ، دهها پلیس مجروح شدند و چهار افسر از آن زمان تاکنون خودکشی کردهاند. حالا ایران هم میگوید دولت غربگرا آنهمه امتیاز داده ولی ما آن اقدام فاجعهبار را قبول نداریم و امتیازی نمیدهیم. علاوه بر آن، واشنگتن ناگزیر خواهد شد تصمیمات سختی اتخاذ کند چرا که برنامه هستهای ایران به نقطهای غیرقابل بازگشت رسیده و درخواستهای اسرائیل برای اقدام نظامی بیش از پیش تشدید میشود.