آخرین اخبار «دولت باراک اوباما

معاون اول رئیس جمهور از تامین تسهیلات ارزی هشت طرح صنعتی استان به میزان 200 میلیون یورو تا پایان سال 90 خبر داد و گفت: بانک صنعت و معدن موظف به تامین این مبلغ تا پایان سال شد. معاون اول رئیس جمهور در این نشست با اشاره به استقبال مردم از رئیس جمهور گفت: این استقبال گسترده، با وجود تبلیغات منفی علیه دولت و بر خلاف آنچه که بدخواهان دولت میخواهند، بسیار پرشور و عظیم بود.

وی با تقدیر و تشکر از حضور پرشور مردم استان در استقبال از رئیس جمهور تصریح کرد: مردم بیرجند و دیگر شهرستانهای استان خراسان جنوبی، شور و هیجانی وصفناشدنی را در استقبال از احمدینژاد به نمایش گذاشتند.

علی نیکزاد از دیگر چهرههای نزدیک به محمود احمدی نژاد است که ریاست ستاد رئیسی را هم بر عهده داشته است. با این حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و دیگر شرکتهای نیمه دولتی، سهام شرکتهای دولتی را که در بازار سهام به سرمایه گذاران خصوصی از طریق برنامه خصوصی سازی دولت ارائه شده است را خریداری کردهاند. او که با سیاستهای غلط در دیپلماسی، ایران را منزوی کرده بود، بسیار علاقهمند به مذاکره با آمریکا بود اما نه بوش نه اوباما هرگز تمایلی برای گفتوگو با او نداشتند که دلیل آن تندرویهای سیاسی او در جامعه بینالملل بود و نتیجه آن سیاستها تحریمهای کمرشکن شورای امنیت سازمان ملل و اتحاد جامعه جهانی علیه ایران بود که اگر اینگونه نمیشد و احمدینژاد تحریمها را کاغذپاره نمیدانست و در دوران اوباما توافقی چون برجام نوشته میشد، اجرای آن طی سالیان متمادی دوام و قوامی مییافت و با آمدن ترامپ به راحتی نادیده گرفته نمیشد.

محمدرضا رحیمی به بیان مصوبات شورای عالی اشتغال پرداخت و اظهار داشت: منابع بانکی خراسان جنوبی یکهزار و 100 میلیارد تومان است و مصارف استان یکهزار و 500 میلیارد تومان که اختصاص این مبالغ بسیاری از مشکلات را برای استان حل میکند.

رحیمی با بیان اینکه استان خراسان جنوبی بیش از 15 سال است که با مشکلات ناشی از خشکسالی مواجه است، اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد با توسعه صادرات و گسترش تجارت مرزی و رونق بخشیدن به بخش صنعت ضمن ایجاد اشتغال در بازارچههای مرزی، مشکلات معیشتی مردم را رفع کرده و شرایط معیشتی آنها را ارتقاء دهیم. معاون اول رئیس جمهور به مصوبات جلسه هیئت دولت در بخش درمان خراسان جنوبی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: تکمیل بیمارستان 32 تختخوابی سرایان، سربیشه و درمیان، آغاز مطالعه ساخت بیمارستان 32 تختخوابی در بشرویه و ارتقای بیمارستان 10 تختخوابی خوسف به 32 تختخوابی از جمله این مصوبات است.

محمود احمدینژاد در جمع مردم با صفا و صمیمی روستاهای زیدر و حسینآباد بر لزوم ساختن ایران اسلامی تاکید کرد و اظهار داشت: هنر یک انسان و به ویژه جوانان این است که در ساختن کشور به ویژه روستاها مشارکت کنند چرا که ساختن یک کشور را باید از روستاها آغاز کرد. رئیس جمهور افزود: جوانان این دو روستا میتوانند با کار و تلاش زیدر و حسینآباد را آباد کرده و به عنوان روستاهایی نمونه به ایران معرفی کنند.

وی افزود: همچنین دولت این آمادگی را دارد تا وام اشتغال در اختیار جوانان روستا قرار دهد تا بتوانند با همکاری یکدیگر در راستای آبادانی و پیشرفت روستای خود تلاش کنند. او در ادامه صحبتهای خود اعلام کرد که در دولت پیشین تلاش داشته تا جلسات کارگروه فیلترینگ برگزار شود و توانسته تنها دوبار این جلسات را با حضور وزرای دولت پیشین برگزار کند: «در این دو جلسه هم بسیج شدند که به یک مسالهای رای بدهند و بروند که نمیتوان وارد جزییات آن شد.

رئیس جمهور گفت: ایجاد اشتغال نیازمند عزم جدی، بسیج سازمانها و توان دولت در این زمینه است. رئیس جمهور یادآورشد: برای ایجاد اشتغال نیازمند عزم جدی، بسیج تمامی سازمانها، توان دولت و یاری جوانان ایران زمین هستیم. زیرا تعامل و پیوندی وثیق بین عوامل و تحولات داخلی و رفتار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

این سخن کوتاه،به نوعی بیانگر تمایز محیط داخلی از محیط بین المللی است و در مطالعه سیاست خارجی ، درک هر دو محیط ضروری است. جنگ داخلی سوریه احتمال درگیری نظامی قدرت­های منطقه­ای و جهانی را افزایش داده که مثال آن، انهدام هواپیمای نظامی روسیه توسط ترکیه است (Pollack, 2014: 2). اما تنها در نیمه آگوست 2011 بود که اوباما درپی درگیری­های وسیع در سوریه، موضع رسمی گرفت و از بشار اسد خواست از قدرت کنار برود.

خبرگزاری تسنیم: «کنت فرانک مکنزی» فرمانده ستاد مرکزی تروریستهای آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه خبری انبیسی اعلام کرد که شواهد ارائه شده درباره پرداخت پاداش از سوی روسیه به نیروهای طالبان برای کشتن نظامیان آمریکایی در افغانستان، از نظر وی برای اثبات چنین ادعایی کفایت نمیکند.

به گزارش ایسکانیوز، جان مرشایمر پرفسور علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو آمریکا و پایه گذارنظریه رئالیسم تهاجمی طی سخنانی در دانشگاه تهران با اشاره به اینکه از ۱۹۸۹ میلادی جهان در یک نظام تک قطبی قرار گرفت، اعلام کرد: از ۲۰۱۲ میلادی جهان وارد نظام دوقطبی شده است، البته اکنون سه قدرت بزرگ در جهان وجود دارد: آمریکا، چین و روسیه، اما روسیه رو به افول است.

بدون شک این تصویر با افشای اطلاعاتی همچون آمار رو به رشد خودکشی سربازان اسرائیلی همخوانی ندارد و بر این اساس، نمیتوان بازتاب قابل توجهی از این آمار در رسانههای فراگیر اسرائیل پیدا کرد. به همین دلیل است که منافع ملی با شاخصهای ارزشی ارتباط پیدا میکند.

اصلاح طلبان و نیروهای مستقل کشور نگرانند که چهرههای تندرو در بعضی مدیریتهای کشور قرار بگیرند و فضای فعالیت محدودتر شود. رئیس جمهور در آخرین روز از سفر استانی خود به استان خراسان جنوبی به طور سرزده از روستای زیدر از توابع شهرستان سربیشه بازدید و در جریان مشکلات مردم این دیار قرار گرفت. وی افزود: حدود ۲۰۰ متر آنطرف تر از سربازان آمریکایی، چند خودرو نظامی توقف کرده بود و ما وقتی نزدیک شدیم یکی از افرادی که مشغول خوردن قهوه بود به ما نیز تعارف کرد تا با وی قهوه بنوشیم و پس از شنیدن مشکل ما وعده داد که برای رسیدن به اردوگاه سوری و عبور از مانع ایجاد شده توسط سربازان آمریکایی کمک کند و خود شخصا با ما همراه شد و به وعده اش عمل کرد.

برخی اخبار تایید نشده نیز از تحرکاتی برای تصدی او به شهرداری تهران نیز حکایت میکند. معاون اول رئیس جمهور از اختصاص 55 میلیارد تومان تسهیلات برای طرحهای خوداشتغالی و پرداخت به افراد جویای کار در خراسان جنوبی تا پایان سال 91 خبر داد. معاون اول رئیس جمهور به مصوبات جلسه هیئت دولت در بخش فرهنگی و آموزشی اشاره کرد و افزود: احداث خوابگاه دانشجویی 280 نفره در بیرجند، ساخت مجموعه فرهنگی و ورزشی کارگران در قاین، نهبندان و فردوس، احداث سالن چندمنظوره ورزشی در سربیشه، درمیان، بشرویه، سرایان، حاجیآباد و خوسف و تاسیس ساختمان مرکز آموزشی فنی و حرفهای و احداث پردیس دانشگاهی فرهنگیان و یک اردوگاه ملی در بیرجند از جمله این مصوبات بود.

نوسازی و بهسازی مسکن روستایی، وام روستایی، ایجاد مدرسه راهنمایی برای دانشآموزان روستاها، وام ارزان قیمت برای اشتغال جوانان و همچنین آب آشامیدنی از جمله درخواستهای مردم روستا در جریان دیدار آنها با احمدینژاد بود که رئیس جمهور خطاب به آنها گفت: دولت حتما وام ارزان قیمت در اختیار روستائیان قرار میدهد تا وضعیت مناسبتری برای خود در زندگی ایجاد کنند.

در کنار مجلس شورای اسلامی ، شورای نگهبان با نظارت بر مصوّبات مجلس از جمله آن بخشی از قوانینی که به سیاست گذاری مربوط می شود ،می تواند به صورت غیرمستقیم در سیاست خارجی تأثیر بگذارد. در این جلسه استاندار، مدیران استان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی پیشنهادات و دیدگاههای خود را مطرح کردند و مصوباتی در راستای اشتغالزایی و ایجاد فرصتهای شغلی در استان به تصویب رسید.

وی با تاکید بر اینکه اصل اولیه آبادانی روستاها، خود جوانان روستاها هستند، افزود: دولت آمادگی هرگونه کمک برای آبادانی روستاها را دارد اما این جوانان روستایی هستند که باید با تلاش و همت خود روستایشان را آباد کنند زیرا در این صورت است که آبادانی آن روستا پایدار میماند. احمدینژاد تصریح کرد: همه باید توجه کنند که عنصر پایه برای ساختن، تولید و اشتغال خود جوانان، مبتکران، کارآفرینان و مردم هستند و طبق قوانین وضع شده دولت نمیتواند در مسائل مستقیما وارد شود مگر در مواقع محدود که این امر انجام می گیرد.

با توجه به این وضع حساس،سیاست قاطع ما در این مورد تامین صلح و ثبات و امنیت خلیج فارس و همکاری دوستانه و صمیمانه با کلیه کشورهای ساحلی آن است که می باید بدون دخالت قدرت های خارجی و صرفاً بر عهده کشور های ساحلی آن باشد.برای این منظور کشور ما در امر ایجاد یک قدرت نیرومند دفاعی دریایی و نظامی در خلیج فارس اهمیت حیاتی قائل است و این وظیفه ای است که ما بخاطر حفظ امنیت این شاهراه حیاتی آبی در انجام آن قصور نخواهیم کرد.

تغییر مورد ادعا در سیاست خارجی در دولت اوباما از سال 2009، موضوع بحث های داغی بوده است. نتیجه واکنش های متلوّن و پراکنده، ولی مطابق با منافع ملی اوباما این بود که ضمن جابه­جایی قدرت و انجام اصلاحات سیاسی جزئی، هم منافع کوتاه مدت که شامل ثبات و امنیت اسرائیل است، ﺗﺄمین شد و هم منافع بلندمدت دولتمردان آمریکا – که مهمترینش را گسترش دموکراسی می­خوانند – چشم انداز بهتری برای اجرا یافت؛ هرچند نوع رفتار السیسی با مخالفان و به خصوص اخوان المسلمین مورد نقد است و نمی­تواند مسیر گذار به دموکراسی را نمایندگی کند.