آخرین اخبار و مقالات ویروس کرونا (کووید 19) – زومیت

پژوهشگران آدامسی ساختهاند که میتواند مقدار ویروس را در دهان افراد مبتلا به کووید ۱۹ کم و به کاهش انتشار آن کمک کند. کروناویروسها خانوادهای بزرگ از ویروسها هستند که میتوانند انسانها یا حیوانات را بیمار کنند. ویروس های کرونا در انسان به بروز عفونتهای تنفسی از سرماخوردگی ساده تا بیماریهای شدیدتر نظیر سندرم تنفسی حاد خاورمیانه (MERS) منجر میشوند. علائم کرونا جدید (کووید ۱۹) چیست؟ شایعترین علائم ویروس کرونا (کووید ۱۹) تب، تنگی نفس و سرفهی خشک است. برخی بیماران ممکن است بدندرد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال نیز داشته باشند. امکان دارد برخی افراد آلوده شوند، اما هیچ علائمی در آنها ظاهر نشود و احساس ناخوشی نداشته باشند.

در نتیجه با توجه به این اطلاعات به دست آمده، احمالا بهتر میتوان با این بیماری مبارزه کند. اولین مورد ابتلا در ایالات متحده از نوع امیکرون توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در یک دسامبر گزارش شد. به گفته CDC، فرد مبتلا، مسافری است که اخیرا از آفریقای جنوبی به کالیفرنیا بازگشته بود، این بیمار علائم خفیفی داشت که در حال بهبود هستند. دکتر جنیفر هورنی، مدیر موسس و استاد برنامه اپیدمیولوژی در دانشگاه دلاور، بیان کرده است که اگر Omicron به راحتی گسترش یابد و علائم خفیفتری نسبت به سایر انواع ویروس کرونا ایجاد کند، خبر خوبی نخواهد بود.

از آنجایی که این سویه به تازگی شناسایی شده هنوز چند هفته تا مشخصتر شدن اثر جهشها بر شدت ابتلا فاصله داریم. در این مرحله متخصصان گفتهاند که شواهد یا دلایل محکمی مبنی بر تاثیر سویهی امیکرون بر ابتلای شدیدتر یا خفیفتر به کووید وجود ندارد. بهینهسازی واکسنهای کرونا برای این سویه چقدر طول میکشد؟

بسیاری از درمانهای بالقوه دیگر برای بیماری کووید ۱۹ مورد بررسی قرار میگیرند که یکی از آنها امکان ایجاد آنتی بادی در برابر کووید ۱۹ است. کرونا ویروسها، ویروسهای زئونوز هستند، به این معنی که میتوانند از حیوانات به انسانها منتقل شوند. هر دو SARS-CoV و MERS-CoV در اصل از خفاشها به انسان انتقال پیدا کردند، اما حیوانات دیگر از جمله شترها در مورد ویروس بیماری MERS میتوانند به عنوان واسطههایی عمل کنند که کرونا ویروسها را به انسان منتقل میکنند. همان طور که در بالا اشاره شد، بسیاری از موارد اولیه کووید ۱۹ از بازار بزرگ غذاهای دریایی و حیوانات در ووهان ردیابی شد.

کرونای آلفا با کمک تستهای آنتی بادی و “PCR” و “CT” قابل شناسایی است و اغلب افرادی که دوزهای کامل واکسن خود به خصوص واکسن «فایزر» و «مدرنا» را دریافت کرده باشند در مقابل این بیماری مصون هستند. شایعترین علامت ابتلا به بیماری کرونای انگلیسی درگیری سه روزه ریه با مشکلات تنفسی حاد و سرفههای مداوم یا احساس تنگی نفس است. بنابراین اگر چنین موردی را مشاهده کردید سریعا خود را قرنطینه کرده و در اولین زمان به پزشک متخصص ریه مراجعه کنید.

حدود دو ماه طول کشید تا گونهی دلتا توسط سازمان بهداشت جهانی در دستهی ویروسهای «نگرانکننده» طبقهبندی شود؛ اما گونهی Omicron ظرف 72 ساعت پس از شناسایی در این طبقهبندی جای گرفت. سازمان بهداشت جهانی میگوید تحقیقات اولیه نشان می دهد این سویه جدید ویروس کرونا، در مقایسه با موارد قبلی خطر انتقال بیشتری دارد و شیوع آن نگران کننده است. اکنون روشهای درمانی مبتلایان به این جهش هم مشابه روشهای درمانی سایر واریانتهای کرونا است و روش پیشگیری و محافظتی هم استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکلهای بهداشتی است.

اگر با کسی که آسیب پذیرتر است زندگی می کنید ، سعی کنید شرایطی را برای او در جاهای دیگر فراهم کنید. از افراد دیگر دعوت نکنید که برای کمک به مراقبت از شما به خانه شما بیایند ، زیرا آنها را در معرض خطر ویروس قرار می دهید. چه کسانی در معرض خطر هستند؟ آیا افراد سالم هم ممکن است به بیماری شدید با ویروس کرونا مبتلا شوند؟ واقعیت: هر کسی می تواند به کرونا ویروس، صرف نظر از نژاد یا رنگ پوست و وضعیت جسمانی خود مبتلا شود.

همانگونه که ویروس آنفولانزا سال هاست دچار جهش میشود و از بین نمیرود، کرونا هم قرار نیست از بین برود. تنها راهکار موجود این است که بدنمان را در مقابل این ویروس همانند آنفولانزا مقاوم کنیم تا عوارض ناشی از آن را به حداقل برسانیم. انجام واکسینه و رعایت پروتکل بهداشتی تنها گزینههای پیشرو هستند. سعی کنید تا زمانی که جلوی پیشرفت این ویروس گرفته شود، خودتان را قرنطینه خانگی کنید و فقط برای مواقع ضروری از خانه خارج شوید. مدت زیادی از خبر انتشار سویه جدید کرونا یعنی Omicron نمیگذرد.

وقتی این اتفاق نزدیک به پوست رخ دهد میتواند بثوراتی ایجاد کند. بعضی از افراد که کرونا ویروس دارند، دچار لختههای ریز خونی میشوند که باعث ایجاد نواحی مایل به قرمز یا بنفش روی انگشتان پا میشود. این نواحی که ممکن است خارش داشته باشند یا دردناک باشند، گاهی اوقات انگشت کووید نامیده میشود و ظاهری شبیه سرما زدگی دارد. این مورد را میتوان از علائم جدید کرونا دانست. در علائم پوستی به صورت دقیقتری انگشت کوویدی را بررسی خواهیم کرد.

  • مراقب ظهور عوارض در خودتان باشید
  • $$ m _ v = 0.72 $$ تا $$ m _ v= 0.82 $$ برای هادیهای ناهموار
  • مشکل تنفس
  • ناتوانی در بیدار ماندن یا بیدار شدن از خواب
  • عدم لمس دهان، بینی و چشم با دست آلوده
  • هنگام برداشتن ماسک جلوی آن را لمس نکنید
  • از دست دادن چشایی و بویایی
  • سوزش گلو

این کیت که مخصوص این واریانت طراحی شده است، در بیش از 500 آزمایشگاه منتخب کشور توزیع شده است. البته مهندس سید محسن صفوی، رئیس هیئت امنای صرفهجویی ارزی در معالجه بیماران، در 30 آذر 1400 بیان کرد که کیتهای تشخیص امیکرون به تعداد کافی در اختیار آزمایشگاهها قرار گرفته است. در 30 آذر 1400، معاون وزارت بهداشت بیان کرد که در هر استان بین یک تا 2 بیمارستان برای بیماران امیکرونی در نظر گرفته شده است.