آخرین اخبار «کشور های غربی

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، خبرگزاری فرانسه از مبدا «برلین» با انتشار این خبر نوشت: جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا روز چهارشنبه موخر 14 جولای 2021 (23 تیر 1400) خروج نظامیان ناتو ازافغانستان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که غیر نظامیان را در برابر «کشتار» توسط طالبان رها کردند.

مثلا در اجلاس رؤسای آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از ویژگیهای کسانی که وارد نظام آموزش و پرورش میشوند، عشق به ایران زمین است، گفت: برخی خیال نکنند که این حرف بنده مبنی بر ملیگرایی و ناسیونالیسم است چرا که امروز ایران یک جغرافیا، ملیت و قوم و قبیله نیست بلکه یک راه و مکتب است. اتخاذ سیاست اشتباه، دیگر قابل قبول و تحمل نیست و دورانش هم سرآمده.

اینها گزیدهای از گفتگوی اختصاصی «فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی» با حجتالاسلام دکتر محمد ملکزاده، عضو هیات علمی گروه سیاست پژوهشکده نظامهای اسلامی پژوهشگاه است. یک رسانه آمریکایی مدعی شد که مقامات ارشد واشنگتن و بغداد بر سر خروج نیروهای «رزمی» آمریکا از خاک عراق به توافق رسیدهاند و این توافق بهزودی طی بیانیهای رسمی اعلام خواهد شد. در هفته های اخیر درگیری های طالبان با دولت افغانستان به تیتر یک رسانه های جهان تبدیل شده است.

درجلسۀ کمیسیون اموردینی ،فرهنگی ، معارف وتحصیلات عالی به ریاست فهیمه سادات روی پلان کاری هفته آینده کمیسیون بحث صورت و از وزارت معارف خواسته شد تا لیست مکمل مکاتب شهرکابل و موقعیت آنان را به کمیسیون ارسال بدارند . در این بیانیه تصریح خواهد شد که تداوم حضور نظامی آمریکا کماکان برای کمک به نیروهای عراقی در مقابله با داعش نیاز است.

خبرگزاری میزان – در طی ۲ دههای که استرالیا پس از رفتن آمریکا به افغانستان درگیر جنگی غیرقابل پیروزی شد، سران سیاسی استرالیا با اطمینان خاطر در مورد چگونگی ترک افغانستان صحبت نکردند.

آمارها نشان میدهد ده ها نظامی استرالیایی در طی ۲ دهه جنگ در افغانستان کشته شدند. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری ایسکانیوز، مقامهای آمریکایی میگویند «آستین میلر» فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان امروز (دوشنبه) از سمت خود استعفا میدهد. هنگامی که بحث تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 29 اسد بالا گرفت، روابط ریچارد هالبروک، نمایندهی امریکا برای افغانستان و پاکستان با حامد کرزی به وخامت گرایید.

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان گفت که خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان منجر به تشدید جنگ در این کشور نشده است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، شبکه الجزیره به نقل از فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا گزارش داد که روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان به ۹۵ درصد رسیده است. سعید خطیبزاده تأکید کرد که ما همواره از عادی شدن روابط بین کشورهای اسلامی استقبال میکنیم.

با این وجود با توجه به اینکه هنوز مدت زیادی از اجرایی شدن برخی از این مصوبات نگذشته و حتی در مواردی در دستور کار هم قرار نگرفته اند، آخرین آمار منتشره بانک مرکزی از تسهیلات دهی بانکها حاکی از کاهش مسکن و ساختمان از مجموع وامهای هشت ماه گذشته نسبت به دورههای مشابه قبل است.

آنها همچنین ادعا کرده اند احتمالا بتوان میان این تصمیم و توافقی که ماه سپتامبر قبل از حضور طالبان در کمپ دیوید مطرح شد شباهت هایی را یافت. به گزارش فارس، وزارت دفاع آمریکا روز سهشنبه خبر داد که در حال انجام مذاکره با کشورهای همجوار افغانستان است.

به نقل از تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه مخالفت کشورش با ایجاد پایگاه نظامی آمریکا یا حضور نظامیان این کشور در آسیای مرکزی پس از خروج از افغانستان را اعلام کرد و نسبت به این موضوع هشدار داد. به گزارش ایرنا، شبکه الجزیره به نقل از فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا گزارش داد که روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان به ۹۵ درصد رسیده است.

وزارت دفاع آمریکا روز سهشنبه خبر داد که در حال انجام مذاکره با کشورهای همجوار افغانستان است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه مخالفت کشورش با ایجاد پایگاه نظامی آمریکا یا حضور نظامیان این کشور در آسیای مرکزی پس از خروج از افغانستان را اعلام کرد و نسبت به این موضوع هشدار داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ائتلاف «النصر» به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر اسبق عراق با انتشار بیانیهای، خواستار زمانبندی برای خروج نظامیان آمریکا شد. ایشان مخالف افزایش نبود، ایشان یک پیشنهاد دیگری داشت و در تلویزیون مطرح شد.

با آمدن سربازان اتحاد جماهیر شوروی سرکوب ها خصوصا در برلین شرقی افزایش گسترده ای پیدا می کند. به گزارش همشهریآنلاین، ایرنا به نقل از وال استریت ژورنال نوشت: مقام های ارشد آمریکایی و عراقی قصد دارند بیانیه ای صادر کنند که در آن از نیروهای نظامی آمریکا خواسته می شود تا پایان سال میلادی جاری خاک عراق را ترک کنند.

البته که به تازگی لاریجانی از سوی رهبرانقلاب به عنوان عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب شد. بدین ترتیب موضوع به خانواده مسعود اعلام شد و با حضور آنها در محل و مشاهده مقتول، آنها پسرشان را شناسایی کردند.

برخی از مهم ترین آنها بترتیب تاریخی سرکوب اعتراضات در مجارستان، چکسلواکی و لهستان است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از برخی مقامات آمریکا و عراق اعلام کرد که نظامیان ارتش ایالات متحده تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۱) طبق برنامه تدوین شده میان مقامات دو طرف از عراق خارج خواهند شد.

به گزارش یورونیوز، این خبر در حالی است که هشت هواپیمای آمریکا در همین فرودگاه به زمین نشست که حامل نظامیان مسؤول برای فراهم سازی مقدمات استقبال از سربازان هنگ مذکور و ارائه حمایت لجستیکی از آنها بود. پس از آنکه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد با آمریکا برای تأمین امنیت فرودگاه کابل به توافق رسیده است، گروه طالبان با انتشار اطلاعیهای ضمن مخالفت به ادامه حضور نظامیان ترکیه در افغانستان، گفت که ادامه حضور نظامیان این کشور به منزله اشغال کشور است.

یکی از وزرای دولت یازدهم میگفت در صورتی که ما به عضویت FATF در بیاییم هزینههای اضافی را برای نقل و انتقال پول را نباید بپردازیم. واحد پول کشور هلند یورو است. روزنامه والاستریتژورنال:مقامهای ارشد عراقی و آمریکایی قرار است بیانیهای صادر کنند که در آن خواسته شده نیروهای رزمی آمریکا تا پایان سال جاری میلادی خاک عراق را ترک کنند.