آخرین اخبار «مصاحبه احمدی نژاد

گرداگرد محمود احمدینژاد، از اصول این جبهه شناخته شد تا آنها راهشان را از رئیس دولت مستقر و دارودستهاش جدا کنند. استراتژی آمریکا این است که اگرچه با فروپاشی شوروی خطر کمونیسم از بین رفته است، اما نباید از یاد برد که روسیه بزرگ ترین کشور جهان هم چنان بر قلب زمین مستقر است.

ببران و پوررشیدی، 1381: 106) لذا اگرچه آمریکا بعد از خروج شوروی منطقه را ترک کرد اما تمایل نداشت کشوری با ویژگی های ژئوپلتیک ویژه مانند افغانستان در نفوذ ایران یا روسیه درآید. صلاح الزواوی سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران در پایان ماموریتش در این سمت امروز با امیرعبداللهیان دیدار و خداحافظی کرد. چند روز پیش، برای نخستین بار یک مقام ارشد سابق ارتش رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که تلآویو در ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقشآفرینی کرده است.

رئیس جمهور در این دیدار با اشاره به مصوبات سه سفر قبلی تصریح کرد: در سه سفر هیئت دولت به خراسان جنوبی 176 مصوبه برای توسعه و آبادانی شهرستان درمیان به تصویب رسید که از این تعداد 94 طرح اجرایی شده، 68 طرح در حال اجرا و 14 طرح نیز هیچ اقدامی در مورد اجرایی شدن آنها نشده است که در نشست امشب دولت در مرکز استان به واکاوی موانع عدم اجرای این 14 طرح میپردازیم و در مورد تسریع در روند احداث 68 طرح در حال اجرا نیز تصمیمگیری میشود.

افغانستان با ایران هم مرز بود که با آمریکا سر ستیز داشت و احتمال اتحاد این دو منافع آمریکا را در منطقه با خطر مواجه ساخت. انفجار برج های دوقلو در آمریکا که القاعده عامل آن شناخته شد، حمله آمریکا به افغانستان را در 11 سپتامبر 2001 در پی داشت. Gokcan and Guney, 2010: 26) اشغال افغانستان پس از حملات 11 سپتامبر تروریست های القاعده به برج های دوقلو در امریکا، فرصتی برای سیاست مداران آمریکا بود تا پس از فروپاشی شوروی و از بین رفتن جهان دوقطبی و فضای جنگ سرد درصدد تحقق رویای ایجاد جهان تک قطبی در چهارچوب نظرات متفکرانی همچون فوکویاما در مورد جهانگیر شدن تفکرات لیبرالی برآیند تا آمریکا بتواند دریک مجموعه تحرکات درسطح جهان قدرت فائقه خود را به نمایش گذارد.

Gokcan and Guney, 2010: 27) بوش تروریسم را القاعده و دوستان نزدیکش خواند. لذا آمریکا بعد از 11 سپتامبر تهدیدها و دشمنان جدید را تعریف کرد و تروریسم و جنگ علیه ترور در سیاست خارجی آمریکا به عنوان کد ژئوپلتیک مطرح شود. وی جنگ سرد را به عنوان ستیز بین اتحاد شوروی به عنوان قدرت زمینی و ایالات متحده آمریکا به عنوان قدرت دریایی تصور می کند که بین آن ها در مورد پیرامونی های اوراسیا (که در چارچوب سه جبهه مرکزی در اروپا، خاورمیانه و آسیای شرقی مطرح می شوند) ستیز وجود دارد.

همین چالش های داخلی وخارجی سبب شد تا شعار تغییر اوباما مورد توجه قرار گیرد و وی با پشت سرگذاشتن رقبای خود در دو دوره متوالی به مقام ریاست جمهوری امریکا انتخاب شود، اما اکنون که اوبامادر هفته های پایانی دوران ریاست جمهوری خود بسر می برد بررسی عملکرد وی مبین یک نکته مهم است و آن اینکه دولت اوباما در طول هشت سال گذشته اصلی ترین راهبرد خاورمیانه ای خود را بر پایه دروی گزیدن از دخالت مستقیم، ائتلاف سازی و راه انداختن جنگ های نیابتی دنبال کرده است.

پس از دو هفته محاصره اردوگاه جنین و شروع جنگ شدید بین نیروهاى مقاومت فلسطین و اسرائیل، نیروهاى اشغالگر به ریاست شائول موفاز با تانکهاى خود وارد آنجا مى شوند. گفت: تأکید دولت ترامپ مبنی بر اینکه اول آمریکا مهم است، بیشتر از دولتهای قبل و دولت بایدن بود و تأکید بیشتری بر این موضوع داشت که منافع ملی آمریکا بر منافع جمعی نظام بینالملل ارجحیت دارد و هرگاه این موارد در تضاد با یکدیگر باشد، آمریکا دیگر به کسی یا کشوری سواری مفت نمیدهد و هر کشوری که میخواهد از حمایت آمریکا برخوردار باشد باید هزینه آن را پرداخت کند.

انتصاب چهره ای خاص برای این پست مدیریتی نیز بازتابهای زیادی حتی تا طرح استیضاح وزیر کار به همرا داشت. مخالفان دولت این بار نقطهای را هدف گرفتهاند که میتواند حتی طرفداران دولت را هم در حمایتشان مردد کند و برای خود دولت نیز جای دفاع چندانی باقی نگذارد.

با این وجود، کابینه کلینتون قبل و بعد از به قدرت گرفتن طالبان مذاکراتی با آن ها داشت، اما موفق به تعدیل سیاست های آنان نگردید. با آزادی جمهوری آسیای میانه که همه آن ها دور از آب های گرم واقع شده اند، افغانستان محور استراتژیک منطقه شد.» (تمنا، 1387: 113) لذا تئوری قدرت دریایی ماهان، هارتلند مکیندر، ریملند و بیضی استراتژیک انرژی به شکلی واضح توجیه کننده سیاست های آمریکا در افغانستان است.

با فروپاشی شوروی، منطقه آسیای مرکزی و قفقاز جایگاه ویژه ای در نقشه جغرافیایی جهان یافت. کد ژئوپلتیک عبارت است از دستور کار عملیاتی سیاست خارجی هرکشور که در ماورای مرزهای خود، مکان های جغرافیایی را ارزیابی می کند. در این مقطع، بر اساس سد نفوذ آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا، برای جلوگیری از گسترش کمونیسم لازم است کشوری مانند ایران در زمره طرفداران غرب درآید، اما افغانستان به دلیل موقعیت ژئوپلتیک به عنوان منطقه حائل باقی ماند.

کشورها سعی می کنند برای رسیدن به منافع و اهداف خود بر کدهای ژئوپلتیک دیگران تاثیر گذاشته و آن را هدف قرار دهند. در ابتدا نوعی سردرگمی در مفاهیم ژئوپلتیک پدید آمد. در قرن بیستم میلادی هم، افغانستان مرز دو قدرت بزرگ جهانی بود.

بریتانیا اهمیت این کشور را در قرن نوزدهم بازشناخت؛ چنان که شوروی وقتی در سال 1979، به افغانستان حمله کرد نشان داد که از این اهمیت به خوبی آگاه است. Freidman, 2007: 74) یک ماه بعد از تجاوز شوروی، کارتر رئیس جمهور اشغال افغانستان را تهدیدی از جانب شوروی برای منافع آمریکا اعلام نمود و ائتلافی از پاکستان، چین، عربستان، مصر و انگلستان در برابر شوروی تشکیل داد.

حکمت نیا، 1383: 104) لذا در سایه فضای دوقطبی نظام بینالملل، اهمیت ژئوپلتیک افغانستان برای آمریکا آشکار گشت. اتاتویل و دیگران، 1380: 240) چرا که تا این زمان ویژگی های ژئوپلتیک افغانستان در سایه رقابت شرق و غرب جلوه پیدا کرده بود. رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس خاطرنشان کرد: این روند باید ادامه داشته باشد چراکه مقدار واکسنی که خریداری شده کافی نیست و باید واکسن بیشتری خریداری شود.

مطلب بعدی چرا همه هتل درویشی مشهد ایران را انتخاب می کنند؟ این روزنامه میافزاید: در آخرین اجلاسیه سازمان همکاری شانگهای پذیرش عضویت دائمی ایران به تصویب رسید. صفوی و شیخیانی، 1389: 16) پیش از این نیز، ریچارد نیکسون در کتاب فراسوی صلح در سال 1994 نوشته است: «افغانستان اهمیت استراتژیک خود را به عنوان عامل سرنوشت ساز آسیای میانه از دست نداده است.

اما درباره اینکه چرا احزاب همچنان فعال نیستند، باید سخن را به روز دیگری موکول کرد. به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، شان پن بازیگر و کارگردان آمریکایی که برای بازی در فیلمهای رودخانه مرموز (۲۰۰۳) و میلک (۲۰۰۸) دو جایزه اسکار در کارنامه خود دارد، حالا با فیلم روز پرچم (Flag Day) در بخش رقابتی هفتادوچهارمین جشنواره فیلم کن حضور پیدا کرده است.

پیمان تجاری اقیانوس آرام به عنوان یک بلوک تجاری ضد چین و تحت سلطه آمریکا به حساب آمد و مشارکت تجارت و سرمایه گذاری در ترانس آتلانتیک نیز به سمت و سویی حرکت کرد تا ناتویی را برای تجارت در این منطقه راهاندازی نماید که چین از آن حذف شود.

آمریکایی ها در این دوره فعالیت های محدودی مانند ایجاد جاده هایی از کابل به جلال آباد و تورخم و از کابل به قندهار و یک فرودگاه نظامی در قندهار انجام دادند. البته واسطه­گری مرسی در جریان مذاکرات آتش­بس بین حماس و اسرائیل پس از یک هفته جنگ، باعث شد نگرانی آمریکا کاهش یابد و هیلاری کلینتون اعلام کند: «حکومت جدید مصر، مسئولیت پذیری و قدرت رهبری که این کشور را قطب ثبات و صلح منطقه­ای ساخته بود، حفظ کرد»(Clinton, 2012: 1) ؛ البته ایالات متحده در یک دید کلی، اخوان المسلمین را جریان اسلام­گرای مخالف اهداف خود می­دانست، اما به علت ترسِ از دست دادن اعتبار، سعی می­کرد از دخالت مستقیم در کلیه حوادث تحولات عربی – مگر زمانی که به طور مستقیم منافع حیاتی­اش به خطر بیفتد – خودداری کند؛ هرچند اصولاً آمریکا و اروپا اهرم قدرتی به­جز دخالت غیر مستقیم نداشتند.

فرهاد رهبر البته یکی از مدیران ارشد دولت محمود احمدی نژاد هم بوده است و در کنار مسعود میرکاظمی، میتواند در تحقق رویای دولت سوم احمدینژاد منهای احمدینژاد، آنها را یاری کند.

پاکستان یکی از متحدین آمریکا در منطقه عملاً مورد تهدید قرار گرفته بود و اشغال افغانستان می توانست موجب گسترش مجدد کمونیسم شود. رادیو فردا از سوی کنگره آمریکا حمایت مالی میشود و یکی از تریبونهای قدیمی مخالفان نظام است. تمنا، 1387: 109) با درگیری های داخلی در افغانستان در سال 1991، روسیه و آمریکا توافق نامه ای امضا کردند تا هر یک حمایت نظامی خود را از گروه های شورشی و دولتی متوقف سازند و از آن پس وزارت خارجه آمریکا تمام تماس های خود را با امور افغانستان مگر در زمینه توسعه کمک های مالی با مقاصد بشردوستانه قطع کرد.